Wzrosło zagrożenie lawinowe w Karkonoszach. Ratownicy GOPR podnieśli je z drugiego do trzeciego stopnia. Na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku i woj. świętokrzyskim mimo odwilży, warunki narciarskie są dobre.
Karkonosze: zawieje, zamiecie, możliwe lawiny
Karkonoscy ratownicy GOPR ostrzegają, że wzrost temperatury, opady deszczu i deszczu ze śniegiem powodują zwiększenie ciężaru śniegu, a co za tym idzie wzrost zagrożenia lawinowego. Jest ono największe w zagłębieniach terenu, żlebach, jarach i na stromych stokach.
W szczytowych partiach gór pokrywa śnieżna wynosi od 30 do 150 cm, ale w miejscach odkładania śniegu może dochodzić nawet do 200 cm. W nocy temperatura spadnie do -1 st. C, a w ciągu dnia wzrośnie powyżej zera.
Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 110 cm, wieje silny, północny wiatr, widoczność jest ograniczona do ok. 500 m, a temperatura sięga 2 st. C.
Ratownicy ostrzegają, że z powodu silnego wiatru i mgły wyjście w góry jest ryzykowne. W szczytowych partiach Karkonoszy możliwe są zamiecie śnieżne, a ukształtowany w zaspy śnieg utrudnia poruszanie. Szlaki są nieprzetarte i śliskie, dlatego konieczne jest używanie m.in. raków.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że spowodowanie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.
Dolny Śląsk: odwilż nie pogorszyła warunków
Mimo odwilży warunki narciarskie w woj. dolnośląskim nadal są dobre. Jeździć można w niemal wszystkich ośrodkach. Warunki turystyczne natomiast są trudne
W rejonie Szklarskiej Poręby grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 50 do 180 cm, czynne są wszystkie wyciągi i nartostrady. Temperatura od 2 do 6 st. C. Jest mgliście, pada mżawka.
W Karpaczu na trasach leży ok. 110-centymetrowa warstwa śniegu. Na terenie miasta dostępne są niemal wszystkie wyciągi. W kompleksie "Śnieżka" nieczynny jest jedynie wyciąg Jan. Na pozostałych trasach warunki są bardzo dobre, pokrywa śnieżna dochodzi miejscami do 120 cm.
W Świeradowie Zdroju otwarty jest jeden wyciąg, na trasach leży od 10 do 220 cm ziarnistego śniegu. Na nartostradach wokół kolei gondolowej warunki są natomiast dobre. Temperatura dochodzi tam do 6 st. C, wieje słaby wiatr, ale widoczność jest ograniczona.
W rejonie Polany Jakuszyckiej do dyspozycji narciarzy przygotowanych zostało ok. 30 km tras biegowych, na których leży od 70 do 100 cm śniegu. Pada słaby deszcz, a temperatura odczuwalna wynosi ok. 2 st. C. W najbliższy weekend odbędzie się 36. Bieg Piastów, w którym weźmie udział ponad 5,5 tys. osób.
W Kotlinie Kłodzkiej warunki narciarskie są dobre. W Zieleńcu leży od 160 do 200 cm śniegu, temperatura dochodzi do 9 st. C, czynne są wszystkie wyciągi. Na Czarnej Górze, gdzie leży od 80 do 110 cm śniegu jeździć można na niemal wszystkich trasach. Zamknięte są jedynie nartostrady E i F FIS.
W Sudetach Środkowych i Wschodnich zachmurzenie jest duże, miejscami przewidywane są opady deszczu i mżawki. W dzień temperatura maksymalna wyniesie od 7 do 8 st. C, będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr.
W szczytowych partiach gór temperatura może spaść do -3 st. C. Warunki turystyczne są trudne, mogą występować mgły, a szlaki są zawiane i nieprzetarte.
Bieszczady: lekki mróz
W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wiatr wieje z prędkością 75 km/h. W dolinach jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr - informują ratownicy z bieszczadzkiej grupy GOPR.
Na Połoninie Wetlińskiej rano było 5 stopni mrozu. Natomiast w położonych niżej Cisnej i Ustrzykach Górnych termometry wskazywały -2, -3 st. C. W Bieszczadach leży średnio od 50 do 150 cm śniegu. Jest dobra widoczność.
W ocenie GOPR, są dobre warunki do uprawiania turystyki. W górnych partiach gór nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Należy unikać miejsc z nawianym i nagromadzonym śniegiem na stromych stokach.
Podkarpacie: jest jeszcze metr śniegu
Na trasach zjazdowych na Podkarpaciu są dobre warunki dla narciarzy. Leży od 50 do 100 cm śniegu. Na stokach wieje słaby wiatr, a temperatura powietrza wynosi od 0 do 3 st. C.
W Arłamowie pokrywa wynosi od 50 do 100 cm, a w Bystrem k. Baligrodu 60 cm. Nie ma problemu z dojazdem do obu ośrodków narciarskich.
Pracują także m.in. wyciągi w Kalnicy k. Cisnej, na stokach Laworty i Gromadzynia w Ustrzykach Dolnych oraz w Chyrowej k. Dukli w Beskidzie Niskim i w Puławach k. Rymanowa. Średnia warstwa wynosi tam 70-100 cm.
Świętokrzyskie: freestylowe ewolucje
Dobre i bardzo dobre warunki do jazdy na nartach panują na stokach w województwie świętokrzyskim. W czwartek czynne są wyciągi w sześciu ośrodkach, a na trasach leży od 30 do 140 centymetrów śniegu.
W regionie jest pochmurno i mgliście, pojawia się mżawka, a termometry wskazują kilka stopni powyżej zera. Synoptycy zapowiadają jednak mroźny i słoneczny weekend.
Telegraf w Kielcach pokrywa 140 cm śniegu, a drugą miejską trasę, na Stadionie, 120 cm. Od 60 do 110 cm leży w Niestachowie, w Tumlinie 40-70 cm, a w Bałtowie 30-60 cm.
W Krajnie na sobotę zaplanowano zawody we freestylowych ewolucjach. Na stoku leży 40-60 cm białego puchu.
Właściciel ośrodka w Bodzentynie powiedział, że jeżeli poprawi się pogoda i mróz pozwoli dośnieżyć trasę, uruchomi wyciąg w weekend. Sezon zakończono już w Konarach.
Autor: ls/ŁUD / Źródło: PAP