Obecnie pogoda jest bardzo zmienna i nie ma jednego pewnego scenariusza. Na pewno czeka nas ocieplenie, lecz jak duże, czy obejmie cały kraj i jak długo będzie trwało pozostaje tajemnicą. Zależy to od układów barycznych, znajdujących się po obu stronach Polski.
O swoje wpływy nad Polską będą walczyć niż z zachodu i wyż ze wschodu. Pogoda w najbliższym czasie będzie zależała od tego, który okaże się silniejszy.
- Ocieplenie pogody, o którym mówimy i szesnastodniowa prognoza temperatury opiera się na tym wariancie: ciepły niż blisko Polski zahacza o nią swoim wpływem i będzie do nas napływać ciepłe powietrze, natomiast wyż rosyjski odchodzi sobie na wschód i tutaj rzeczywiście na wschód od naszych granic jest zimno, mroźno, ale to nas nie dotyczy - mówi prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.
Może się jednak okazać, że wyż będzie nadal wpływał na temperaturę i aurę w części Polski.
- Wariant drugi jest następujący: niż nie radzi sobie tak dobrze, ciepło zostaje na zachodzie kontynentu, natomiast wyż zmienia swoje położenie, zamiast gdzieś w okolicach Moskwy, znajduje się u naszych wschodnich sąsiadów, nad Białorusią - tłumaczy Wasilewski. - W tym drugim wariancie zimny wpływ wyżu jest także nad Polską - dodaje.
Różne warianty
Jak zauważa Wasilewski, jeśli sprawdzi się pierwszy scenariusz, w najbliższym czasie termometry w południowo-zachodniej Polsce mogą wskazywać 8-9 st. C.
- Jeżeli bardziej prawdopodobny będzie wariant drugi, z mroźnym wyżem, który nie chce ustępować, to wtedy dodatnia temperatura do 6-7 st. C będzie na zachodzie kraju, natomiast wschód Polski pozostanie w tym mroźnym powietrzu i tutaj może być w ciągu dnia około zera stopni - mówi prezenter.
Obecnie oba te scenariusze są możliwe. Wszystko powinno się wyjaśnić w ciągu najbliższej doby. Jednak aura jest bardzo dynamiczna i, jak zaznacza Wasilewski, w niedzielę bardziej prawdopodobny był jeszcze pierwszy wariant. Obecnie nic nie jest pewne.
Wiatr przewieje smog
Choć nie do końca wiadomo, czy nad Polską wygra niż czy wyż, sama walka tych układów barycznych sprawi, że w kraju pojawi się wiatr. To bardzo ważna informacja dla miast, które borykają się z podwyższonymi normami zanieczyszczeń.
Wpływ wyżu i niżu sprawi, że Polska nieco się przewietrzy, co pomoże rozproszyć smog i zmniejszyć stężenie niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń w powietrzu. To bardzo ważne, ponieważ w wielu regionach jakość powietrza jest obecnie bardzo zła.
- W całej Małopolsce jest teraz bardzo źle, dotyczy to także Górnego Śląska, Łodzi i miast gdzieniegdzie w środkowej Polsce - mówi Wasilewski. - W Warszawie jest odrobinę lepiej. Trochę nam powiało i dzięki temu jakość powietrza w Warszawie jest umiarkowana albo nawet dostateczna chwilami, natomiast jeśli chodzi o południe Polski, to jest bardzo, bardzo źle - dodaje.
Autor: zupi/rp / Źródło: TVN Meteo