W Wings for Life Polacy biegli jak na skrzydłach

Zwycięzcy polskiej edycji Wings for Life World Run o wrażeniach
Zwycięzcy polskiej edycji Wings for Life World Run o wrażeniach
TVN 24
Zwycięzcy polskiej edycji Wings for Life World Run o wrażeniach TVN 24

Tegoroczna odsłona Wings for Life należała do Polaków. W klasyfikacji światowej Bartosz Olszewski zajął drugie miejsce, w Australii i Holandii na podium stanęły Polki. Triumfatorzy polskiej edycji Wings for Life World Run - Agnieszka Janasiak i Tomasz Walerowicz - byli swym sukcesem nieco zaskoczeni. Wystartowali w tym wyjątkowym charytatywnym biegu bardziej po to, by przebiec założony przez siebie dystans niż walczyć o zwycięstwo.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

W niedzielnym biegu Wings for Life World Run na całym świecie wystartowało aż 130 732 osób. Rywalizację zaczęto o godz. 11 czasu uniwersalnego, czyli o 13 czasu polskiego.

Celem tej nietypowej - ze względu na metę, którą jest samochód goniący uczestników - imprezy jest pozyskanie funduszy na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym.

Szczytny cel, a także niezwykła atmosfera powodują, że dosłownie chce się biec jak najdłużej. Zwyciężczyni polskiej edycji w kategorii kobiet Agnieszka Janasiak za najcudowniejsze momenty uważa początek i koniec rywalizacji.

- Biegło mi się rewelacyjnie - przyznała.

Zawodniczka pokonała 39,94 km zanim złapało ją auto-meta.

- Moment końcowy był niezwykły. Po raz pierwszy w życiu doganiał mnie sztab ludzi, samochodów i Adam Małysz - dodała. Były mistrz w skokach narciarskich, obecnie rajdowiec, w trzeciej edycji biegu został wybrany na kierowcę pełniącego funkcję mobilnej mety samochodu.

Wygrana niezamierzona

- Prawdę mówiąc, to oszczędzałam siły, bo za dwa tygodnie startuję w Mainz - przyznaje zwyciężczyni. - Start w Wings for Life był dla mnie raczej małym "przetarciem" i po prostu chciałam pomóc innym - dodała. - Biegłam dobrym tempem do połowy dystansu. Kiedy poczułam, że moje mięśnie są coraz bardziej zmęczone, wynik zaczął być coraz mniej ważny. Chciałam dobiec, a właściwie zostać dogoniona przez metę, w dobrym stylu - wspominała.

Liczyli dystans

Janasiak przyznała, że nie zakładała zwycięstwa, a pokonanie dystansu zbliżonego do maratonu (42 km 195 m).

Na zwycięstwo nie nastawiał się także triumfator w kat. mężczyzn Tomasz Walerowicz. Chwilę po biegu przyznał reporterom, że ważniejsze od zwycięstwa jest dla niego to, aby czerpać z biegania radość.

- Liczyłem, że przebiegnę około 75 kilometrów - stwierdził w kilka minut po wyprzedzeniu przez samochód-metę. - Nigdy nie biegnę na maksa. To ma mi sprawiać przyjemność - zaznaczał.

I ewidentnie radość sprawiało. Zanim Małysz dogonił Walerowicza, mężczyzna przebiegł 71 km i 120 m.

Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World Run
Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiej edycji Wings For Run World RunTVN 24

- To nie jest najdłuższy dystans, jaki zdarzyło mi się w życiu pokonać podczas zawodów - stwierdził. - W listopadzie ubiegłego roku przebiegłem, po raz pierwszy w życiu, 100 km. I to w zadowalającym czasie poniżej siedmiu godzin - dodał.

Silny opór

Jako doświadczony biegacz Walerowicz skupiał się nie nad prędkością, a nad intensywnością biegu.

- Kontrola tempa była mocno zaburzona przez warunki atmosferyczne - przyznał. Nie dość, że co około kilometr trasa podnosiła się o ok. metr, to dodatkowo dzień był wietrzny. Biegnący od 42. kilometra jako samotny lider Walerowicz, sam stawiał opór podmuchom silnego wiatru.

Polacy na podium

Janasik i Walerowicz nie byli jedynymi Polakami, którzy po wyprzedzeniu przez metę świętowali sukces jako zwycięzcy. W organizowanym w Kanadzie biegu najlepszy okazał się Bartosz Olszewski, który dzięki pokonaniu dystansu 82,42 km uplasował na drugim miejscu w rankingu ogólnoświatowym (Walerowicz zajął miejsce 9.). Zwyciężczynią wśród kobiet podczas biegu w Australii została Dominika Stelmach, która zaliczyła 55,25 km i zajęła 8. miejsce w klasyfikacji generalnej. Także w Holandii pojawił się polski akcent. W organizowanym w Bredzie charytatywnym biegu 1. miejsce wśród kobiet zajęła Diana Gołek (38,39 km).

Dobra passa

Najlepsi w klasyfikacji krajowej mogą wybrać dowolne miejsce na świecie, w którym bieg jest organizowany i w nim wystartować. To właśnie z tego powodu powodu na australijskiej linii startowej pojawiła się Dominika Stelmach, a na kanadyjskiej - Bartosz Olszewski. Stelmach bilet na najmniejszy kontynent świata otrzymała, pokonując w poprzednim roku dystans 41,84 km, a Olszewski - dystans 73,46 km. Co ciekawe - Tomasz Walerowicz, tegoroczny zwycięzca polskiego biegu, w 2015 roku zajął miejsce na podium tuż za Olszewskim. Pokonał wtedy 67,30 km. Najlepszych na świecie w nagrodę czeka wycieczka dookoła świata. W 2016 roku przypadła ona Włochowi Giorgio Calcaterrze (88,44 km) i Japonce Kaori Yoshidzie (65,71 km).

Autor: stella/jap,map / Źródło: TVN 24, Wings for Life World Run

Źródło zdjęcia głównego: Kin Marcin for Wings for Life World Run

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters