W środkowej Szwajcarii odkryto przypadek zakażenia chorobą szalonych krów (BSE).
Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), w Szwajcarii w środę stwierdzono przypadek krowy z atypową gąbczastą encefalopatią bydła (BSE). Potocznie przypadłość nazywa się chorobą szalonych krów.
Chorobę stwierdzono u 13-letniej krowy na farmie w miejscowości Einsiedeln w kantonie Schwyz. Władze OIE podały tę informację, cytując raport Szwajcarskiego Biura Federalnego Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii.
To pierwszy przypadek w Szwajcarii od 2012 roku.
Choroba szalonych krów - objawy, przyczyny
Choroba szalonych krów wywoływana jest przez białkowe czynniki zakaźne zwane prionami. Po raz pierwszy stwierdzono ją w 1986 roku w Wielkiej Brytanii. W Polsce, na początku XXI wieku, stwierdzono kilkadziesiąt przypadków tej choroby. U krów objawia się przyspieszonym oddechem, wrażliwością na hałas, strachem, agresją i zgrzytaniem zębami.
Zjedzenie mięsa lub przetworów zawierających priony BSE u ludzi może wywoływać chorobę Creutzfeldta-Jakoba, powodującej zaburzenia neurologiczne, takie jak zmiany osobowości, osłabienie, drgawki, utrata wzroku, utrata zdolności używania mowy i pisma oraz postępująca demencja. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby potrzebna jest eliminacja bydła chorego na BSE i produktów bydlęcych będących źródłem zakażenia zwierząt i ludzi. Jak dotąd nie opracowano skutecznej metody leczenia tej choroby.
Autor: dd/map / Źródło: Reuters, GIS
Źródło zdjęcia głównego: RoyBuri/Pixaby License