Większość osób stara się podczas lata unikać upałów. Jest jednak grupa osób, które odwiedzają Turfan - najgorętsze miasto Chin - by oddać się tam leczniczej terapii piaskiem.
Aby odbyć tradycyjną terapię antyreumatyczną Ujgur, turyści zasypują się gorącym piaskiem i rozstawiają nad sobą parasole przeciwsłoneczne. Taka terapia jest nie do końca przyjemna.
- Ludzie mówią, że ten ból jest słodko-gorzki. Tak właśnie się czuję - mówi jeden z turystów.
Piasek miał ponad 70 stopni
Przez Turfan przeszła ostatnio najsilniejsza fala gorąca. Jak podaje lokalny serwis meteorologiczny, od czwartku do soboty termometry wskazywały tam wartości ponad 45 st. C.
Piasek bardzo się wtedy nagrzał. W niedzielę w chińskich Płonących Górach temperatura na poziomie gruntu wynosiła 75 st. C.
- Gdy jest gorąco, wiechrznia warstwa piasku ma 83 st. C, a 40 centymetrów głębiej panuje temperatura 45-50 st. C - mówi Keram, lekarz z Kliniki Terapii Piaskiem w Turfanie.
Fala gorąca przyciąga turystów
Wraz z momentem, gdy średnie temperatury osiągnęły w tym roku wyższe wartości niż zazwyczaj, liczba turystów przyjeżdżających do Turfanu wzrosła niemal dwukrotnie.
- W lipcu zeszłego roku dziennie odwiedzało to miejsce 800 osób. W tym roku w tym samym okresie przyjeżdża tu 1500 osób - mówi Keram.
Lokalni mieszkańcy korzystają z zainteresowania turystów ich regionem, zapewniając przyjezdnym przeróżne rozrywki. Jedną z nich jest gotowanie jajek na gorącym piasku. Ugotowanie każdego jajka trwa od 90 do 120 minut. Po przygotowaniu są one sprzedawane po 5 juanów (co odpowiada 3 zł).
Autor: zupi/map / Źródło: ENEX