Słoneczna i ciepła pogoda w Bieszczadach sprawia, że gatunki zwierząt, które niebawem rozpoczną przygotowania do zimowego snu, wciąż są widywane. Tamtejsi leśniczy poinformowali, że natknąć się można na świeże tropy i ślady niedźwiedzi. Jak uniknąć spotkania z tymi zwierzętami?
Na Podkarpaciu, między innymi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, nadal aktywne są żyjące tam niedźwiedzie.
- W górach można też spotkać nietoperze, gady i salamandry - powiedział w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Niedźwiedzie nadal aktywne
Jak zaznaczył, słoneczna pogoda sprawia, że "świeże tropy i ślady niedźwiedzi ciągle widywane są na przykład w młodnikach czy w zdziczałych, starych sadach".
- Obok pielęgnacji starych sadów leśnicy co roku sadzą także nowe drzewa owocowe. Są to odmiany sprawdzone w warunkach górskich - wyjaśnił rzecznik.
Zwrócił uwagę, że "drzewa owocowe w lasach w jakimś stopniu zapobiegają zjawisku synatropizacji, czyli zaniku u zwierząt instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi, w celu łatwego zdobycia pożywienia".
- Chcemy, żeby między innymi niedźwiedzie nie szukały pożywienia w pobliżu ludzkich siedlisk - mówił leśnik.
Gady, płazy i małe ssaki też jeszcze nie śpią
Na zimowy odpoczynek nie udały się jeszcze też gady, wśród nich żmije zygzakowate czy węże Eskulapa.
- W ciepłe dni wypełzają z kryjówek, by korzystać z ostatnich promieni słońca - dodał Marszałek.
Zimowej hibernacji w jaskiniach, szczelinach skał i dziuplach starych drzew nie rozpoczęły na dobre także nietoperze; zdarza się w ciepłe wieczory obserwować polujące pojedyncze osobniki.
Natomiast ostatnie opady deszczu sprawiły, że w lesie, zwłaszcza bukowym, nietrudno spotkać również salamandry plamiste.
- Ten największy polski płaz ogoniasty w tym roku nie spieszy się jeszcze do podziemnych kryjówek -zauważył rzecznik Lasów Państwowych.
W Bieszczadach i Beskidzie Niskim pogoda sprzyja turystyce.
- Jest słonecznie i bezwietrznie. Wszędzie panuje bardzo dobra widoczność; sięgająca nawet kilkudziesięciu kilometrów - mówił w środę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.
Co zrobić, żeby nie spotkać niedźwiedzia?
Podczas wędrówek na niedźwiedzie lepiej uważać. Jak uniknąć spotkania z tymi zwierzętami?
Przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki oraz unikaj przebywania w rejonie ich wystąpienia po zmroku.
Nie chodź po zmroku sam. Zwierzęta te unikają głośnych grup ludzi.
Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia.
Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.
Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?
Kiedy napotkamy w lesie niedźwiedzia, lepiej zachować dużą ostrożność. Oto zasady, o których należy pamiętać:
Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli.
Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.
Autor: kw / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock