Naukowcy i weterynarze zajmujący się bieszczadzką populacją żubrów zarekomendowali Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie odtworzenie stada tych zwierząt. Mają zamieszkać w nadleśnictwie Stuposiany w dolinie górnego Sanu.
- Na początku marca w tym nadleśnictwie dobiega końca trzyletnia kwarantanna po wygaszeniu ogniska gruźlicy u żubrów. Bytujące tam stado było zarażone gruźlicą; musiało zostać wyeliminowane w 2013 roku - powiedział rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Edward Marszałek. Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna zapewniła, że od 8 marca, czyli z dniem upływu terminu kwarantanny, leśnicy rozpoczną działania w celu przywrócenia wolnościowego stada żubrów nad górnym Sanem.
Czeka szereg badań
Zaproponowano, by stado startowe składało się z trzech krów odłowionych z dzikiego stada w nadleśnictwie Komańcza oraz młodych żubrów wychowanych w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Spodziewany termin wypuszczenia zwierząt na wolność to zima 2016/2017 roku. - Zanim do tego dojdzie, trzeba będzie wykonać szereg badań, przeprowadzić dobór osobników do stada startowego, w którym na pewno znajdzie się część żubrów przebywających obecnie w zagrodzie pokazowej w Mucznem - dodała Zagrobelna.
Od 2013 roku bez żubrów
Pierwsze przypadki gruźlicy u bieszczadzkich żubrów wystąpiły w 1996 roku w lasach nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Nie udało się wtedy wyeliminować wszystkich chorych osobników. Gruźlica ponownie wystąpiła w 2010 roku na terenie nadleśnictwa Stuposiany i w Bieszczadzkim Parku Narodowym. W 2011 roku uzyskano odpowiednie zgody na odstrzał diagnostyczny, a następnie na eliminację stada, która zakończyła się w marcu 2013 roku. Założono wówczas trzyletnią kwarantannę.
Dwie rasy żubra
W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej. W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom - w Pszczelinach w gminie Lutowiska oraz w Komańczy.
Zobacz relację z wystrzeliwania żubrów w grudniu 2012 roku:
Autor: AD/jap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ewa Wydrzyńska-Scelina i Marcin Scelina (Nadleśnictwo Baligród)