Upadek giganta wróży kłopoty w branży paneli słonecznych

Panele czeka kryzys?Shutterstock

Bankructwo największego światowego producenta paneli solarnych, chińskiej firmy Wuxi Suntech Power, wiąże się z poważnym załamaniem rynku urządzeń fotowoltaicznych. Eksperci prognozują dalsze problemy przeinwestowanej chińskiej branży solarnej.

W dwa dni po komunikacie firmy Suntech o niemożliwości wykonania zobowiązania spółki na 541 mln dolarów Sąd Ludowy z Wuxi (prowincja Jiangsu) zatwierdził w minionym tygodniu upadłość spółki Wuxi Suntech Power i orzekł warunki spłacenia roszczenia wierzycieli. Zdaniem członka zespołu syndyków, przyczyną bankructwa była międzynarodowa wojna cenowa, spowodowana globalną nadwyżką podaży na rynku prądotwórczych instalacji fotowoltaicznych i spadek cen gazu ziemnego w USA, związany z rosnącym wydobyciem gazu łupkowego.

Od zysków do strat

Suntech był jednym z czterech chińskich największych, notowanych na Nasdaq producentów paneli słonecznych - solarów. W najlepszym dla firmy 2011 roku zatrudniała ona 14 tys. pracowników i sprzedała 13 mln paneli słonecznych do 80 krajów świata. Spółkę tworzy konsorcjum prywatnych udziałowców, wspieranych przez samorząd lokalny miasta Wuxi. W latach 2005-2008 Suntech był najszybciej rozwijającą się firmą chińską w branży energetycznej i przyniósł rekordowe, 10-krotne zwroty zainwestowanego kapitału. Firma założyła wiele oddziałów zagranicznych w USA, Hiszpanii, Włoszech i w Izraelu. Według danych spółki, w 2011 r. Suntech pierwszy raz zanotował straty w wysokości 1 mld dolarów - po wielu latach prosperity, zakończonej w 2010 r. zyskiem 237 mln dolarów. Ceny akcji notowanych w Nowym Jorku spadły z 90 dolarów w 2008 r. do 0,59 dolara w połowie marca 2013 r. Obecne kłopoty Suntech spowodowało skurczenie się popytu na rynku globalnym i wprowadzenie 40-proc. ceł antydumpingowych na chińskie produkty solarne w USA i Unii Europejskiej. Według danych Suntech, zadłużenie firmy w krajowych i zagranicznych instytucjach finansowych na koniec lutego b.r. wyniosło 7,1 mld juanów (1,14 mld dolarów).

Przedstawiciele zarządu oświadczyli, że banki zobowiązały firmę do znalezienia strategicznego partnera, ale wysiłki kierownictwa spółki zakończyły się fiaskiem. W tej sytuacji, zdaniem ekspertów, najlepszym rozwiązaniem było ogłoszenie upadłości firmy.

Jeden ze specjalistów rynku energetycznego oświadczył, że jest to rozsądne rozwiązanie dla wszystkich zaangażowanych stron, w tym dla Suntech, samorządu lokalnego i wierzycieli firmy. Dalsze dofinansowanie upadającego bankruta byłoby bezcelowe, a rozmiar tej pomocy trudny do oszacowania.

Problem w branży

Upadek jednego z chińskich liderów branży solarnej energii postawił w trudnej sytuacji również innych producentów aparatury fotowoltaicznej, borykających się z poważnymi problemami finansowymi i jest sygnałem alarmowym dla całego sektora. Qu Xiaohua, przewodniczący Canadian Solar, jednej z największych firm energii solarnej, notowanych na Nasdaq, stwierdził, że bankructwo Suntech jest niebezpiecznym sygnałem strat operacyjnych dla całej branży fotowoltaicznej.

Według niego firma była renomowanym producentem, powszechnie poważanym w branży. Jej produkty były jednymi z najlepszych w świecie zarówno pod względem jakości, jak i wydajności, a przyczynę bankructwa upatruje on w serii złych decyzji operacyjnych, które doprowadziły firmę do upadłości. Zdaniem ekspertów, obecnie wszystkie chińskie firmy, produkujące sprzęt solarny mają podobne problemy z przypadkowymi inwestycjami i nadmiernymi mocami produkcyjnymi, nie dopasowanymi do spadającego popytu na rynku globalnym w tej branży. Najwięksi pozostali producenci urządzeń fotowoltaicznych - Yingli Green Energy Holding Co, Trina Solar Ltd i LDK Solar Co, również dokonali dużych inwestycji i powiększyli moce produkcyjne, aby zwiększyć swoje udziały w rynku w ciągu ostatnich lat. Zdolności produkcyjne Suntech wzrosły z 400 MW łącznej mocy wytworzonych w 2007 r. słonecznych generatorów energii do 1800 MW w 2010 r., a w roku ubiegłym było to już 2400 MW.

Rynek się skurczył

W obliczu światowego kryzysu gospodarczego, popyt u głównych odbiorców sprzętu solarnego w Europie i USA skurczył się dramatycznie, a cła antydumpingowe wprowadzone na wyroby chińskie były dodatkowym ciosem, który spowodował głęboki kryzys w chińskiej branży solarnej.

Według najnowszych danych, zamówienia u chińskich producentów sprzętu fotowoltaicznego spadły w 2012 r. o 80 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i obecnie 80 proc. producentów aparatury solarnej wstrzymało produkcję. Aby zrównoważyć osłabienie popytu na rynku globalnym i ratować branżę solarną, w ramach wspierania energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, rząd chiński wprowadził rozwiązania wspierające sektor fotowoltaiczny. Należy do nich ułatwienie finansowania, obniżenie podatków, podniesienia skupu cen energii ze źródeł odnawialnych i ułatwienie dostępu do państwowej sieci energetycznej. Nowa strategia rządowa pozwoliła zwiększyć w ubiegłym roku czynne moce generatorów solarnych do 4,5 GW z 0,45 GW w 2010 r., a w tym roku mają one przekroczyć 6 GW. W tej dziedzinie Chiny ustępują tylko Niemcom, którzy mają obecnie zainstalowane solary o łącznej mocy 7,9 GW.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org