Tysiące domów nadal bez prądu, ranni i zniszczenia. Krajobraz po burzach

Rzecznik PSP wypowiada się o czwartkowej burzy
Rzecznik PSP wypowiada się o czwartkowej burzy
TVN Meteo
Rzecznik PSP wypowiada się o czwartkowej burzyTVN Meteo

Tylko w piątek w związku ze skutkami nawałnic strażacy interweniowali 3253 razy - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Nadal bez prądu w całym kraju jest ponad 20 tysięcy gospodarstw.

Najwięcej interwencji w piątek straży mieli w województwie mazowieckiem - 1212, w województwie lubelskim - 319 i województwie kujawsko-pomorskim - 256.

Najwięcej zdarzeń, do których wzywani byli strażacy to usuwanie połamanych drzew - 2761 usuwanie połamanych i powalonych drzew. Nawałnice uszkodziły lub zerwały 199 dachów w tym 136 na budynkach mieszkalnych. Najwięcej w województwie mazowieckim. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych budynków i ulic.

Frątczak podał, że w piątek rannych zostało sześć osób w tym dwóch strażaków, czyli łącznie od czwartku rannych jest 12 osób w tym czterech strażaków.

Obecnie bez prądu nadal jest ponad 20 tysięcy gospodarstw. Najwięcej na Mazowszu - prawie 16 tysięcy, prawie 5 tysięcy gospodarstw nie ma prądu w województwie łódzkim, a w podlaskim ponad 1,5 tysiąca jest pozbawionych energii elektrycznej. W piątek w całym kraju skutki nawałnic usuwało ponad 19 tysięcy strażaków PSP i OSP.

Intensywny czwartek

- W czwartek strażacy interweniowali 6329 razy w związku z opadami deszczu, burzami i wichurami - informował wcześniej Frątczak. W akcjach uczestniczyło prawie 29 tysięcy strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Najwięcej interwencji strażacy mieli w województwie mazowieckim - 3141. W województwie lubelskim było ich 586, a na Podlasiu - 499.

Masowe awarie po czwartkowej burzy
Masowe awarie po czwartkowej burzyTVN 24

Frątczak podał, że w całej Polsce zostało uszkodzonych lub zerwanych 468 dachów, w tym 279 na budynkach mieszkalnych. Strażacy usuwali także 5065 połamanych przez wiatr drzew oraz wypompowywali wodę z zalanych budynków.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że w rezultacie czwartkowej burzy sześć osób odniosło obrażenia, w tym dwaj strażacy. Jeden z nich uczestniczył w akcji interwencyjnej usuwania drzewa w województwie kujawsko-pomorskim, drugi - w podobnej interwencji, tyle że w województwie podlaskim. Pozostałe sześć osób - jak informuje rzecznik - to kierowcy: jeden z nich został uderzony, gdy zawalił się na niego budynek gospodarczy. - Drzewo drzewu nierówne - stwierdził Frątczak, po czym wyjaśnił, że spośród 6350 interwencji ponad 5100 dotyczyło zawalonych drzew, a niektóre z nich trzeba było usuwać przez kilka godzin przy użyciu specjalistycznego sprzętu, by nie tarasowały drzew.

PODSUMOWANIE CZWARTKOWYCH INTERWENCJI

6329 interwencji w całej Polsce

3141 interwencji na Mazowszu

586 interwencji na Lubelszczyźnie

499 interwencji na Podlasiu

Nawałnice w Polsce
Nawałnice w PolsceFakty TVN

Na Lubelszczyźnie 18-latka w szpitalu

Jak podała Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, w powiecie bialskim podczas wczorajszej burzy 18-latka przebywająca na plantacji truskawek schowała się do metalowej wiaty. Podmuch wiatru porwał nieprzytwierdzoną do podłoża wiatę wraz z młodą kobietą, która nieprzytomna trafiła do szpitala.

Nawałnica przeszła również nad stolicą województwa. Na cmentarzu przy ulicy Lipowej wiatr powalił drzewa, łamiąc je jak zapałki, wyrywając z korzeniami. Uszkodzeniu uległy nagrobki oraz infrastruktura. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Podlaskie: Białystok bez prądu

Ponad 20 tysiące odbiorców w woj. podlaskim wciąż nie ma prądu po nawałnicach, które przeszły nad regionem. Energetycy cały czas pracują i, jak zapewnia Adam Rafalski z PGE Dystrybucja, robią wszystko, żeby w piątek udało się wszystkie usterki usunąć. Najwięcej gospodarstw bez prądu jest w okolicach Ełku, Suwałk, a także Białegostoku, Łomży i Bielska Podlaskiego. W kulminacyjnym momencie bez prądu było kilkanaście tysięcy gospodarstw.

Strażacy najczęściej wzywani byli do zerwanych albo uszkodzonych dachów, połamanych drzew, które tarasowały drogi czy zrywały linie energetyczne. Najwięcej zgłoszeń było w powiecie siemiatyckim i łomżyńskim. Dużo strat nawałnica wyrządziła w Giełczynie koło Łomży. Strażacy zabezpieczyli uszkodzone budynki, a na prośbę gminnych urzędników pracę od razu zaczęli dekarze. Jak mówili mieszkańcy, nawałnica trwała kilka minut.

Powalone drzewa i krzyże na świętej Górze Grabarce to także skutki burzy, która przeszła nad Podlaskiem. W prawosławnym sanktuarium kilka dużych drzew uszkodziło wotywne krzyże ustawiane przez wiernych. Spadające z drzew gałęzie także zdewastowały teren otaczający główną świątynię. Podczas burzy na świętej Górze Grabarce nie uległy zniszczeniu tamtejsze cerkwie, jedynie jeden z budynków monasterskich jest w nieznacznym stopniu uszkodzony.

Mieszkańcy Białegostoku odcięci od prądu

Na ulicach Białegostoku, widać skutki czwartkowej nawałnicy. Niemal w każdej części miasta znajdziemy połamane drzewa, na skwerach i chodnikach wciąż leżą porozrzucane gałęzie.

Obecnie służby techniczne walczą ze skutkami nawałnic a liczba mieszkańców bez elektryczności zmniejszyła się do ok. 20 tysięcy. Jak informuje Reporterka TVN24, prawdopodobnie prąd zostanie przywrócony w godzinach wieczornych. Nawałnica przeszła przez woj. Podlaskie w ciągu kilkunastu minut wyrządzając ogromne zniszczenia. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w centrum Białegostoku. - Huk niesamowity. To uderzenie… To była trąba powietrza - dodaje mieszkaniec.

Na dom spadło drzewo. Wewnątrz znajdował się 18-letni chłopak. Powalone drzewo, przebiło się przez dach budynku, upadając kilkanaście centymetrów obok młodego mieszkańca. Konar uszkodził również stojący na podwórzu samochód. Nikomu nic się nie stało. Strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad 500 razy. Na szczęście nie było żadnych ofiar. - Szczęśliwie ofiar nie było. Owszem, były osoby poszkodowane w takich wypadkach. Jednak nie były to na tyle ciężkie obrażenia, aby mówić o zagrożeniu życia. Bardzo wiele przypadków było takich, gdzie na samochody zostały powalone drzewa. Tutaj ludzie ponieśli duże straty. Szczęśliwie w żadnym z tych pojazdów nie było ludzi - informuje bryg. Paweł Ostrowski. Sprzątanie po wichurze będzie trwało przynajmniej do końca dnia.

Szacowanie strat w Białymstoku trwa
Szacowanie strat w Białymstoku trwaTVN 24

Warszawa sprząta po burzach

W Warszawie trwa liczenie strat po czwartkowej burzy. Wichura przewróciła setki drzew, uszkodziła wiele samochodów, a także zerwała trakcje tramwajową w kilku miejscach. Były też ogromne opóźnienia na kolei. Strażacy do tej pory zajmują się zgłoszeniami, których do piątku rano wpłynęło ponad 900.

- Nadal pracujemy nad pojedynczymi zgłoszeniami. W naszym sztabie też trwa liczenie strat po burzy. Mogę powiedzieć że mieliśmy kilkaset interwencji i ponad 900 zgłoszeń. Niektóre dotyczyły tego samego adresu, dlatego pracujemy nad podsumowaniem - poinformował kapitan Tomasz Cisek ze stołecznej straży pożarnej.

W usuwaniu skutków nawałnicy strażakom pomaga Zarząd Oczyszczania Miasta. Służby kontrolne ZOM monitorują miasto pod kątem szkód. - O wskazywanie lokalizacji miejsc, gdzie leżą powalone drzewa czy obłamane konary, prosimy także mieszkańców przez działające całodobowo Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 - apeluje ZOM.

Największe zniszczenia po wczorajszej burzy widoczne są po lewej stronie Wisły. Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Wola, Mokotów - w tych dzielnicach było najwięcej interwencji strażaków.

Na Mokotowie drzewo spadło na blok i uszkodziło plac zabaw.

- Teren jest ogrodzony przez straż miejską i czeka na swoją kolej. Drzewo zostało wyrwane z korzeniami i spadło na blok przy ulicy Dąbrowskiego 81. Przy okazji zniszczyło plac zabaw i elewację budynku. Powybijane są też szyby w kilku lokalach. Konary znajdują się na dachu budynku - relacjonował reporter TVN Warszawa Lech Marcinczak.

Marcinczak był też w okolicy Klubu Sportowego "Spójnia" przy Wybrzeżu Gdyńskim, gdzie strażacy cięli przewrócone na samochód drzewo - W czwartek właściciel tego pojazdu chwilę po rozpoczęciu burzy próbował przestawić swój samochód. Nie zdążył. Kiedy biegł, żeby to zrobić, zobaczył jak drzewo spada i niszczy jego auto - dowiedział się nasz reporter.

Ranny na Żoliborzu

Na Żoliborzu ranna została również jedna osoba. Drzewo przygniotło samochód, w którym siedział kierowca, przy placu Wilsona. O krok od tragedii było na Woli, gdzie przy ulicy Staszica drzewo spadło na Warzywniak. - Przeskoczyłem przez ladę w ostatniej chwili. 15 minut wcześniej na krześle pod drzewem które się zawaliło siedziała moja klientka - relacjonował właściciel sklepu.

Z powodu burzy były też ogromne opóźnienia na kolei. W czwartek około godziny 12.50 wstrzymano ruch pociągów na odcinku między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą, po tym jak z powodu ulewnego deszczu oraz gradobicia drzewo spadło na sieć trakcyjną pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Wstrzymany był też ruch na jednym torze linii średnicowej po tym, jak w rejonie stacji Powiśle fragmenty drzew spadły na sieć trakcyjną.

Reporterzy TVN24 informowali, że pociągi jadące przez Warszawę miały kilkaset minut opóźnień.

Autor: sj/map/aw / Źródło: PAP, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach do Polski napłynie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Sprawi, że w czwartek miejscami termometry mogą pokazać nawet 30 stopni Celsjusza. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, te masy powietrza, oprócz wysokiej temperatury, charakteryzować się będą również obecnością pyłu znad Sahary.

"Szykuje się rzecz niezwykła". Upał i pył saharyjski

"Szykuje się rzecz niezwykła". Upał i pył saharyjski

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z wtorku na środę trzy województwa nawiedzą silne podmuchy wiatru. Również nadchodzące dni przyniosą pogodowe zagrożenia.

IMGW ostrzega. Porywy sięgną 75 kilometrów na godzinę

IMGW ostrzega. Porywy sięgną 75 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Pogoda na Wielkanoc 2025. Nadchodzące święta, jak po raz kolejny pokazują modele meteorologiczne, zapowiadają się deszczowo w wielu regionach kraju. Lokalnie pojawią się burze. W Niedzielę Wielkanocną temperatura będzie zróżnicowana.

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Niezwykle efektowna zorza polarna może pojawić się na polskim niebie. Według prognoz w najbliższych godzinach do Ziemi dotrze podwójny strumień słonecznej plazmy, co zwiastuje dobre warunki zorzowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy do burzy magnetycznej dojdzie najbliższej nocy, czy też tej kolejnej.

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

Źródło:
space.com, Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 15.04 przyniesie w części kraju kolejną porcję opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 24 stopnie Celsjusza. Utrudnieniem stanie się wiatr, który lokalnie może wiać dość silnie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology