W polskich górach panują trudne warunki. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili w piątek po południu trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Lawiny mogą schodzić samoistnie lub mogą być wyzwolone nawet przy małym obciążeniu. Do drugiego stopnia podniesiono zagrożenie lawinowe na Babiej Górze.
Jak brzmi komunikat Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, "warunki w znacznej mierze są niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa".
Trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego, w pięciostopniowej rosnącej skali, oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. W słowackiej części Tatr również obowiązuje lawinowa "trójka".
Ponadto TPN przekazał, że na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.
Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
Do drugiego stopnia podnieśli w piątek wieczorem zagrożenie lawinowe ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Babiej Górze. Decyzję uzasadnili obfitym opadami śniegu, którego w ostatnich trzech dniach przybyło około 60 centymetrów. "Intensywne opady śniegu doprowadziły do zwiększenia zagrożenia lawinowego. Występuje ono na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Zagrożenie dotyczy głównie miejsc, gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym lub na jednolitej warstwie śniegu z poprzednich opadów" – podali w komunikacie goprowcy.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Przy drugim stopniu poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Pokrywa śniegu w partiach szczytowych Babiej Góry sięga już 100 cm, a w miejscach odkładania jest go więcej. Na Markowych Szczawinach leży około 80 cm śniegu. Szlaki w większości są nieprzetarte.
Lawinowa "dwójka" w Karkonoszach
Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje również w Karkonoszach. Jak podano w komunikacie, w ciągu ostatniej doby spadło 15-20 cm śniegu.
"Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach uformowania się depozytów nawianego śniegu, które powstały (i nadal powstają) pod wpływem ciągle wiejącego wiatru. Miejsca z większą ilością odłożonych depozytów śniegu to żleby, jary, zagłębienia terenowe (formacje wklęsłe) w kotłach polodowcowych i stromych stokach powyżej górnej granicy lasu W tych miejscach nawiany śnieg jest bardzo słabo związany ze śniegiem pochodzącym ze starszych opadów" – czytamy.
Istnieje możliwość wystąpienia lawin średnich rozmiarów lub większych zsuwów wywołanych samoistnie. Na niektórych zboczach zagrożenie może być podwyższone.
Autor: ps / Źródło: PAP, TNP, TOPR, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock