Taki był rok 2020 w pogodzie


Huragan za huraganem, pożar za pożarem, kolejne rekordy temperatury. Rok 2020 obfitował w ciekawe, ale i gwałtowne, a nawet niebezpieczne zjawiska pogodowe. Czym szczególnie zaskoczyła nas, zaniepokoiła lub przestraszyła aura w minionym roku? Oto subiektywne zestawienie przygotowane przez redakcję tvnmeteo.pl.

Na początku roku ze strachem patrzyliśmy na dramat Australii. "Czarnym latem" nazwał ten czas premier Scott Morrison. W trakcie jednych z największych w historii kraju pożarów buszu, które wybuchły pod koniec 2019 roku, śmierć poniosły 33 osoby. Według szacunków WWF ponad trzy miliardy zwierząt zginęło w ogniu lub utraciło swoje siedliska. Spłonęło 12 milionów hektarów i kilka tysięcy domów. Żywiołowi sprzyjała temperatura dochodząca do 40 stopni Celsjusza.

Krajobrazy po przejściu kataklizmu wyglądały jak plan filmu postapokaliptycznego. Dym z pożarów był widoczny z kosmosu. Zdjęcia udostępnione przez NASA pokazały, że okrążył on Ziemię.

Styczeń, jakiego nie było

Styczeń 2020 roku okazał się najcieplejszym w historii pomiarów, od 1880 roku - obliczyła amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów była o 1,14 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 12 st. C. Wartość ta przewyższyła poprzedni rekord, ustanowiony w 2016 roku, o 0,02 st. C.

Śnieżne zaskoczenie w Bagdadzie

W połowie lutego w stolicy Iraku, Bagdadzie, spadł pierwszy od 12 lat śnieg. Opady - które nie były obfite, bo zaledwie 2,5 do 5 centymetrów - przyniosły sporo radości zaskoczonym mieszkańcom. Za niecodzienne zimowe warunki odpowiadał napływ chłodnego powietrza znad Rosji, przez co temperatura była o 7 stopni Celsjusza niższa niż zazwyczaj.

Letnie ciepło na Antarktydzie

9 lutego na Antarktydzie padł rekord ciepła. Termometry argentyńskiej stacji badawczej na wyspie Seymour na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego pokazały 20,75 stopnia Celsjusza. W efekcie zasięg pokrywy lodowej na tym obszarze Arktyki w lutym był o cztery procent niższy od normy z lat 1981-2010.

Luty także powyżej średniej

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna oceniła, że luty 2020 roku był drugim najcieplejszym w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów przekroczyła o 1,17 st. C średnią z XX wieku, która wynosi 12,1 st. C. Najwyższe odchylenie występowało w znacznej części Europy oraz w Azji Środkowej i Zachodniej.

Burze, jakich nie widziano od kilku dekad

W marcu pogoda pokazała swoje niszczycielskie oblicze w części Afryki. W połowie miesiąca przez Egipt przeszły najbardziej gwałtowne burze od 30-40 lat. Efekty: zawalonych wiele budynków, liczne wypadki drogowe, zderzenie pociągów, przerwy w dostawach prądu i wody, powodzie.

Zginęło około 20 osób, byli też ranni.

Zima? To ma być zima?

Na początku marca naukowcy z europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S) ogłosili, że okres od grudnia 2019 do lutego 2020, czyli zima meteorologiczna, był najcieplejszym w historii pomiarów w Europie.

Temperatura była przeciętnie o 3,4 st. C wyższa od średniej z lat 1981-2010.

Anomalia temperatury powietrza od grudnia 2019 do lutego 2020 w porównaniu do średniej wieloletniej z lat 1981-2010 (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Biebrzański Park Narodowy w ogniu

W drugiej połowie kwietnia tragiczne wiadomości zaczęły docierać z Biebrzańskiego Parku Narodowego. W płomieniach stanął największy tego typu park w Polsce, ostoja wielu gatunków zwierząt i roślin.

Przyczyną pożaru było nielegalne wypalanie traw. Susza i silny wiatr pogarszały sytuację, skutecznie rozszerzały zasięg ognia, a strażakom utrudniały z nim walkę. Unoszący się znad biebrzańskiej doliny dym widoczny był na zdjęciach satelitarnych.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowymtvn24

Supercyklon zabijał i równał z ziemią

Supercyklon Amphan przeszedł w drugiej połowie maja przez Indie i Bangladesz. Efektem intensywnych opadów deszczu były powodzie. Prędkość wiatru dochodziła w porywach do 185 kilometrów na godzinę. Potęga żywiołu spowodowała śmierć 129 osób. Miliony ludzi trzeba było ewakuować, wiele wiosek zostało zrównanych z ziemią.

"Widzieliśmy w powietrzu krokwie, belki, nawet sarnę"

Na początku czerwca przez wieś Kaniów w województwie śląskim przeszła trąba powietrzna. Jak opisywała jedna z kobiet filmujących zdarzenie, "wszystko trwało jakieś dwie, trzy minuty. Trąba była jakieś 50 metrów od nas, szła od okolic ulicy Dankowickiej, równolegle przez pola. (...) Zmroziło nas. Człowiek nie wie, co w takiej chwili robić. Nie wiedzieliśmy, czy się chować, czy uciekać. Widzieliśmy w powietrzu krokwie, belki, nawet sarnę".

Żywioł uszkodził około 20 budynków. Obyło się na szczęście bez ofiar.

Trąba powietrzna w Kaniowie
Trąba powietrzna w KaniowieKontakt 24

Upały na biegunie zimna

20 czerwca padł rekord ciepła w historii pomiarów na północ od koła podbiegunowego - podała Rosyjska Federalna Służba Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska. W Wierchojańsku na Syberii zarejestrowano 38 stopni Celsjusza. To o 10 stopni więcej od średniej maksymalnej temperatury w czerwcu dla tego miejsca. Dotychczasowy rekord ciepła wynosił tam 37,2 st. C, tyle zanotowano 25 lipca 1988 roku.

Jakucja, gdzie leży Wierchojańsk, nazywana jest północnym biegunem zimna.

Trąba powietrzna "wysysała i porywała wszystko, co napotkała"

W lipcu kolejna trąba powietrzna pojawiła się w Ustroniu Morskim w województwie zachodniopomorskim, porywając i niszcząc osiem domków holenderskich. Kilka osób zostało rannych.

Jak relacjonował reporter TVN24 Sebastian Napieraj, fragmenty blaszanego dachu jednego z domków zostały odrzucone aż o kilometr. Cytując słowa świadków zdarzenia, dodał, że siła wiatru była ogromna, a trąba "wysysała i porywała wszystko, co napotkała na swojej drodze".

Trąba powietrzna w Ustroniu Morskim
Trąba powietrzna w Ustroniu MorskimKontakt 24/~Anonimowy

Plażowe ciepło na Spitsbergenie

Pod koniec lipca Norweski Instytut Meteorologiczny przekazał, że na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard padł absolutny rekord ciepła.

21,7 st. C, czyli o 0,4 st. C więcej od rekordu ustanowionego 40 lat temu, zarejestrował termometr w pobliżu miejscowości Longyearbyen. Średnia temperatura lipca wynosi tam 5,9 st. C.

Lipiec też w czołówce najcieplejszych

Tamtoroczny lipiec był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów. Jak poinformowali naukowcy z europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S), temperatura była o 0,49 st. C. wyższa od średniej dla tego miesiąca z lat 1981-2020.

Płonąca Syberia

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w lipcu całkowite emisje dwutlenku węgla pochodzące z pożarów pobiły rekord ustanowiony w 2019 roku i były najwyższe w 18-letnim rejestrze danych.

Gdy w pierwszych dniach sierpnia wygasały pożary trawiące Syberię, podliczono, że w Jakucji spłonął obszar o powierzchni ponad 10 milionów hektarów. Zniszczone zostały lasy i torfowiska.

Na Wyspach Brytyjskich jak w tropikach

W pierwszej połowie sierpnia Wielką Brytanię nawiedziła najdłuższa fala upałów od niemal 60 lat. Według krajowego urzędu meteorologicznego Met Office przez sześć dni z rzędu temperatura przekraczała 34 st. C. Poprzednio taką sytuację zaobserwowano w 1961 roku.

Niepokojące wieści od meteorologów z Met Office, dotyczące tego, jak mogą wyglądać przyszłe dekady w pogodzie w Wielkiej Brytanii, spłynęły też na początku grudnia. Według ekspertów większość południowej Anglii nie będzie doświadczać temperatury równej zeru stopni Celsjusza lub niższej do 2040 roku. Jeżeli trend się utrzyma, do 2080 roku ujemne wartości na termometrach będą notować jedynie na wysoko położonych terenach i w północnej Szkocji.

"Jak scena z Marsa"

W połowie września w zachodniej części Stanów Zjednoczonych rozszalały się ogromne pożary. Zginęło kilkadziesiąt osób, spłonęło co najmniej kilka tysięcy budynków.

Żywioł najbardziej odczuła Kalifornia. W San Francisco niebo przybrało odcienie pomarańczy i czerwieni. "Przez 20 lat mojego życia nigdy nie widziałam, żeby niebo w San Francisco tak wyglądało" - napisała w mediach społecznościowych mieszkanka miasta Veronica Belmont. "Wygląda jak scena z Marsa" - dodała.

Pożary nękały Kalifornię także w kolejnych miesiącach. W październiku stanowy Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire) ogłosił, że od początku 2020 roku spłonęło tam 1,6 miliona hektarów, czyli więcej niż wynosi powierzchnia amerykańskiego stanu Connecticut. To więcej niż połowa Belgii. Wcześniej rekordowy pod tym względem był rok 2018, kiedy przez cały rok spłonęło prawie 800 tys. ha.

Niszczycielski medikan na Morzu Śródziemnym

W drugiej połowie września na Morzu Śródziemnym uformował się medikan Ianos, czyli głęboki niż, powstający w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie.

Ianos przyniósł ulewne deszcze i porywisty wiatr, który powalał drzewa, uszkadzał domy i linie energetyczne. W wyniku jego przejścia zginęły cztery osoby. Żywioł spowodował przerwy w dostawie prądu na wyspach Kefalinia i Zakintos oraz w niektórych regionach półwyspu Peloponez.

Wyczerpała się lista imion dla huraganów

Sezon huraganowy w 2020 roku na Atlantyku był wyjątkowo obfity. Po raz drugi w historii lista 21 podstawowych imion dla tych zjawisk się wyczerpała i przy nadawaniu nazw żywiołom zostały zastosowane litery greckiego alfabetu.

Burza Alfa, która uformowała się 18 września u wybrzeży Portugalii, była pierwszym żywiołem, dla którego użyto tego rozwiązania awaryjnego. Wcześniej po grecki alfabet trzeba było sięgnąć tylko raz, w 2005 roku.

W ostatnim sezonie pojawiły się burze nazwane imionami, których nigdy wcześniej nie wykorzystano. Pierwszą taką była Eta, po niej nadeszły jeszcze Theta i Jota. Niektóre z nich nadchodziły w odstępie kilku dni po sobie. Zginęło kilkaset osób, doszło do ogromnych zniszczeń.

"Rekordowe trzy miesiące dla Matki Ziemi"

"To były niezwykle parne, rekordowe trzy miesiące dla Matki Ziemi" - tak w połowie września zakomunikowała amerykańska rządowa Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Do tego wyniku przyczynił się w dużej mierze tegoroczny sierpień, który był w skali świata drugim najcieplejszym w historii pomiarów, czyli od 141 lat, ustępując jedynie sierpniowi 2016 roku. Według zgromadzonych przez NOAA danych, średnia temperatura powierzchni lądów i oceanów w sierpniu 2020 roku na całym świecie była o 0,94 stopnia Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej dla XX wieku, wynoszącej 15,6 st. C.

Poziom arktycznego lodu najniższy w historii pomiarów

Według ekspertów z europejskiego Copernicus Climate Change Service (C3S) tamtoroczny październik był w skali Europy najcieplejszy w historii pomiarów, natomiast w skali świata zajął pod tym względem trzecie miejsce.

W październiku odnotowano także najniższy poziom lodu morskiego w rejonie Arktyki od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych w 1979 roku. Był to także czwarty z rzędu miesiąc, w którym na Północnej Drodze Morskiej, a więc na sezonowym szlaku żeglugowym w rosyjskiej Arktyce, przebiegającym wzdłuż brzegów Eurazji, lodu praktycznie nie było.

300 kilometrów na godzinę, czyli najsilniejszy tajfun roku

Najsilniejszy tajfun (cyklon tropikalny) w 2020 roku uderzył w listopadzie w Filipiny. Goni, bo tak został nazwany, według Filipińskiej Administracji Atmosferycznej, Geofizycznej i Astronomicznej (PAGASA) niósł ze sobą porywy wiatru dochodzące do 300 kilometrów na godzinę. Tym samym tajfun odpowiadał sile huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Śmierć poniosło co najmniej 16 osób. Zniszczonych zostało ponad 300 domów.

Najcieplejszy listopad, odkąd ludzie prowadzą pomiary

Listopad 2020 roku był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów. Raport Copernicus Climate Change Service wykazał, że najwyższe wartości temperatury w listopadzie pojawiały się na dużym obszarze północnej Europy, Syberii i Oceanu Arktycznego. Temperatura znacznie powyżej średniej była odnotowywana też w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, południowej Afryce, Wyżynie Tybetańskiej oraz na wschodzie Antarktydy i większości regionów Australii.

Rekord temperatury dla listopada został pobity między innymi na norweskim Svalbardzie. Na stacji pomiarowej w rejonie przełęczy Reindalspasset temperatura w ciągu jednej nocy z 12 na 13 listopada wzrosła z 3,9 do 9,4 stopnia Celsjusza.

Rekordowo ciepły listopad w skali globalnej (Adam Ziemienowicz/PAP/AFP)Adam Ziemienowicz/PAP/AFP

Nor'easter przypomniał, co to znaczy zima

W niektórych regionach Stanów Zjednoczonych na tydzień przed świętami Bożego Narodzenie doszło do nagłego ataku zimy, wywołanego przez zjawisko nor'easter. To gwałtowne nawałnice, które nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych oraz leżącą nad Atlantykiem część Kanady. Miejscami spadł ponad metr śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr i bardzo mroźna aura. Zginęło pięć osób.

Góra lodowa na kursie kolizyjnym z wyspą pingwinów

W grudniu pojawiły się niepokojące informacje o ocielonym fragmencie lodowca, który zagraża wyspie Georgia Południowa na Atlantyku. Góra lodowa A-68A oderwała się od szelfu lodowego na Antarktydzie w lipcu 2017 roku.

Zdjęcia satelitarne pokazały, że w połowie miesiąca kolejne fragmenty zaczęły odrywać się od lodowego bloku, dzieląc go na kilka części. Oznacza to, że jeśli lodowe bryły utkną w płytkich wodach przybrzeżnych, istnieje mniejsze zagrożenie dla miejscowej fauny - bogatej w wiele gatunków ptaków, pingwinów, a także fok - niż kilka tygodni temu, kiedy powierzchnia góry wynosiła około 3500 km kwadratowych.

Autor: red. / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z wtorku na środę trzy województwa nawiedzą silne podmuchy wiatru. Również nadchodzące dni przyniosą pogodowe zagrożenia.

IMGW ostrzega. Porywy sięgną 75 kilometrów na godzinę

IMGW ostrzega. Porywy sięgną 75 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Pogoda na Wielkanoc 2025. Nadchodzące święta, jak po raz kolejny pokazują modele meteorologiczne, zapowiadają się deszczowo w wielu regionach kraju. Lokalnie pojawią się burze. W Niedzielę Wielkanocną temperatura będzie zróżnicowana.

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Niezwykle efektowna zorza polarna może pojawić się na polskim niebie. Według prognoz w najbliższych godzinach do Ziemi dotrze podwójny strumień słonecznej plazmy, co zwiastuje dobre warunki zorzowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy do burzy magnetycznej dojdzie najbliższej nocy, czy też tej kolejnej.

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

Źródło:
space.com, Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 15.04 przyniesie w części kraju kolejną porcję opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 24 stopnie Celsjusza. Utrudnieniem stanie się wiatr, który lokalnie może wiać dość silnie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP