Taki był rok 2020 w pogodzie


Huragan za huraganem, pożar za pożarem, kolejne rekordy temperatury. Rok 2020 obfitował w ciekawe, ale i gwałtowne, a nawet niebezpieczne zjawiska pogodowe. Czym szczególnie zaskoczyła nas, zaniepokoiła lub przestraszyła aura w minionym roku? Oto subiektywne zestawienie przygotowane przez redakcję tvnmeteo.pl.

Na początku roku ze strachem patrzyliśmy na dramat Australii. "Czarnym latem" nazwał ten czas premier Scott Morrison. W trakcie jednych z największych w historii kraju pożarów buszu, które wybuchły pod koniec 2019 roku, śmierć poniosły 33 osoby. Według szacunków WWF ponad trzy miliardy zwierząt zginęło w ogniu lub utraciło swoje siedliska. Spłonęło 12 milionów hektarów i kilka tysięcy domów. Żywiołowi sprzyjała temperatura dochodząca do 40 stopni Celsjusza.

Krajobrazy po przejściu kataklizmu wyglądały jak plan filmu postapokaliptycznego. Dym z pożarów był widoczny z kosmosu. Zdjęcia udostępnione przez NASA pokazały, że okrążył on Ziemię.

Styczeń, jakiego nie było

Styczeń 2020 roku okazał się najcieplejszym w historii pomiarów, od 1880 roku - obliczyła amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów była o 1,14 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 12 st. C. Wartość ta przewyższyła poprzedni rekord, ustanowiony w 2016 roku, o 0,02 st. C.

Śnieżne zaskoczenie w Bagdadzie

W połowie lutego w stolicy Iraku, Bagdadzie, spadł pierwszy od 12 lat śnieg. Opady - które nie były obfite, bo zaledwie 2,5 do 5 centymetrów - przyniosły sporo radości zaskoczonym mieszkańcom. Za niecodzienne zimowe warunki odpowiadał napływ chłodnego powietrza znad Rosji, przez co temperatura była o 7 stopni Celsjusza niższa niż zazwyczaj.

Letnie ciepło na Antarktydzie

9 lutego na Antarktydzie padł rekord ciepła. Termometry argentyńskiej stacji badawczej na wyspie Seymour na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego pokazały 20,75 stopnia Celsjusza. W efekcie zasięg pokrywy lodowej na tym obszarze Arktyki w lutym był o cztery procent niższy od normy z lat 1981-2010.

Luty także powyżej średniej

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna oceniła, że luty 2020 roku był drugim najcieplejszym w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów przekroczyła o 1,17 st. C średnią z XX wieku, która wynosi 12,1 st. C. Najwyższe odchylenie występowało w znacznej części Europy oraz w Azji Środkowej i Zachodniej.

Burze, jakich nie widziano od kilku dekad

W marcu pogoda pokazała swoje niszczycielskie oblicze w części Afryki. W połowie miesiąca przez Egipt przeszły najbardziej gwałtowne burze od 30-40 lat. Efekty: zawalonych wiele budynków, liczne wypadki drogowe, zderzenie pociągów, przerwy w dostawach prądu i wody, powodzie.

Zginęło około 20 osób, byli też ranni.

Zima? To ma być zima?

Na początku marca naukowcy z europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S) ogłosili, że okres od grudnia 2019 do lutego 2020, czyli zima meteorologiczna, był najcieplejszym w historii pomiarów w Europie.

Temperatura była przeciętnie o 3,4 st. C wyższa od średniej z lat 1981-2010.

Anomalia temperatury powietrza od grudnia 2019 do lutego 2020 w porównaniu do średniej wieloletniej z lat 1981-2010 (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Biebrzański Park Narodowy w ogniu

W drugiej połowie kwietnia tragiczne wiadomości zaczęły docierać z Biebrzańskiego Parku Narodowego. W płomieniach stanął największy tego typu park w Polsce, ostoja wielu gatunków zwierząt i roślin.

Przyczyną pożaru było nielegalne wypalanie traw. Susza i silny wiatr pogarszały sytuację, skutecznie rozszerzały zasięg ognia, a strażakom utrudniały z nim walkę. Unoszący się znad biebrzańskiej doliny dym widoczny był na zdjęciach satelitarnych.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowymtvn24

Supercyklon zabijał i równał z ziemią

Supercyklon Amphan przeszedł w drugiej połowie maja przez Indie i Bangladesz. Efektem intensywnych opadów deszczu były powodzie. Prędkość wiatru dochodziła w porywach do 185 kilometrów na godzinę. Potęga żywiołu spowodowała śmierć 129 osób. Miliony ludzi trzeba było ewakuować, wiele wiosek zostało zrównanych z ziemią.

"Widzieliśmy w powietrzu krokwie, belki, nawet sarnę"

Na początku czerwca przez wieś Kaniów w województwie śląskim przeszła trąba powietrzna. Jak opisywała jedna z kobiet filmujących zdarzenie, "wszystko trwało jakieś dwie, trzy minuty. Trąba była jakieś 50 metrów od nas, szła od okolic ulicy Dankowickiej, równolegle przez pola. (...) Zmroziło nas. Człowiek nie wie, co w takiej chwili robić. Nie wiedzieliśmy, czy się chować, czy uciekać. Widzieliśmy w powietrzu krokwie, belki, nawet sarnę".

Żywioł uszkodził około 20 budynków. Obyło się na szczęście bez ofiar.

Trąba powietrzna w Kaniowie
Trąba powietrzna w KaniowieKontakt 24

Upały na biegunie zimna

20 czerwca padł rekord ciepła w historii pomiarów na północ od koła podbiegunowego - podała Rosyjska Federalna Służba Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska. W Wierchojańsku na Syberii zarejestrowano 38 stopni Celsjusza. To o 10 stopni więcej od średniej maksymalnej temperatury w czerwcu dla tego miejsca. Dotychczasowy rekord ciepła wynosił tam 37,2 st. C, tyle zanotowano 25 lipca 1988 roku.

Jakucja, gdzie leży Wierchojańsk, nazywana jest północnym biegunem zimna.

Trąba powietrzna "wysysała i porywała wszystko, co napotkała"

W lipcu kolejna trąba powietrzna pojawiła się w Ustroniu Morskim w województwie zachodniopomorskim, porywając i niszcząc osiem domków holenderskich. Kilka osób zostało rannych.

Jak relacjonował reporter TVN24 Sebastian Napieraj, fragmenty blaszanego dachu jednego z domków zostały odrzucone aż o kilometr. Cytując słowa świadków zdarzenia, dodał, że siła wiatru była ogromna, a trąba "wysysała i porywała wszystko, co napotkała na swojej drodze".

Trąba powietrzna w Ustroniu Morskim
Trąba powietrzna w Ustroniu MorskimKontakt 24/~Anonimowy

Plażowe ciepło na Spitsbergenie

Pod koniec lipca Norweski Instytut Meteorologiczny przekazał, że na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard padł absolutny rekord ciepła.

21,7 st. C, czyli o 0,4 st. C więcej od rekordu ustanowionego 40 lat temu, zarejestrował termometr w pobliżu miejscowości Longyearbyen. Średnia temperatura lipca wynosi tam 5,9 st. C.

Lipiec też w czołówce najcieplejszych

Tamtoroczny lipiec był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów. Jak poinformowali naukowcy z europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S), temperatura była o 0,49 st. C. wyższa od średniej dla tego miesiąca z lat 1981-2020.

Płonąca Syberia

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w lipcu całkowite emisje dwutlenku węgla pochodzące z pożarów pobiły rekord ustanowiony w 2019 roku i były najwyższe w 18-letnim rejestrze danych.

Gdy w pierwszych dniach sierpnia wygasały pożary trawiące Syberię, podliczono, że w Jakucji spłonął obszar o powierzchni ponad 10 milionów hektarów. Zniszczone zostały lasy i torfowiska.

Na Wyspach Brytyjskich jak w tropikach

W pierwszej połowie sierpnia Wielką Brytanię nawiedziła najdłuższa fala upałów od niemal 60 lat. Według krajowego urzędu meteorologicznego Met Office przez sześć dni z rzędu temperatura przekraczała 34 st. C. Poprzednio taką sytuację zaobserwowano w 1961 roku.

Niepokojące wieści od meteorologów z Met Office, dotyczące tego, jak mogą wyglądać przyszłe dekady w pogodzie w Wielkiej Brytanii, spłynęły też na początku grudnia. Według ekspertów większość południowej Anglii nie będzie doświadczać temperatury równej zeru stopni Celsjusza lub niższej do 2040 roku. Jeżeli trend się utrzyma, do 2080 roku ujemne wartości na termometrach będą notować jedynie na wysoko położonych terenach i w północnej Szkocji.

"Jak scena z Marsa"

W połowie września w zachodniej części Stanów Zjednoczonych rozszalały się ogromne pożary. Zginęło kilkadziesiąt osób, spłonęło co najmniej kilka tysięcy budynków.

Żywioł najbardziej odczuła Kalifornia. W San Francisco niebo przybrało odcienie pomarańczy i czerwieni. "Przez 20 lat mojego życia nigdy nie widziałam, żeby niebo w San Francisco tak wyglądało" - napisała w mediach społecznościowych mieszkanka miasta Veronica Belmont. "Wygląda jak scena z Marsa" - dodała.

Pożary nękały Kalifornię także w kolejnych miesiącach. W październiku stanowy Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire) ogłosił, że od początku 2020 roku spłonęło tam 1,6 miliona hektarów, czyli więcej niż wynosi powierzchnia amerykańskiego stanu Connecticut. To więcej niż połowa Belgii. Wcześniej rekordowy pod tym względem był rok 2018, kiedy przez cały rok spłonęło prawie 800 tys. ha.

Niszczycielski medikan na Morzu Śródziemnym

W drugiej połowie września na Morzu Śródziemnym uformował się medikan Ianos, czyli głęboki niż, powstający w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie.

Ianos przyniósł ulewne deszcze i porywisty wiatr, który powalał drzewa, uszkadzał domy i linie energetyczne. W wyniku jego przejścia zginęły cztery osoby. Żywioł spowodował przerwy w dostawie prądu na wyspach Kefalinia i Zakintos oraz w niektórych regionach półwyspu Peloponez.

Wyczerpała się lista imion dla huraganów

Sezon huraganowy w 2020 roku na Atlantyku był wyjątkowo obfity. Po raz drugi w historii lista 21 podstawowych imion dla tych zjawisk się wyczerpała i przy nadawaniu nazw żywiołom zostały zastosowane litery greckiego alfabetu.

Burza Alfa, która uformowała się 18 września u wybrzeży Portugalii, była pierwszym żywiołem, dla którego użyto tego rozwiązania awaryjnego. Wcześniej po grecki alfabet trzeba było sięgnąć tylko raz, w 2005 roku.

W ostatnim sezonie pojawiły się burze nazwane imionami, których nigdy wcześniej nie wykorzystano. Pierwszą taką była Eta, po niej nadeszły jeszcze Theta i Jota. Niektóre z nich nadchodziły w odstępie kilku dni po sobie. Zginęło kilkaset osób, doszło do ogromnych zniszczeń.

"Rekordowe trzy miesiące dla Matki Ziemi"

"To były niezwykle parne, rekordowe trzy miesiące dla Matki Ziemi" - tak w połowie września zakomunikowała amerykańska rządowa Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Do tego wyniku przyczynił się w dużej mierze tegoroczny sierpień, który był w skali świata drugim najcieplejszym w historii pomiarów, czyli od 141 lat, ustępując jedynie sierpniowi 2016 roku. Według zgromadzonych przez NOAA danych, średnia temperatura powierzchni lądów i oceanów w sierpniu 2020 roku na całym świecie była o 0,94 stopnia Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej dla XX wieku, wynoszącej 15,6 st. C.

Poziom arktycznego lodu najniższy w historii pomiarów

Według ekspertów z europejskiego Copernicus Climate Change Service (C3S) tamtoroczny październik był w skali Europy najcieplejszy w historii pomiarów, natomiast w skali świata zajął pod tym względem trzecie miejsce.

W październiku odnotowano także najniższy poziom lodu morskiego w rejonie Arktyki od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych w 1979 roku. Był to także czwarty z rzędu miesiąc, w którym na Północnej Drodze Morskiej, a więc na sezonowym szlaku żeglugowym w rosyjskiej Arktyce, przebiegającym wzdłuż brzegów Eurazji, lodu praktycznie nie było.

300 kilometrów na godzinę, czyli najsilniejszy tajfun roku

Najsilniejszy tajfun (cyklon tropikalny) w 2020 roku uderzył w listopadzie w Filipiny. Goni, bo tak został nazwany, według Filipińskiej Administracji Atmosferycznej, Geofizycznej i Astronomicznej (PAGASA) niósł ze sobą porywy wiatru dochodzące do 300 kilometrów na godzinę. Tym samym tajfun odpowiadał sile huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Śmierć poniosło co najmniej 16 osób. Zniszczonych zostało ponad 300 domów.

Najcieplejszy listopad, odkąd ludzie prowadzą pomiary

Listopad 2020 roku był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów. Raport Copernicus Climate Change Service wykazał, że najwyższe wartości temperatury w listopadzie pojawiały się na dużym obszarze północnej Europy, Syberii i Oceanu Arktycznego. Temperatura znacznie powyżej średniej była odnotowywana też w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, południowej Afryce, Wyżynie Tybetańskiej oraz na wschodzie Antarktydy i większości regionów Australii.

Rekord temperatury dla listopada został pobity między innymi na norweskim Svalbardzie. Na stacji pomiarowej w rejonie przełęczy Reindalspasset temperatura w ciągu jednej nocy z 12 na 13 listopada wzrosła z 3,9 do 9,4 stopnia Celsjusza.

Rekordowo ciepły listopad w skali globalnej (Adam Ziemienowicz/PAP/AFP)Adam Ziemienowicz/PAP/AFP

Nor'easter przypomniał, co to znaczy zima

W niektórych regionach Stanów Zjednoczonych na tydzień przed świętami Bożego Narodzenie doszło do nagłego ataku zimy, wywołanego przez zjawisko nor'easter. To gwałtowne nawałnice, które nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych oraz leżącą nad Atlantykiem część Kanady. Miejscami spadł ponad metr śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr i bardzo mroźna aura. Zginęło pięć osób.

Góra lodowa na kursie kolizyjnym z wyspą pingwinów

W grudniu pojawiły się niepokojące informacje o ocielonym fragmencie lodowca, który zagraża wyspie Georgia Południowa na Atlantyku. Góra lodowa A-68A oderwała się od szelfu lodowego na Antarktydzie w lipcu 2017 roku.

Zdjęcia satelitarne pokazały, że w połowie miesiąca kolejne fragmenty zaczęły odrywać się od lodowego bloku, dzieląc go na kilka części. Oznacza to, że jeśli lodowe bryły utkną w płytkich wodach przybrzeżnych, istnieje mniejsze zagrożenie dla miejscowej fauny - bogatej w wiele gatunków ptaków, pingwinów, a także fok - niż kilka tygodni temu, kiedy powierzchnia góry wynosiła około 3500 km kwadratowych.

Autor: red. / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 17.06 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Niebezpiecznie w czterech województwach

Gdzie jest burza? Niebezpiecznie w czterech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W pogodzie w tym tygodniu będzie się działo. Czekają nas pierwsze upalne dni, choć nie wszyscy ich doświadczą. Nie zabraknie słońca, ale w prognozie widać nawałnice.

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Z prognoz wynika, że temperatura w cieniu w wielu miejscach kraju sięgnie 32 stopni. Instytut ostrzega też przed burzami. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ropa naftowa zagraża rezerwatom przyrody w Singapurze. Do wycieku z pobliskiego terminalu żeglugowego doszło w piątek po południu. Władze przekazały, że aktywnie walczą z rozprzestrzenianiem się zanieczyszczenia.

Ropa w każdej chwili może dotrzeć na kultowe plaże i do rezerwatów

Ropa w każdej chwili może dotrzeć na kultowe plaże i do rezerwatów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

W sobotę na greckiej wyspie Samos znaleziono ciało holenderskiego turysty. Mężczyzna był poszukiwany od ubiegłej niedzieli, kiedy widziano go tam spacerującego w upale. Do tej pory w podobny sposób w ostatnim czasie w Grecji, która zmagała się z bardzo wysoką temperaturą, zmarły cztery osoby. Trwają poszukiwania kolejnych.

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Kolejna ofiara śmiertelna wędrówek w upałach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, AP, Greek Reporter

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW