Taki był rok 2020 w pogodzie


Huragan za huraganem, pożar za pożarem, kolejne rekordy temperatury. Rok 2020 obfitował w ciekawe, ale i gwałtowne, a nawet niebezpieczne zjawiska pogodowe. Czym szczególnie zaskoczyła nas, zaniepokoiła lub przestraszyła aura w minionym roku? Oto subiektywne zestawienie przygotowane przez redakcję tvnmeteo.pl.

Na początku roku ze strachem patrzyliśmy na dramat Australii. "Czarnym latem" nazwał ten czas premier Scott Morrison. W trakcie jednych z największych w historii kraju pożarów buszu, które wybuchły pod koniec 2019 roku, śmierć poniosły 33 osoby. Według szacunków WWF ponad trzy miliardy zwierząt zginęło w ogniu lub utraciło swoje siedliska. Spłonęło 12 milionów hektarów i kilka tysięcy domów. Żywiołowi sprzyjała temperatura dochodząca do 40 stopni Celsjusza.

Krajobrazy po przejściu kataklizmu wyglądały jak plan filmu postapokaliptycznego. Dym z pożarów był widoczny z kosmosu. Zdjęcia udostępnione przez NASA pokazały, że okrążył on Ziemię.

Styczeń, jakiego nie było

Styczeń 2020 roku okazał się najcieplejszym w historii pomiarów, od 1880 roku - obliczyła amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów była o 1,14 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 12 st. C. Wartość ta przewyższyła poprzedni rekord, ustanowiony w 2016 roku, o 0,02 st. C.

Śnieżne zaskoczenie w Bagdadzie

W połowie lutego w stolicy Iraku, Bagdadzie, spadł pierwszy od 12 lat śnieg. Opady - które nie były obfite, bo zaledwie 2,5 do 5 centymetrów - przyniosły sporo radości zaskoczonym mieszkańcom. Za niecodzienne zimowe warunki odpowiadał napływ chłodnego powietrza znad Rosji, przez co temperatura była o 7 stopni Celsjusza niższa niż zazwyczaj.

Letnie ciepło na Antarktydzie

9 lutego na Antarktydzie padł rekord ciepła. Termometry argentyńskiej stacji badawczej na wyspie Seymour na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego pokazały 20,75 stopnia Celsjusza. W efekcie zasięg pokrywy lodowej na tym obszarze Arktyki w lutym był o cztery procent niższy od normy z lat 1981-2010.

Luty także powyżej średniej

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna oceniła, że luty 2020 roku był drugim najcieplejszym w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów przekroczyła o 1,17 st. C średnią z XX wieku, która wynosi 12,1 st. C. Najwyższe odchylenie występowało w znacznej części Europy oraz w Azji Środkowej i Zachodniej.

Burze, jakich nie widziano od kilku dekad

W marcu pogoda pokazała swoje niszczycielskie oblicze w części Afryki. W połowie miesiąca przez Egipt przeszły najbardziej gwałtowne burze od 30-40 lat. Efekty: zawalonych wiele budynków, liczne wypadki drogowe, zderzenie pociągów, przerwy w dostawach prądu i wody, powodzie.

Zginęło około 20 osób, byli też ranni.

Zima? To ma być zima?

Na początku marca naukowcy z europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S) ogłosili, że okres od grudnia 2019 do lutego 2020, czyli zima meteorologiczna, był najcieplejszym w historii pomiarów w Europie.

Temperatura była przeciętnie o 3,4 st. C wyższa od średniej z lat 1981-2010.

Anomalia temperatury powietrza od grudnia 2019 do lutego 2020 w porównaniu do średniej wieloletniej z lat 1981-2010 (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Biebrzański Park Narodowy w ogniu

W drugiej połowie kwietnia tragiczne wiadomości zaczęły docierać z Biebrzańskiego Parku Narodowego. W płomieniach stanął największy tego typu park w Polsce, ostoja wielu gatunków zwierząt i roślin.

Przyczyną pożaru było nielegalne wypalanie traw. Susza i silny wiatr pogarszały sytuację, skutecznie rozszerzały zasięg ognia, a strażakom utrudniały z nim walkę. Unoszący się znad biebrzańskiej doliny dym widoczny był na zdjęciach satelitarnych.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowymtvn24

Supercyklon zabijał i równał z ziemią

Supercyklon Amphan przeszedł w drugiej połowie maja przez Indie i Bangladesz. Efektem intensywnych opadów deszczu były powodzie. Prędkość wiatru dochodziła w porywach do 185 kilometrów na godzinę. Potęga żywiołu spowodowała śmierć 129 osób. Miliony ludzi trzeba było ewakuować, wiele wiosek zostało zrównanych z ziemią.

"Widzieliśmy w powietrzu krokwie, belki, nawet sarnę"

Na początku czerwca przez wieś Kaniów w województwie śląskim przeszła trąba powietrzna. Jak opisywała jedna z kobiet filmujących zdarzenie, "wszystko trwało jakieś dwie, trzy minuty. Trąba była jakieś 50 metrów od nas, szła od okolic ulicy Dankowickiej, równolegle przez pola. (...) Zmroziło nas. Człowiek nie wie, co w takiej chwili robić. Nie wiedzieliśmy, czy się chować, czy uciekać. Widzieliśmy w powietrzu krokwie, belki, nawet sarnę".

Żywioł uszkodził około 20 budynków. Obyło się na szczęście bez ofiar.

Trąba powietrzna w Kaniowie
Trąba powietrzna w KaniowieKontakt 24

Upały na biegunie zimna

20 czerwca padł rekord ciepła w historii pomiarów na północ od koła podbiegunowego - podała Rosyjska Federalna Służba Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska. W Wierchojańsku na Syberii zarejestrowano 38 stopni Celsjusza. To o 10 stopni więcej od średniej maksymalnej temperatury w czerwcu dla tego miejsca. Dotychczasowy rekord ciepła wynosił tam 37,2 st. C, tyle zanotowano 25 lipca 1988 roku.

Jakucja, gdzie leży Wierchojańsk, nazywana jest północnym biegunem zimna.

Trąba powietrzna "wysysała i porywała wszystko, co napotkała"

W lipcu kolejna trąba powietrzna pojawiła się w Ustroniu Morskim w województwie zachodniopomorskim, porywając i niszcząc osiem domków holenderskich. Kilka osób zostało rannych.

Jak relacjonował reporter TVN24 Sebastian Napieraj, fragmenty blaszanego dachu jednego z domków zostały odrzucone aż o kilometr. Cytując słowa świadków zdarzenia, dodał, że siła wiatru była ogromna, a trąba "wysysała i porywała wszystko, co napotkała na swojej drodze".

Trąba powietrzna w Ustroniu Morskim
Trąba powietrzna w Ustroniu MorskimKontakt 24/~Anonimowy

Plażowe ciepło na Spitsbergenie

Pod koniec lipca Norweski Instytut Meteorologiczny przekazał, że na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard padł absolutny rekord ciepła.

21,7 st. C, czyli o 0,4 st. C więcej od rekordu ustanowionego 40 lat temu, zarejestrował termometr w pobliżu miejscowości Longyearbyen. Średnia temperatura lipca wynosi tam 5,9 st. C.

Lipiec też w czołówce najcieplejszych

Tamtoroczny lipiec był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów. Jak poinformowali naukowcy z europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S), temperatura była o 0,49 st. C. wyższa od średniej dla tego miesiąca z lat 1981-2020.

Płonąca Syberia

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w lipcu całkowite emisje dwutlenku węgla pochodzące z pożarów pobiły rekord ustanowiony w 2019 roku i były najwyższe w 18-letnim rejestrze danych.

Gdy w pierwszych dniach sierpnia wygasały pożary trawiące Syberię, podliczono, że w Jakucji spłonął obszar o powierzchni ponad 10 milionów hektarów. Zniszczone zostały lasy i torfowiska.

Na Wyspach Brytyjskich jak w tropikach

W pierwszej połowie sierpnia Wielką Brytanię nawiedziła najdłuższa fala upałów od niemal 60 lat. Według krajowego urzędu meteorologicznego Met Office przez sześć dni z rzędu temperatura przekraczała 34 st. C. Poprzednio taką sytuację zaobserwowano w 1961 roku.

Niepokojące wieści od meteorologów z Met Office, dotyczące tego, jak mogą wyglądać przyszłe dekady w pogodzie w Wielkiej Brytanii, spłynęły też na początku grudnia. Według ekspertów większość południowej Anglii nie będzie doświadczać temperatury równej zeru stopni Celsjusza lub niższej do 2040 roku. Jeżeli trend się utrzyma, do 2080 roku ujemne wartości na termometrach będą notować jedynie na wysoko położonych terenach i w północnej Szkocji.

"Jak scena z Marsa"

W połowie września w zachodniej części Stanów Zjednoczonych rozszalały się ogromne pożary. Zginęło kilkadziesiąt osób, spłonęło co najmniej kilka tysięcy budynków.

Żywioł najbardziej odczuła Kalifornia. W San Francisco niebo przybrało odcienie pomarańczy i czerwieni. "Przez 20 lat mojego życia nigdy nie widziałam, żeby niebo w San Francisco tak wyglądało" - napisała w mediach społecznościowych mieszkanka miasta Veronica Belmont. "Wygląda jak scena z Marsa" - dodała.

Pożary nękały Kalifornię także w kolejnych miesiącach. W październiku stanowy Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire) ogłosił, że od początku 2020 roku spłonęło tam 1,6 miliona hektarów, czyli więcej niż wynosi powierzchnia amerykańskiego stanu Connecticut. To więcej niż połowa Belgii. Wcześniej rekordowy pod tym względem był rok 2018, kiedy przez cały rok spłonęło prawie 800 tys. ha.

Niszczycielski medikan na Morzu Śródziemnym

W drugiej połowie września na Morzu Śródziemnym uformował się medikan Ianos, czyli głęboki niż, powstający w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie.

Ianos przyniósł ulewne deszcze i porywisty wiatr, który powalał drzewa, uszkadzał domy i linie energetyczne. W wyniku jego przejścia zginęły cztery osoby. Żywioł spowodował przerwy w dostawie prądu na wyspach Kefalinia i Zakintos oraz w niektórych regionach półwyspu Peloponez.

Wyczerpała się lista imion dla huraganów

Sezon huraganowy w 2020 roku na Atlantyku był wyjątkowo obfity. Po raz drugi w historii lista 21 podstawowych imion dla tych zjawisk się wyczerpała i przy nadawaniu nazw żywiołom zostały zastosowane litery greckiego alfabetu.

Burza Alfa, która uformowała się 18 września u wybrzeży Portugalii, była pierwszym żywiołem, dla którego użyto tego rozwiązania awaryjnego. Wcześniej po grecki alfabet trzeba było sięgnąć tylko raz, w 2005 roku.

W ostatnim sezonie pojawiły się burze nazwane imionami, których nigdy wcześniej nie wykorzystano. Pierwszą taką była Eta, po niej nadeszły jeszcze Theta i Jota. Niektóre z nich nadchodziły w odstępie kilku dni po sobie. Zginęło kilkaset osób, doszło do ogromnych zniszczeń.

"Rekordowe trzy miesiące dla Matki Ziemi"

"To były niezwykle parne, rekordowe trzy miesiące dla Matki Ziemi" - tak w połowie września zakomunikowała amerykańska rządowa Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Do tego wyniku przyczynił się w dużej mierze tegoroczny sierpień, który był w skali świata drugim najcieplejszym w historii pomiarów, czyli od 141 lat, ustępując jedynie sierpniowi 2016 roku. Według zgromadzonych przez NOAA danych, średnia temperatura powierzchni lądów i oceanów w sierpniu 2020 roku na całym świecie była o 0,94 stopnia Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej dla XX wieku, wynoszącej 15,6 st. C.

Poziom arktycznego lodu najniższy w historii pomiarów

Według ekspertów z europejskiego Copernicus Climate Change Service (C3S) tamtoroczny październik był w skali Europy najcieplejszy w historii pomiarów, natomiast w skali świata zajął pod tym względem trzecie miejsce.

W październiku odnotowano także najniższy poziom lodu morskiego w rejonie Arktyki od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych w 1979 roku. Był to także czwarty z rzędu miesiąc, w którym na Północnej Drodze Morskiej, a więc na sezonowym szlaku żeglugowym w rosyjskiej Arktyce, przebiegającym wzdłuż brzegów Eurazji, lodu praktycznie nie było.

300 kilometrów na godzinę, czyli najsilniejszy tajfun roku

Najsilniejszy tajfun (cyklon tropikalny) w 2020 roku uderzył w listopadzie w Filipiny. Goni, bo tak został nazwany, według Filipińskiej Administracji Atmosferycznej, Geofizycznej i Astronomicznej (PAGASA) niósł ze sobą porywy wiatru dochodzące do 300 kilometrów na godzinę. Tym samym tajfun odpowiadał sile huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Śmierć poniosło co najmniej 16 osób. Zniszczonych zostało ponad 300 domów.

Najcieplejszy listopad, odkąd ludzie prowadzą pomiary

Listopad 2020 roku był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów. Raport Copernicus Climate Change Service wykazał, że najwyższe wartości temperatury w listopadzie pojawiały się na dużym obszarze północnej Europy, Syberii i Oceanu Arktycznego. Temperatura znacznie powyżej średniej była odnotowywana też w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, południowej Afryce, Wyżynie Tybetańskiej oraz na wschodzie Antarktydy i większości regionów Australii.

Rekord temperatury dla listopada został pobity między innymi na norweskim Svalbardzie. Na stacji pomiarowej w rejonie przełęczy Reindalspasset temperatura w ciągu jednej nocy z 12 na 13 listopada wzrosła z 3,9 do 9,4 stopnia Celsjusza.

Rekordowo ciepły listopad w skali globalnej (Adam Ziemienowicz/PAP/AFP)Adam Ziemienowicz/PAP/AFP

Nor'easter przypomniał, co to znaczy zima

W niektórych regionach Stanów Zjednoczonych na tydzień przed świętami Bożego Narodzenie doszło do nagłego ataku zimy, wywołanego przez zjawisko nor'easter. To gwałtowne nawałnice, które nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych oraz leżącą nad Atlantykiem część Kanady. Miejscami spadł ponad metr śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr i bardzo mroźna aura. Zginęło pięć osób.

Góra lodowa na kursie kolizyjnym z wyspą pingwinów

W grudniu pojawiły się niepokojące informacje o ocielonym fragmencie lodowca, który zagraża wyspie Georgia Południowa na Atlantyku. Góra lodowa A-68A oderwała się od szelfu lodowego na Antarktydzie w lipcu 2017 roku.

Zdjęcia satelitarne pokazały, że w połowie miesiąca kolejne fragmenty zaczęły odrywać się od lodowego bloku, dzieląc go na kilka części. Oznacza to, że jeśli lodowe bryły utkną w płytkich wodach przybrzeżnych, istnieje mniejsze zagrożenie dla miejscowej fauny - bogatej w wiele gatunków ptaków, pingwinów, a także fok - niż kilka tygodni temu, kiedy powierzchnia góry wynosiła około 3500 km kwadratowych.

Autor: red. / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Stery w pogodzie nad Polską przejmie wyż Riccarda, który kieruje w naszą stronę strumienie chłodnego, arktycznego powietrza. Będzie to szczególnie odczuwalne nad ranem - w nocy ze środy na czwartek w niektórych regionach ściśnie mróz. Miejscami przydadzą się również parasole.

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna mroźna noc. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami temperatura powietrza wyniosła -3 stopnie Celsjusza. Z kolei przy gruncie termometry pokazały nawet -10,7 stopnia C.

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Źródło:
IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że co najmniej do końca tygodnia w Polsce mogą pojawić się przymrozki. Sprawdź, gdzie IMGW planuje wydać ostrzeżenia.

Przymrozki tak szybko nie odpuszczą

Przymrozki tak szybko nie odpuszczą

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Pogoda na dziś. Czwartek 08.05 w całym kraju okaże się częściowo pochmurny, ale bez deszczu. W ciągu dnia może natomiast silniej powiać wiatr. Termometry pokażą od 8 do 14 stopni Celsjusza. Zapanują neutralne warunki biometeorologiczne.

Pogoda na dziś - czwartek 08.05. W ciągu dnia może silniej powiać wiatr

Pogoda na dziś - czwartek 08.05. W ciągu dnia może silniej powiać wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

Polska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie dotyczące nadchodzącej deorbitacji radzieckiej sondy Kosmos 482. Jak wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki, jedna z potencjalnych orbit obiektu w momencie wejścia w atmosferę przebiega nad zachodnią i centralną częścią kraju.

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", LiveScience, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET

Kilkudziesięcioletnie drzewo zawaliło się podczas burzy na jeden z domów na południu Miami w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę w tym regionie wystąpiły wichury z obfitymi opadami deszczu. Niebezpieczne warunki doprowadziły także do wielu utrudnień na drogach.

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Źródło:
CNN

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania lawiny błotnej w północno-zachodniej Kolumbii. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba. Jak donoszą lokalne media, masa błota uszkodziła domy i powywracała auta.

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Źródło:
Reuters

Pogryzione przez kleszcze niektóre gatunki zwierząt potrafią rozwinąć częściową odporność, która przyczynia się do zmniejszenia populacji tych pajęczaków. - Zjawisko nabytej odporności na kleszcze ma potencjał, aby odegrać naprawdę głęboką rolę w regulowaniu dynamiki populacji kleszczy - powiedział Jeb Owen, profesor entomologii na Washington State University.

Odporność na kleszcze. Może regulować populacje tych pajęczaków

Odporność na kleszcze. Może regulować populacje tych pajęczaków

Źródło:
phys.org, PAP

Około 1800 turystów zostało ewakuowanych ze starożytnego miasta Petra w Jordanii. W niedzielę południowo-zachodnie regiony kraju nawiedziła powódź błyskawiczna. W położonym niedaleko dystrykcie Shoubak lokalne służby odnalazły ciała zaginionych turystów z Belgii.

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Źródło:
Reuters, Newarab.com, Times Of Israel, Jordan Times

Potężna burza piaskowa sparaliżowała południowe i północne regiony Iraku. Z powodu problemów z oddychaniem kilkaset osób potrzebowało pomocy medycznej. W prowincji Dijala doszło do wypadku, w którym zginęły trzy osoby.

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Źródło:
ENEX, Shafaq.com,

W weekend nad Portugalią zaobserwowano co najmniej cztery trąby powietrzne. Zjawiska towarzyszyły burzom i wichurom, jakie przetoczyły się nad centralną i zachodnią częścią kraju. Silny wiatr wyrządził tam spore szkody.

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Źródło:
PAP, observador.pt

Po majówce, która miejscami była gorąca, przyjdzie duże ochłodzenie. Co czeka nas w kolejnych tygodniach maja, kiedy przypadają zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Sprawdź autorską prognozę temperatury na kolejne 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Krew mężczyzny, który przeżył ponad 200 ukąszeń trujących węży, może posłużyć do stworzenia wyjątkowo skutecznej antytoksyny. Aby uzyskać odporność, hodowca kilkaset razy dobrowolnie wstrzykiwał toksyny do swojego organizmu. W ten sposób wytworzył zestaw przeciwciał działających w przypadku pokąsania przez wiele gatunków.

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Źródło:
BBC, ScienceAlert

Transmisja na żywo Wielkiej Wędrówki Łosi w Szwecji trwała 478 godzin. Przeprawa tych zwierząt z gór położonych na północy na letnie żerowiska przyciągnęła miliony widzów - poinformowała w poniedziałek szwedzka telewizja publiczna.

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

Źródło:
PAP, The Guardian

Szacuje się, że nawet 10 procent Polaków ma objawy sugerujące astmę. - Liczba ta może być niedoszacowana - powiedział dr hab. Piotr Dąbrowiecki z okazji przypadającego 6 maja Światowego Dnia Astmy. W naszym kraju chorobę tę na ogół rozpoznaje się dopiero po siedmiu latach.

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Źródło:
PAP