Naukowcy z Obserwatorium Gemini na Hawajach pokazali niezwykłe zdjęcie Jowisza. Powstało z wielu ujęć i przedstawia piątą planetę od Słońca w zupełnie innym wydaniu.
Astronomowie za pomocą teleskopu Gemini's North na Hawajach uzyskali bardzo wyraźne zdjęcia Jowisza w podczerwieni.
Widać na nich żarzące się obszary ciepła ukryte pod chmurami gazowego olbrzyma. To jedna z najostrzejszych obserwacji tej planety dokonana z Ziemi, jaką kiedykolwiek zrobiono.
Zdjęcie złożone z wielu zdjęć
Naukowcy podzielili tarczę Jowisza na dziewięć obszarów. W każdym z nich zrobili 38 zdjęć, z których wybrali po około 10 procent tych najlepszych, najostrzejszych. W ramach każdej partii wybrane obrazy połączyli w jeden, a w końcowej fazie powstałe dziewięć ujęć zestawili w całość.
W ten sposób powstał jeden wyraźny obraz planety, który możecie zobaczyć poniżej.
Jak lampa na Halloween
Jeden z dwóch teleskopów Obserwatorium Gemini - Gemini's North, nazywany również Bliźniakiem Północnym - znajduje się na hawajskiej górze Mauna Kea. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych teleskopów, który daje możliwość wysokiej jakości obserwacji w podczerwieni.
Gemini's North pozwala astronomom wniknąć głębiej w potężne burze na Jowiszu. Wykorzystywane przez teleskop światło podczerwone może przeniknąć przez cienką mgłę, ale już nie przez grubsze chmury znajdujące się wysoko w atmosferze planety. Tworzy to tzw. efekt "jack-o-lantern", jak w przypadku halloweenowej lampy wydrążonej z dyni. Ciepłe, głębokie warstwy atmosfery gazowego olbrzyma świecą się przez szczeliny w grubej pokrywie chmur.
Na poniższym filmie widać proces wykonywania zdjęć pojedynczych fragmentów planety opisaną wyżej techniką. Po lewej stronie widać pojedyncze zdjęcia, a po prawej ich umiejscowienie w całej wizualizacji. Te akurat wykonano 8 kwietnia 2019 roku.
Autor: ps,dd/aw / Źródło: BBC, Gemini Obseravatory
Źródło zdjęcia głównego: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA M.H. Wong (UC Berkeley)