Od kilku dni informujemy o niesamowitym zjawisku na niebie, do jakiego dojdzie nad ranem w środę. Zapewne zastanawiacie się, jak dokładnie będzie wyglądała wędrówka Wenus po tarczy Słońca. NASA wychodzi naprzeciw ciekawości i prezentuje symulację tranzytu.
Tranzyt Wenus na Słońcu to najrzadsze przewidywalne wydarzenie w astronomii, twierdzą eksperci. Pierwsze obserwowane i utrwalone miało miejsce w 1768 roku. Zarejestrował je odkrywca James Cook na Tahiti.
Do ostatniego doszło osiem lat temu, w 2004 r., a kolejny dopiero za 105. Mamy więc niepowtarzalną za naszego życia szansę na obserwację tego niezwykłego kosmicznego spaceru.
Tranzyt Wenus zacznie się już we wtorek około północy czasu polskiego i zakończy po sześciu godzinach, ale widoczna z terenów Polski będzie tylko jego ostatnia faza. Będziemy mieć zaledwie dwie godziny na obserwację, więc warto wstać wcześnie. Od 04:00 rano Wenus powinno być już widać na polskim niebie.
Zobacz już teraz
Dla tych co zaśpią lub nie dostrzegą zjawiska ze względu na zachmurzone niebo, NASA przygotowała jego symulację. W ostatniej części filmu pokazane jest rzeczywiste przejście Wenus na tle tarczy słonecznej w 2004 r. Zdjęcia pochodzą z satelity GOES-012, statku kosmicznego Hinode i naziemnych teleskopów.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: ENEX