Tajemnice Yellowstone, Doliny Śmierci, Szkocji... Najlepsze dokumenty świata w TVN Meteo

Dokumenty w TVN Meteo

Kolejny tydzień filmów dokumentalnych w TVN Meteo. W cyklu najciekawszych światowych produkcji zobaczycie teraz m.in. reportaże o Dolinie Śmierci, Górach Monsunu i Smoczych czy porach roku w parku Yellowstone.

Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z opisami produkcji pod tabelą i zanotowanie godzin emisji.

Wszystkie oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!

Filmy:

Góry monsunu

Indyjskie Ghaty Zachodnie to przepiękne pasmo gór, które fascynuje wielu ludzi z całego świata. Tak naukowców jak i podróżników, fotografów i turystów.

To historia wspaniałego i niezwykle zróżnicowanego ekosystemu a także tajemniczych miejsc i ludzi.

Zadziwiające życie bezkręgowców 5 - superspołeczeństwa

W tym odcinku David Attenborough, słynny brytyjski popularyzator wiedzy przyrodniczej oprowadzi nas po świecie bezkręgowców tworzących doskonale zorganizowane społeczności, takie jak na przykład mrówki, które – wbrew temu co sądzono o nich dawniej – nie są ślepo posłusznymi niewolnicami-robotami, ale w swoich społecznościach doświadczają konfliktów, walk o władzę i buntów.

Wodospad Wiktorii

Bogaty w przepiękne widoki film dokumentalny poświęcony Wodospadowi Wiktorii, który znajduje się na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Szkocki misjonarz i badacz David Livingstone, gdy w roku 1855 odkrył to miejsce powiedział: „widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. Czy miał rację?

Wodospad Wiktorii
Wodospad Wiktorii

Dolina Śmierci

Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu. To piekielna kraina. Spalona słońcem, spalona, poddaje wszystkich próbom i … nie toleruje słabości. Ta pustynia niszczy nieprzygotowanych. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też odmienne oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę. W Dolinie Śmierci nic nie jest takie jak się wydaje …

Cząsteczka, która stworzyła świat

Dolina Śmierci
Dolina Śmierci

Wspaniała popularno-naukowa historia niezwykłego atomu, jednego z niewyobrażalnie wielu, który współtworzył znany nam świat. Toksyczne ale życiodajne. Delikatne lecz potężne. Chociaż biorą udział w tylu reakcjach chemicznych są niezniszczalne. I tak liczne, że dziś wdychamy te same atomy którymi niegdyś oddychali Cezar, Kleopatra czy Dżingis-Han. Atomy te odegrały kluczową rolę w wydarzeniach w dziejach globu; wywarły wpływ na ewolucję. Od pierwszych form życia, po olbrzymie owady na torfowiskach. Pomogły organizmom zasiedlić lądy. W pewnej mierze, umożliwiły dinozaurom podbój ziemi. Paradoksalnie atomy te stworzyły tak wiele, gdyż mają niszczycielską moc. Ten atom jest zdumiewający. W cząsteczce z drugim – takim samym – odmienił oblicze planety.

Cząsteczka, która stworzyła świat
Cząsteczka, która stworzyła świat

Yellowstone odc 1 – zima

Zimą roku pańskiego 1807 samotny traper zapuścił się w serce gór skalistych. W okolicach źródeł rzeki Yellowstone odkrył zaginiony świat. Krainę cudów. Królestwo lodu, ognia i siarki. Świat pełen skrajności i wyzwań dla wszystkiego co żyje. Miejsce to z czasem stało się jednym z najcenniejszych skarbów dzikiej przyrody.

Yellowstone odc. 1 – zima
Yellowstone odc. 1 – zima

Góry Smocze

To najwyższe i najszersze pasmo górskie na południu Afryki. Nazwę swą zawdzięcza swojej posępnej i nieprzewidywalnej naturze. Mówi się że góry te są przyjazne tylko sępom. W tym środowisku niełatwo przetrwać. Tutejsze zwierzęta stale toczą walkę z bezwzględną przyrodą. Góry Smocze rzucają mieszkańcom liczne wyzwania.

Gory smocze
Gory smocze

Yellowstone 2 – lato

Na sześć miesięcy w roku Yellowstone zastyga w okowach zimy. To lodowa okowa łowców i zwierzyny. Gdy słońce przygrzewa coraz mocniej, woda znów zaczyna płynąć i zaczyna się wyścig; kto szybciej odzyska siły. To czas zabawy, nauki i narodzin. Wbrew pozorom nadchodzące lato wcale nie będzie łatwe. Jak wszystko … w tej dzikiej krainie.

Yellowstone odc. 2 – lato
Yellowstone odc. 2 – lato

Z zamrażarki do pieca

Nie ma już wątpliwości. Klimat naszej planety się ociepla. Kiedy zaczniemy sobie radzić z tą sytuacją? Wybierzmy się w najgorętsze i najzimniejsze miejsca naszej planety gdzie ludzie żyją w skrajnych warunkach i … nawet im się to podoba!

Z zamrażarki do pieca
Z zamrażarki do pieca

Yellowstone 3 – jesień

Yellowstone … wulkaniczna kraina cudów. Dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych dzikiej przyrody, w samym sercu Ameryki Północnej. Gorące lato ukazało bogactwo tutejszego życia, które rozkwitło na kilka krótkich miesięcy. Teraz Yellowstone znów się zmienia. Za kilka tygodni wróci tu zima; śnieg i lód. Żyjące tu zwierzęta ponownie staną przed wyzwaniami najcięższej pory roku. Teraz łatwiej niż kiedykolwiek zrozumieć wartość pierwszego na świecie parku narodowego.Tajemnice Szkocji

Yellowstone odc. 3 – jesień
Yellowstone odc. 3 – jesień

Poznamy mało znane miejsca Szkocji. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak malownicze są szkockie góry, gdzie czasami deszcz pada niemal poziomo. Wystarczy wykazać się cierpliwością by ujrzeć prawdziwie poruszające widoki. To miejsce potrafi uwieść i oczarować.Z perspektywy

Tajemnice Szkocji
Tajemnice Szkocji

Przez większość czasu, który my ludzie spędziliśmy na ziemi, granicą poznania był horyzont. Nawet dziś zaabsorbowani życiem codziennym, rzadko patrzymy z perspektywy. Tymczasem w ostatnim półwieczu zaszła cicha rewolucja. Nad planetą czuwają teraz satelity; kosmiczni wartownicy obserwują zmiany na lądzie, morzu i w powietrzu. Jak aniołowie stróże pomagają chronić nasz cenny glob. Dzięki satelitom patrzymy na ziemię w nowy sposób. Widzimy pełny obraz … z perspektywy.

Z perspektywy
Z perspektywy

Doliny i szczyty

W najbliższej przyszłości niektóre zamieszkałe obszary opustoszeją z powodu zmian klimatu a inne zostaną zasiedlone. Dokąd dotrzemy i kiedy? Różnica wysokości między najniżej a najwyższej położonymi punktami lądu wynosi aż pięć tysięcy metrów. Od wysp rozrzuconych na morzu po strome szczyty Andów. Od morza martwego po strefę wysokogórską. Ludzie starają się żyć godnie i w dobrobycie.

Od suszy do potopu

Niektórzy muszą walczyć o każdą kroplę wody usiłując przetrwać na pustyni. Inni mają więcej wody niż by chcieli – muszą się przed nią chronić. Żyją w krainie bujnej roślinności i kapryśnego klimatu. Na świecie są miejsca suche jak powierzchnia Marsa i wilgotne jak szklarnie. Ich mieszkańcy muszą się przystosować do niekorzystnych warunków. Wykazywać się uporem i pomysłowością. O życiu lub śmierci decyduje woda.

Od suszy do potopu
Od suszy do potopu

Eksperyment nowy początek

Na początku XXI wieku grupa specjalistów postanowiła przeprowadzić w kolebce ludzkości bezprecedensowy eksperyment … odtworzyć naturalny porządek przyrody.

Do tego celu wyznaczono rozległy teren w Afryce, który został otoczony płotem chroniącym mieszkańców przed kłusownikami oraz drapieżnikami spoza nowo stworzonego rezerwatu. Do wnętrza tego zamkniętego terenu zwieziono wiele gatunków zwierząt, wybudowano potrzebne naukowcom struktury i rozpoczęto badania.

Eksperyment nowy początek
Eksperyment nowy początek

Autor: //ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7