Tajemnice Yellowstone, Doliny Śmierci, Szkocji... Najlepsze dokumenty świata w TVN Meteo

Dokumenty w TVN Meteo

Kolejny tydzień filmów dokumentalnych w TVN Meteo. W cyklu najciekawszych światowych produkcji zobaczycie teraz m.in. reportaże o Dolinie Śmierci, Górach Monsunu i Smoczych czy porach roku w parku Yellowstone.

Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z opisami produkcji pod tabelą i zanotowanie godzin emisji.

Wszystkie oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!

Filmy:

Góry monsunu

Indyjskie Ghaty Zachodnie to przepiękne pasmo gór, które fascynuje wielu ludzi z całego świata. Tak naukowców jak i podróżników, fotografów i turystów.

To historia wspaniałego i niezwykle zróżnicowanego ekosystemu a także tajemniczych miejsc i ludzi.

Zadziwiające życie bezkręgowców 5 - superspołeczeństwa

W tym odcinku David Attenborough, słynny brytyjski popularyzator wiedzy przyrodniczej oprowadzi nas po świecie bezkręgowców tworzących doskonale zorganizowane społeczności, takie jak na przykład mrówki, które – wbrew temu co sądzono o nich dawniej – nie są ślepo posłusznymi niewolnicami-robotami, ale w swoich społecznościach doświadczają konfliktów, walk o władzę i buntów.

Wodospad Wiktorii

Bogaty w przepiękne widoki film dokumentalny poświęcony Wodospadowi Wiktorii, który znajduje się na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Szkocki misjonarz i badacz David Livingstone, gdy w roku 1855 odkrył to miejsce powiedział: „widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. Czy miał rację?

Wodospad Wiktorii
Wodospad Wiktorii

Dolina Śmierci

Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu. To piekielna kraina. Spalona słońcem, spalona, poddaje wszystkich próbom i … nie toleruje słabości. Ta pustynia niszczy nieprzygotowanych. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też odmienne oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę. W Dolinie Śmierci nic nie jest takie jak się wydaje …

Cząsteczka, która stworzyła świat

Dolina Śmierci
Dolina Śmierci

Wspaniała popularno-naukowa historia niezwykłego atomu, jednego z niewyobrażalnie wielu, który współtworzył znany nam świat. Toksyczne ale życiodajne. Delikatne lecz potężne. Chociaż biorą udział w tylu reakcjach chemicznych są niezniszczalne. I tak liczne, że dziś wdychamy te same atomy którymi niegdyś oddychali Cezar, Kleopatra czy Dżingis-Han. Atomy te odegrały kluczową rolę w wydarzeniach w dziejach globu; wywarły wpływ na ewolucję. Od pierwszych form życia, po olbrzymie owady na torfowiskach. Pomogły organizmom zasiedlić lądy. W pewnej mierze, umożliwiły dinozaurom podbój ziemi. Paradoksalnie atomy te stworzyły tak wiele, gdyż mają niszczycielską moc. Ten atom jest zdumiewający. W cząsteczce z drugim – takim samym – odmienił oblicze planety.

Cząsteczka, która stworzyła świat
Cząsteczka, która stworzyła świat

Yellowstone odc 1 – zima

Zimą roku pańskiego 1807 samotny traper zapuścił się w serce gór skalistych. W okolicach źródeł rzeki Yellowstone odkrył zaginiony świat. Krainę cudów. Królestwo lodu, ognia i siarki. Świat pełen skrajności i wyzwań dla wszystkiego co żyje. Miejsce to z czasem stało się jednym z najcenniejszych skarbów dzikiej przyrody.

Yellowstone odc. 1 – zima
Yellowstone odc. 1 – zima

Góry Smocze

To najwyższe i najszersze pasmo górskie na południu Afryki. Nazwę swą zawdzięcza swojej posępnej i nieprzewidywalnej naturze. Mówi się że góry te są przyjazne tylko sępom. W tym środowisku niełatwo przetrwać. Tutejsze zwierzęta stale toczą walkę z bezwzględną przyrodą. Góry Smocze rzucają mieszkańcom liczne wyzwania.

Gory smocze
Gory smocze

Yellowstone 2 – lato

Na sześć miesięcy w roku Yellowstone zastyga w okowach zimy. To lodowa okowa łowców i zwierzyny. Gdy słońce przygrzewa coraz mocniej, woda znów zaczyna płynąć i zaczyna się wyścig; kto szybciej odzyska siły. To czas zabawy, nauki i narodzin. Wbrew pozorom nadchodzące lato wcale nie będzie łatwe. Jak wszystko … w tej dzikiej krainie.

Yellowstone odc. 2 – lato
Yellowstone odc. 2 – lato

Z zamrażarki do pieca

Nie ma już wątpliwości. Klimat naszej planety się ociepla. Kiedy zaczniemy sobie radzić z tą sytuacją? Wybierzmy się w najgorętsze i najzimniejsze miejsca naszej planety gdzie ludzie żyją w skrajnych warunkach i … nawet im się to podoba!

Z zamrażarki do pieca
Z zamrażarki do pieca

Yellowstone 3 – jesień

Yellowstone … wulkaniczna kraina cudów. Dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych dzikiej przyrody, w samym sercu Ameryki Północnej. Gorące lato ukazało bogactwo tutejszego życia, które rozkwitło na kilka krótkich miesięcy. Teraz Yellowstone znów się zmienia. Za kilka tygodni wróci tu zima; śnieg i lód. Żyjące tu zwierzęta ponownie staną przed wyzwaniami najcięższej pory roku. Teraz łatwiej niż kiedykolwiek zrozumieć wartość pierwszego na świecie parku narodowego.Tajemnice Szkocji

Yellowstone odc. 3 – jesień
Yellowstone odc. 3 – jesień

Poznamy mało znane miejsca Szkocji. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak malownicze są szkockie góry, gdzie czasami deszcz pada niemal poziomo. Wystarczy wykazać się cierpliwością by ujrzeć prawdziwie poruszające widoki. To miejsce potrafi uwieść i oczarować.Z perspektywy

Tajemnice Szkocji
Tajemnice Szkocji

Przez większość czasu, który my ludzie spędziliśmy na ziemi, granicą poznania był horyzont. Nawet dziś zaabsorbowani życiem codziennym, rzadko patrzymy z perspektywy. Tymczasem w ostatnim półwieczu zaszła cicha rewolucja. Nad planetą czuwają teraz satelity; kosmiczni wartownicy obserwują zmiany na lądzie, morzu i w powietrzu. Jak aniołowie stróże pomagają chronić nasz cenny glob. Dzięki satelitom patrzymy na ziemię w nowy sposób. Widzimy pełny obraz … z perspektywy.

Z perspektywy
Z perspektywy

Doliny i szczyty

W najbliższej przyszłości niektóre zamieszkałe obszary opustoszeją z powodu zmian klimatu a inne zostaną zasiedlone. Dokąd dotrzemy i kiedy? Różnica wysokości między najniżej a najwyższej położonymi punktami lądu wynosi aż pięć tysięcy metrów. Od wysp rozrzuconych na morzu po strome szczyty Andów. Od morza martwego po strefę wysokogórską. Ludzie starają się żyć godnie i w dobrobycie.

Od suszy do potopu

Niektórzy muszą walczyć o każdą kroplę wody usiłując przetrwać na pustyni. Inni mają więcej wody niż by chcieli – muszą się przed nią chronić. Żyją w krainie bujnej roślinności i kapryśnego klimatu. Na świecie są miejsca suche jak powierzchnia Marsa i wilgotne jak szklarnie. Ich mieszkańcy muszą się przystosować do niekorzystnych warunków. Wykazywać się uporem i pomysłowością. O życiu lub śmierci decyduje woda.

Od suszy do potopu
Od suszy do potopu

Eksperyment nowy początek

Na początku XXI wieku grupa specjalistów postanowiła przeprowadzić w kolebce ludzkości bezprecedensowy eksperyment … odtworzyć naturalny porządek przyrody.

Do tego celu wyznaczono rozległy teren w Afryce, który został otoczony płotem chroniącym mieszkańców przed kłusownikami oraz drapieżnikami spoza nowo stworzonego rezerwatu. Do wnętrza tego zamkniętego terenu zwieziono wiele gatunków zwierząt, wybudowano potrzebne naukowcom struktury i rozpoczęto badania.

Eksperyment nowy początek
Eksperyment nowy początek

Autor: //ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogodę w Polsce kształtuje wyż Igor, który sprawia, że napływa do nas gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. W najbliższych dniach w wielu regionach będzie pogodnie. Aura zacznie się jednak psuć w czwartek.

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 41 osób zginęło na skutek serii osuwisk, jaka zeszła w południowo-zachodnich Indiach. Region został nawiedzony przez ulewne opady deszczu. Trwa akcja ratunkowa, a służby obawiają się, że pod zwałami błota uwięzione zostały setki ludzi.

Fala błota pogrzebała wioski. Ciała znajdowane są co kilka minut

Fala błota pogrzebała wioski. Ciała znajdowane są co kilka minut

Źródło:
Reuters, PAP, onmanorama.com

Pogoda na dziś. Wtorek 30.07 przyniesie słoneczną aurę. Miejscami powieje silniejszy wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z wtorku na środę na polskim niebie po raz kolejny mogą się pojawić zorze. Prognozy pogody kosmicznej wskazują na wystąpienie burzy magnetycznej, która może wywołać świetlny spektakl.

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

IMGW ostrzega przed powrotem burz i upałów. W kolejne dni nad Polską spodziewane są wysokie wartości na termometrach, a miejscami wydane zostaną alarmy drugiego stopnia. Zagrożenie mogą stanowić także wyładowania.

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silna nawałnica przetoczyła się w niedzielę przez Mazury i Warmię. Była porównywalna z tak zwanym białym szkwałem, który przeszedł przez mazurskie jeziora w 2007 roku. Na jeziorze Niegocin zginęły co najmniej dwie osoby. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny, który pływał z jedną z ofiar na łodzi.

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Poniedziałek upływa pod znakiem wietrznej aury na Warmii i Mazurach. Najsilniejsze porywy - o prędkości 79 kilometrów na godzinę - zanotowano w Mikołajkach. Mimo apeli ratowników niektórzy żeglarze wypłynęli na jeziora. Na Bełdanach wywróciła się łódź, na pokładzie której były dwie osoby dorosłe i dziecko. Nikomu jednak nic się nie stało.

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

Trzy osoby zginęły w niedzielnych nawałnicach, którym towarzyszyły silne podmuchy wiatru. W Łodzi na rowerzystkę spadł oderwany konar drzewa, a na mazurskim jeziorze Niegocin utonęły dwie osoby. Strażacy przeprowadzili ponad 3300 interwencji.

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP