Kolejny tydzień filmów dokumentalnych w TVN Meteo. W cyklu najciekawszych światowych produkcji zobaczycie teraz m.in. reportaże o Dolinie Śmierci, Górach Monsunu i Smoczych czy porach roku w parku Yellowstone.
Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z opisami produkcji pod tabelą i zanotowanie godzin emisji.
Wszystkie oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!
Filmy:
Góry monsunu
Indyjskie Ghaty Zachodnie to przepiękne pasmo gór, które fascynuje wielu ludzi z całego świata. Tak naukowców jak i podróżników, fotografów i turystów.
To historia wspaniałego i niezwykle zróżnicowanego ekosystemu a także tajemniczych miejsc i ludzi.
Zadziwiające życie bezkręgowców 5 - superspołeczeństwa
W tym odcinku David Attenborough, słynny brytyjski popularyzator wiedzy przyrodniczej oprowadzi nas po świecie bezkręgowców tworzących doskonale zorganizowane społeczności, takie jak na przykład mrówki, które – wbrew temu co sądzono o nich dawniej – nie są ślepo posłusznymi niewolnicami-robotami, ale w swoich społecznościach doświadczają konfliktów, walk o władzę i buntów.
Wodospad Wiktorii
Bogaty w przepiękne widoki film dokumentalny poświęcony Wodospadowi Wiktorii, który znajduje się na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Szkocki misjonarz i badacz David Livingstone, gdy w roku 1855 odkrył to miejsce powiedział: „widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. Czy miał rację?
Dolina Śmierci
Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu. To piekielna kraina. Spalona słońcem, spalona, poddaje wszystkich próbom i … nie toleruje słabości. Ta pustynia niszczy nieprzygotowanych. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też odmienne oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę. W Dolinie Śmierci nic nie jest takie jak się wydaje …
Cząsteczka, która stworzyła świat
Wspaniała popularno-naukowa historia niezwykłego atomu, jednego z niewyobrażalnie wielu, który współtworzył znany nam świat. Toksyczne ale życiodajne. Delikatne lecz potężne. Chociaż biorą udział w tylu reakcjach chemicznych są niezniszczalne. I tak liczne, że dziś wdychamy te same atomy którymi niegdyś oddychali Cezar, Kleopatra czy Dżingis-Han. Atomy te odegrały kluczową rolę w wydarzeniach w dziejach globu; wywarły wpływ na ewolucję. Od pierwszych form życia, po olbrzymie owady na torfowiskach. Pomogły organizmom zasiedlić lądy. W pewnej mierze, umożliwiły dinozaurom podbój ziemi. Paradoksalnie atomy te stworzyły tak wiele, gdyż mają niszczycielską moc. Ten atom jest zdumiewający. W cząsteczce z drugim – takim samym – odmienił oblicze planety.
Yellowstone odc 1 – zima
Zimą roku pańskiego 1807 samotny traper zapuścił się w serce gór skalistych. W okolicach źródeł rzeki Yellowstone odkrył zaginiony świat. Krainę cudów. Królestwo lodu, ognia i siarki. Świat pełen skrajności i wyzwań dla wszystkiego co żyje. Miejsce to z czasem stało się jednym z najcenniejszych skarbów dzikiej przyrody.
Góry Smocze
To najwyższe i najszersze pasmo górskie na południu Afryki. Nazwę swą zawdzięcza swojej posępnej i nieprzewidywalnej naturze. Mówi się że góry te są przyjazne tylko sępom. W tym środowisku niełatwo przetrwać. Tutejsze zwierzęta stale toczą walkę z bezwzględną przyrodą. Góry Smocze rzucają mieszkańcom liczne wyzwania.
Yellowstone 2 – lato
Na sześć miesięcy w roku Yellowstone zastyga w okowach zimy. To lodowa okowa łowców i zwierzyny. Gdy słońce przygrzewa coraz mocniej, woda znów zaczyna płynąć i zaczyna się wyścig; kto szybciej odzyska siły. To czas zabawy, nauki i narodzin. Wbrew pozorom nadchodzące lato wcale nie będzie łatwe. Jak wszystko … w tej dzikiej krainie.
Z zamrażarki do pieca
Nie ma już wątpliwości. Klimat naszej planety się ociepla. Kiedy zaczniemy sobie radzić z tą sytuacją? Wybierzmy się w najgorętsze i najzimniejsze miejsca naszej planety gdzie ludzie żyją w skrajnych warunkach i … nawet im się to podoba!
Yellowstone 3 – jesień
Yellowstone … wulkaniczna kraina cudów. Dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych dzikiej przyrody, w samym sercu Ameryki Północnej. Gorące lato ukazało bogactwo tutejszego życia, które rozkwitło na kilka krótkich miesięcy. Teraz Yellowstone znów się zmienia. Za kilka tygodni wróci tu zima; śnieg i lód. Żyjące tu zwierzęta ponownie staną przed wyzwaniami najcięższej pory roku. Teraz łatwiej niż kiedykolwiek zrozumieć wartość pierwszego na świecie parku narodowego.Tajemnice Szkocji
Poznamy mało znane miejsca Szkocji. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak malownicze są szkockie góry, gdzie czasami deszcz pada niemal poziomo. Wystarczy wykazać się cierpliwością by ujrzeć prawdziwie poruszające widoki. To miejsce potrafi uwieść i oczarować.Z perspektywy
Przez większość czasu, który my ludzie spędziliśmy na ziemi, granicą poznania był horyzont. Nawet dziś zaabsorbowani życiem codziennym, rzadko patrzymy z perspektywy. Tymczasem w ostatnim półwieczu zaszła cicha rewolucja. Nad planetą czuwają teraz satelity; kosmiczni wartownicy obserwują zmiany na lądzie, morzu i w powietrzu. Jak aniołowie stróże pomagają chronić nasz cenny glob. Dzięki satelitom patrzymy na ziemię w nowy sposób. Widzimy pełny obraz … z perspektywy.
Doliny i szczyty
W najbliższej przyszłości niektóre zamieszkałe obszary opustoszeją z powodu zmian klimatu a inne zostaną zasiedlone. Dokąd dotrzemy i kiedy? Różnica wysokości między najniżej a najwyższej położonymi punktami lądu wynosi aż pięć tysięcy metrów. Od wysp rozrzuconych na morzu po strome szczyty Andów. Od morza martwego po strefę wysokogórską. Ludzie starają się żyć godnie i w dobrobycie.
Od suszy do potopu
Niektórzy muszą walczyć o każdą kroplę wody usiłując przetrwać na pustyni. Inni mają więcej wody niż by chcieli – muszą się przed nią chronić. Żyją w krainie bujnej roślinności i kapryśnego klimatu. Na świecie są miejsca suche jak powierzchnia Marsa i wilgotne jak szklarnie. Ich mieszkańcy muszą się przystosować do niekorzystnych warunków. Wykazywać się uporem i pomysłowością. O życiu lub śmierci decyduje woda.
Eksperyment nowy początek
Na początku XXI wieku grupa specjalistów postanowiła przeprowadzić w kolebce ludzkości bezprecedensowy eksperyment … odtworzyć naturalny porządek przyrody.
Do tego celu wyznaczono rozległy teren w Afryce, który został otoczony płotem chroniącym mieszkańców przed kłusownikami oraz drapieżnikami spoza nowo stworzonego rezerwatu. Do wnętrza tego zamkniętego terenu zwieziono wiele gatunków zwierząt, wybudowano potrzebne naukowcom struktury i rozpoczęto badania.
Autor: //ŁUD / Źródło: TVN Meteo