Tajemnice Yellowstone, Doliny Śmierci, Szkocji... Najlepsze dokumenty świata w TVN Meteo

Dokumenty w TVN Meteo

Kolejny tydzień filmów dokumentalnych w TVN Meteo. W cyklu najciekawszych światowych produkcji zobaczycie teraz m.in. reportaże o Dolinie Śmierci, Górach Monsunu i Smoczych czy porach roku w parku Yellowstone.

Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z opisami produkcji pod tabelą i zanotowanie godzin emisji.

Wszystkie oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!

Filmy:

Góry monsunu

Indyjskie Ghaty Zachodnie to przepiękne pasmo gór, które fascynuje wielu ludzi z całego świata. Tak naukowców jak i podróżników, fotografów i turystów.

To historia wspaniałego i niezwykle zróżnicowanego ekosystemu a także tajemniczych miejsc i ludzi.

Zadziwiające życie bezkręgowców 5 - superspołeczeństwa

W tym odcinku David Attenborough, słynny brytyjski popularyzator wiedzy przyrodniczej oprowadzi nas po świecie bezkręgowców tworzących doskonale zorganizowane społeczności, takie jak na przykład mrówki, które – wbrew temu co sądzono o nich dawniej – nie są ślepo posłusznymi niewolnicami-robotami, ale w swoich społecznościach doświadczają konfliktów, walk o władzę i buntów.

Wodospad Wiktorii

Bogaty w przepiękne widoki film dokumentalny poświęcony Wodospadowi Wiktorii, który znajduje się na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Szkocki misjonarz i badacz David Livingstone, gdy w roku 1855 odkrył to miejsce powiedział: „widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. Czy miał rację?

Wodospad Wiktorii
Wodospad Wiktorii

Dolina Śmierci

Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu. To piekielna kraina. Spalona słońcem, spalona, poddaje wszystkich próbom i … nie toleruje słabości. Ta pustynia niszczy nieprzygotowanych. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też odmienne oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę. W Dolinie Śmierci nic nie jest takie jak się wydaje …

Cząsteczka, która stworzyła świat

Dolina Śmierci
Dolina Śmierci

Wspaniała popularno-naukowa historia niezwykłego atomu, jednego z niewyobrażalnie wielu, który współtworzył znany nam świat. Toksyczne ale życiodajne. Delikatne lecz potężne. Chociaż biorą udział w tylu reakcjach chemicznych są niezniszczalne. I tak liczne, że dziś wdychamy te same atomy którymi niegdyś oddychali Cezar, Kleopatra czy Dżingis-Han. Atomy te odegrały kluczową rolę w wydarzeniach w dziejach globu; wywarły wpływ na ewolucję. Od pierwszych form życia, po olbrzymie owady na torfowiskach. Pomogły organizmom zasiedlić lądy. W pewnej mierze, umożliwiły dinozaurom podbój ziemi. Paradoksalnie atomy te stworzyły tak wiele, gdyż mają niszczycielską moc. Ten atom jest zdumiewający. W cząsteczce z drugim – takim samym – odmienił oblicze planety.

Cząsteczka, która stworzyła świat
Cząsteczka, która stworzyła świat

Yellowstone odc 1 – zima

Zimą roku pańskiego 1807 samotny traper zapuścił się w serce gór skalistych. W okolicach źródeł rzeki Yellowstone odkrył zaginiony świat. Krainę cudów. Królestwo lodu, ognia i siarki. Świat pełen skrajności i wyzwań dla wszystkiego co żyje. Miejsce to z czasem stało się jednym z najcenniejszych skarbów dzikiej przyrody.

Yellowstone odc. 1 – zima
Yellowstone odc. 1 – zima

Góry Smocze

To najwyższe i najszersze pasmo górskie na południu Afryki. Nazwę swą zawdzięcza swojej posępnej i nieprzewidywalnej naturze. Mówi się że góry te są przyjazne tylko sępom. W tym środowisku niełatwo przetrwać. Tutejsze zwierzęta stale toczą walkę z bezwzględną przyrodą. Góry Smocze rzucają mieszkańcom liczne wyzwania.

Gory smocze
Gory smocze

Yellowstone 2 – lato

Na sześć miesięcy w roku Yellowstone zastyga w okowach zimy. To lodowa okowa łowców i zwierzyny. Gdy słońce przygrzewa coraz mocniej, woda znów zaczyna płynąć i zaczyna się wyścig; kto szybciej odzyska siły. To czas zabawy, nauki i narodzin. Wbrew pozorom nadchodzące lato wcale nie będzie łatwe. Jak wszystko … w tej dzikiej krainie.

Yellowstone odc. 2 – lato
Yellowstone odc. 2 – lato

Z zamrażarki do pieca

Nie ma już wątpliwości. Klimat naszej planety się ociepla. Kiedy zaczniemy sobie radzić z tą sytuacją? Wybierzmy się w najgorętsze i najzimniejsze miejsca naszej planety gdzie ludzie żyją w skrajnych warunkach i … nawet im się to podoba!

Z zamrażarki do pieca
Z zamrażarki do pieca

Yellowstone 3 – jesień

Yellowstone … wulkaniczna kraina cudów. Dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych dzikiej przyrody, w samym sercu Ameryki Północnej. Gorące lato ukazało bogactwo tutejszego życia, które rozkwitło na kilka krótkich miesięcy. Teraz Yellowstone znów się zmienia. Za kilka tygodni wróci tu zima; śnieg i lód. Żyjące tu zwierzęta ponownie staną przed wyzwaniami najcięższej pory roku. Teraz łatwiej niż kiedykolwiek zrozumieć wartość pierwszego na świecie parku narodowego.Tajemnice Szkocji

Yellowstone odc. 3 – jesień
Yellowstone odc. 3 – jesień

Poznamy mało znane miejsca Szkocji. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak malownicze są szkockie góry, gdzie czasami deszcz pada niemal poziomo. Wystarczy wykazać się cierpliwością by ujrzeć prawdziwie poruszające widoki. To miejsce potrafi uwieść i oczarować.Z perspektywy

Tajemnice Szkocji
Tajemnice Szkocji

Przez większość czasu, który my ludzie spędziliśmy na ziemi, granicą poznania był horyzont. Nawet dziś zaabsorbowani życiem codziennym, rzadko patrzymy z perspektywy. Tymczasem w ostatnim półwieczu zaszła cicha rewolucja. Nad planetą czuwają teraz satelity; kosmiczni wartownicy obserwują zmiany na lądzie, morzu i w powietrzu. Jak aniołowie stróże pomagają chronić nasz cenny glob. Dzięki satelitom patrzymy na ziemię w nowy sposób. Widzimy pełny obraz … z perspektywy.

Z perspektywy
Z perspektywy

Doliny i szczyty

W najbliższej przyszłości niektóre zamieszkałe obszary opustoszeją z powodu zmian klimatu a inne zostaną zasiedlone. Dokąd dotrzemy i kiedy? Różnica wysokości między najniżej a najwyższej położonymi punktami lądu wynosi aż pięć tysięcy metrów. Od wysp rozrzuconych na morzu po strome szczyty Andów. Od morza martwego po strefę wysokogórską. Ludzie starają się żyć godnie i w dobrobycie.

Od suszy do potopu

Niektórzy muszą walczyć o każdą kroplę wody usiłując przetrwać na pustyni. Inni mają więcej wody niż by chcieli – muszą się przed nią chronić. Żyją w krainie bujnej roślinności i kapryśnego klimatu. Na świecie są miejsca suche jak powierzchnia Marsa i wilgotne jak szklarnie. Ich mieszkańcy muszą się przystosować do niekorzystnych warunków. Wykazywać się uporem i pomysłowością. O życiu lub śmierci decyduje woda.

Od suszy do potopu
Od suszy do potopu

Eksperyment nowy początek

Na początku XXI wieku grupa specjalistów postanowiła przeprowadzić w kolebce ludzkości bezprecedensowy eksperyment … odtworzyć naturalny porządek przyrody.

Do tego celu wyznaczono rozległy teren w Afryce, który został otoczony płotem chroniącym mieszkańców przed kłusownikami oraz drapieżnikami spoza nowo stworzonego rezerwatu. Do wnętrza tego zamkniętego terenu zwieziono wiele gatunków zwierząt, wybudowano potrzebne naukowcom struktury i rozpoczęto badania.

Eksperyment nowy początek
Eksperyment nowy początek

Autor: //ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę ostrzeżeń meteorologicznych na kolejne dni. W środę w ponad połowie kraju spodziewane są intensywne burze. Również kolejne dni zapowiadają się niebezpiecznie.

Przed nami burzowe dni. W większości kraju mogą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia

Przed nami burzowe dni. W większości kraju mogą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni przyniosą nam sporo ciepła, ale także wiele niebezpiecznych zjawisk. Termometry pokażą lokalnie prawie 30 stopni, ale przez kraj przetaczać będą się opady i burze. Niewykluczone są także opady gradu.

To nie koniec gwałtownych zjawisk

To nie koniec gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Wrony zaatakowały mieszkańców miasta Nisz w Serbii. Agresywne zachowanie ptaków może dziwić, ale było ono podyktowane instynktem rodzicielskim. Lokalne media ostrzegły, że podobne sytuacje mogą zdarzać się jeszcze przez kilka dni.

Wrony zaatakowały przechodniów. "Słysząc krakanie, miejcie się na baczności!"

Wrony zaatakowały przechodniów. "Słysząc krakanie, miejcie się na baczności!"

Źródło:
PAP, jugmedia.rs

Pogoda na jutro, czyli na środę 22.05. W nocy w większości regionów spodziewane są chmury, ale tylko lokalnie przyniosą one deszcz i burze. W dzień pogodowych niebezpieczeństw będzie znacznie więcej - na sporym obszarze kraju powrócą ulewy, miejscami z burzami i gradem. Termometry wskażą do 29 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 22.05. W nocy pojedyncze burze, w dzień ryzyko ulew i gradu 

Pogoda na jutro - środa 22.05. W nocy pojedyncze burze, w dzień ryzyko ulew i gradu 

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Gradobicie przeszło we wtorek nad Majorką. Przez około godzinę nad północną częścią wyspy szalała burza z ulewnym deszczem. Zmiana pogody zaskoczyła żeglarzy przepływających w pobliżu miejscowości Alcudia, w tym Reporterkę 24. Jej relację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Gradobicie na Majorce. "Nagle zrobiło się czarno, zaczął padać rzęsisty deszcz"

Źródło:
Kontakt 24, Cronica Balear

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

W Polsce zaczął się letni sezon burzowy. To niebezpieczne zjawiska, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia i powodują duże szkody materialne. Jak zachować się w czasie burzy, by być bezpiecznym?

W domu, na zewnątrz, w czasie jazdy. Co robić, gdy zacznie się burza

W domu, na zewnątrz, w czasie jazdy. Co robić, gdy zacznie się burza

Źródło:
tvnmeteo.pl, policja.pl

Silna burza gradowa nawiedziła w poniedziałek Gniezno. Zrobiło się biało jak od śniegu, a w wyniku ulewy zalane były ulice i budynki. Trwa sprzątanie i liczenie strat. Jak mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, zaczął się okres "typowo letni, z krótkotrwałymi, ale bardzo niebezpiecznymi burzami".

"Mieliśmy sytuację, która przypomina ulewy w górach". Co się stało w Gnieźnie

"Mieliśmy sytuację, która przypomina ulewy w górach". Co się stało w Gnieźnie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Wielkopolscy strażacy interweniowali prawie 200 razy w związku z poniedziałkowymi burzami. Większość wyjazdów dotyczyła usuwania skutków nawałnicy w Gnieźnie. Na ulicach od intensywnego gradobicia zrobiło się biało, a wiele z nich zostało zalanych. Jedna osoba została poszkodowana. We wtorek gwałtowne burze z ulewami mają występować we wschodniej Polsce, IMGW wydał ostrzeżenia.

"Godzinę trwała ta nawałnica. Deszcz zaczął padać, a później grad. Wszystko razem"

"Godzinę trwała ta nawałnica. Deszcz zaczął padać, a później grad. Wszystko razem"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-wschodnich lasach tropikalnych Meksyku znajdowane są martwe małpy, które spadły z drzew - informują lokalne media. Naliczono już ponad 80 osobników. Śmierć zwierząt powiązano z trwającą falą upałów.

Ponad 80 martwych małp pod drzewami

Ponad 80 martwych małp pod drzewami

Źródło:
Reuters, El Heraldo De Tabasco

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopnia w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP

Naukowiec z Brazylii prowadził badania nad jadowitymi wężami poprzez... wielokrotne nadeptywanie na nie. Celem było sprawdzenie, w jakich sytuacjach są najbardziej skłonne do ataku. Wężom nic się nie stało - w przeciwieństwie do samego badacza.

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Źródło:
Science, dw.com, ADW

Nie żyje 23-letni wspinacz, poszukiwany przez kilka dni po tym, jak zaginął w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych - poinformowały władze Parku Narodowego Gór Skalistych. W dniu, w którym wysłał ostatnią wiadomość, przez park przeszły silne burze. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyzna "spadł z dużej wysokości".

Burza zaskoczyła go w górach, 23-latek "spadł z dużej wysokości"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Kulminacja fali powodziowej przetacza się przez zachodnie Niemcy. W powodziach zginęła co najmniej jedna osoba. Na rozwój sytuacji z niepokojem czekają mieszkańcy Saary i Nadrenii-Palatynatu, gdzie w kolejnych dniach spodziewane są dalsze ulewy.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Źródło:
tagesschau.de, RTL, SWR

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada, burze pyłowe i podmuchy wiatru sięgające powyżej 130 kilometrów na godzinę - takie zjawiska pojawiły się w niedzielę nad stanem Kansas. Gwałtowna aura spowodowała poważne przerwy w dostawie prądu.

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Źródło:
Reuters, KWCH

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24