Blue Origin, firma Jeffa Bezosa oferująca komercyjne loty w kosmos, odbyła w czwartek swój ósmy załogowy lot. Na pokładzie było sześcioro pasażerów, w tym najmłodsza kobieta, która dotąd znalazła się w przestrzeni kosmicznej.
Był to drugi start rakiety New Shephard od czasu uziemienia floty firmy po awaryjnym lądowaniu w 2022 roku. Na pokładzie nie było wówczas ludzi.
Rakieta wystartowała w czwartek o godzinie 8 lokalnego czasu (godz. 15 w Polsce) z zachodniego Teksasu. Kapsuła oddzieliła się od rakiety chwilę później, wznosząc się na wysokość 104 kilometrów - poinformowała Blue Origin na portalu X. Członkowie załogi doświadczyli kilku minut nieważkości, po czym kapsuła bezpiecznie, na kilku spadochronach, z powrotem opadła na powierzchnię Ziemi na pustyni. Lądowanie rakiety również odbyło się bez komplikacji.
Najmłodsza kobieta w kosmosie
Na pokładzie znalazła się Karsen Kitchen, która jako najmłodsza kobieta w historii przekroczyła linię Karmana, czyli umowną granicę przestrzeni kosmicznej. Jest studentką Uniwersytetu Karoliny Północnej, a po skończeniu nauki planuje karierę w przemyśle kosmicznym. W tym roku założyła Orbitelle, inicjatywę mającą na celu zachęcenie kobiet do rozwijania się w tej dziedzinie.
W kosmos polecieli też: filantropka i przesiębiorczyni Nicolina Elrick, działająca między innymi w branży mody i nieruchomości, biolog Rob Ferl z Uniwersytetu Florydy, Eugene Grin, który urodził się w Ukrainie, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął karierę w branży nieruchomości i finansów, kardiolog i profesor radiologii Eiman Jahangir na Uniwersytecie Vanderbilt w amerykańskim stanie Nashville oraz amerykańsko-izraelski biznesmen, filantrop i przedsiębiorca Efraim Rabin.
Firma Blue Origin należy do miliardera Jeffa Bezosa, założyciela internetowego giganta Amazon. Brał on udział w inauguracyjnym załogowym locie na krawędź kosmosu w lipcu 2021 roku.
Źródło: blueorigin.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ENEX/Blue Origin