Ponad 150 tysięcy zakażonych, 5,5 tysiąca ofiar, u których zdiagnozowano koronawirusa, niemal 140 krajów świata. Niebezpieczny patogen nieustannie poszerza swój zasięg. Zobacz, jak wygląda życie podczas pandemii.
Ryzyko zakażenia koronawirusem spędza sen z powiek miliardom osób na całym świecie. W Chinach, z których pochodzi niebezpieczny patogen, zakażonych jest prawie 81 tysięcy osób.
Życie codzienne w większości chińskich miast, szczególnie w Pekinie i Shenzhen, zostało poważnie ograniczone z powodu koronawirusa.
Mieszkańcy starają się nie wychodzić z domu. Ci, którzy muszą, stoją w gigantycznych kolejkach po pożywienie.
We Włoszech koronawirus zbiera wyjątkowo obfite żniwo. Na chorobę COVID-19 cierpi ponad 17 tysięcy osób. W piątek 13 marca zarejestrowano najwięcej od czasu pojawienia się epidemii zgonów - zmarło 250 osób.
Wieczorem 11 marca premier Giuseppe Conte ogłosił, że wszystkie sklepy z wyjątkiem supermarketów i aptek mają być zamknięte. Plan działań mających na celu powstrzymanie trwającej pandemii wszedł w życie 12 marca.
W obawie przed koronawirusem, Włosi stoją w kolejce w dużych odstępach. Wielu z nich usiłuje kupić maski ochronne. W Rzymie jedna sztuka kosztuje 16 euro.
W piątek 13 marca prezydent Stanów Zjendoczonych Donald Trump ogłosił wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Z powodu koronawirusa zamykane są atrakcje turystyczne i popularne miejsca. W niedzielę gości przestanie zapraszać słynny park rozrywki w Anaheim w stanie Kalifornia.
Do tej pory kraj odnotował 2329 przypadków zakażeń. Z powodu wirusa zmarło 50 osób.
Na Filipinach z powodu koronawirusa cierpi 98 osób. Osiem osób zmarło.
Władze obawiają się dalszego rozprzestrzeniania patogenu. Dlatego w jednej ze szkół zorganizowano szkolenie w zakresie używania kombinezonów ochronnych przy reagowaniu na potencjalne przypadki zakażenia dla zespołów reagowania kryzysowego.
W Manili - stolicy kraju - do 14 kwietnia obowiązuje kwarantanna całej społeczności.
Na lotnisku we Lwowie na Ukrainie pracownicy i straż graniczna monitorują temperaturę pasażerów przylatujących do kraju.
Jak powiedział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSDC) Ukrainy Oleksiy Danilov, w związku z koronawirusem państwo na dwa tygodnie zamknie swoje granice. Na trzy tygodnie zamknięto także placówki oświaty. Władze kraju wprowadziły ograniczenia w organizacji imprez masowych z udziałem ponad 200 osób, z wyłączeniem wydarzeń o znaczeniu państwowym.
Umożliwiono organizowanie imprez sportowych za zgodą organizacji międzynarodowych, jednak jak podają lokalne media - bez obecności widzów.
Na Ukrainie koronawirus dotknął trzy osoby. Jedna z nich zmarła.
W Pakistanie również pojawiają się działania prewencyjne. W kraju potwierdzono dotychczas 28 przypadków zakażenia. Uleczono dwie osoby.
W Tajlandii 82 osób jest zainfekowanych koronawirusem. Nie żyje jedna osoba, wyleczyć udało się 35.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Autor: kw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY