Lada moment będziemy mieli do czynienia z maksimum aktywności Perseidów, nazywanych też Łzami św. Wawrzyńca. Ma ono mieć miejsce w poniedziałek 12 sierpnia, pomiędzy godz. 20.15 a 22.45. Jedno z obserwatoriów NASA zarejestrowało te spadające gwiazdy na chwilę przed maksimum.
Zdaniem Arkadiusza Olecha, astronoma z Polskiej Akademii Nauk, okres w którym z Perseidami może "dziać się coś ciekawego i niespodziewanego" rozciąga się jednak od 15.00 w poniedziałek 12 sierpnia do 4.00 we wtorek 13 sierpnia.
- Cała noc z 12 na 13 sierpnia warta jest więc uwagi, a liczby godzinne na poziomie kilkudziesięciu zjawisk na godzinę w zasadzie gwarantowane - zapewnił astronom.
Bardzo aktywne
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jest on związany z kometą Swift-Tuttle. Kiedy Peresidy pojawiają się na niebie (lipiec, sierpień), to widać je w gwiazdozbiorach Kasjopei, Perseusza, Żyrafy. Perseidy nazywa się też "Łzami świętego Wawrzyńca". To dlatego, że 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.
Imprezy na maksimum albo...
Perseidów możecie wypatrywać samodzielnie, ale zachęcamy też do wzięcia udziału w szeregu wydarzeń im poświęconych.
Na wypatrywanie spadających gwiazd w Warszawie zaprasza planetarium Niebo Kopernika. Wspólne obserwacje rozpoczną się w poniedziałek o 21.00 przy Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy zapowiadają sporo niespodzianek.
Nieco wcześniej, bo już w sobotę 10 sierpnia, astronomiczne atrakcje szykuje Centrum Hewelianum w Gdańsku. Oprócz obserwacji nieba i liczenia spadających gwiazd, na miłośników astronomii czekają m.in. seanse w planetarium i wykłady popularnonaukowe.Centrum Hewelianum specjalnie z okazji nocy spadających gwiazd przygotowało premierę filmu "O tym, czy gwiazdy spadają". Animacja rysunkowa w prosty sposób wytłumaczy, czym są spadające gwiazdy i dlaczego docierają na Ziemię, jaka jest różnica pomiędzy meteorem a meteorytem oraz skąd docierają do nas "kosmiczne kamienie". O godz. 20 rozpocznie się pokaz popularnonaukowy "O spadających gwiazdach". Specjalista z Pracowni Komet i Meteorów Krzysztof Polakowski wyjaśni, czym są meteory i jaki mają związek z Perseuszem - mitologicznym bohaterem.
Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie spektakularne widowisko o tematyce astronomicznej połączone z koncertem muzyki elektronicznej na żywo pt. "Jesteśmy dziećmi gwiazd". Przygotowane z okazji obchodów piątych urodzin Centrum Hewelianum, wykorzysta grę laserów, świateł i dźwięku. Już po raz czwarty astronomiczna atrakcja przyciąga uwagę tysięcy internautów. Akcja "Noc spadających gwiazd" na Facebooku w ubiegłych latach jednoczyła ponad 200 tys. amatorów nocnych obserwacji.
... samodzielne obserwacje
Jeśli nie mieszkacie ani w Warszawie, ani w Gdańsku, to niczym się nie przejmujcie. Jak wyjaśniają specjaliści z warszawskiego planetarium Niebo Kopernika, wypatrywanie meteorów należy do najprostszych obserwacji astronomicznych. "Nie trzeba mieć żadnej fachowej wiedzy ani drogiego sprzętu. Wystarczy położyć się wygodnie na kocu lub leżaku i cierpliwie wpatrywać się w niebo - najlepiej w kierunku wschodnim lub po prostu do góry" - informują eksperci z Nieba Kopernika.
Jednak najlepiej do obserwacji wybrać miejsce leżące z dala od świateł miejskich. Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest: wybranie ciemnego miejsca, z którego dobrze widać nieboskłon i odpowiednie zaadaptowanie wzroku do ciemności. Nasz wzrok do ciemności przyzwyczaja się dopiero po kwadransie.
Autor: map//tka / Źródło: NASA, PAP