Supertajfun Usagi przemieszcza się między Filipinami a Tajwanem. Żywioł zaklasyfikowany jako huragan piątej kategorii sunie w kierunku południowych Chin i Hongkongu. Do wybrzeża ma dotrzeć w niedzielę.
Usagi sfotografował w czwartek w pobliżu Filipin spektoradiometr MODIS zainstalowany na pokładzie satelity Terra. Na zdjęciu widać rozległe burzowe ramiona żywiołu, silnie rozwinięte centrum i wyraźnie zaznaczone oko. Jak podaje NASA, średnica tajfunu wynosi około pięciuset kilometrów.
Błyskawiczne wzmocnienie
Specjaliści od zjawisk cyklonowych zwracają uwagę na szybkość, z jaką w ostatnim okresie tajfun przybrał na sile. Najpierw w ciągu jednej doby jego ciągły wiatr nasilił się do prędkości 120 km/h - co według skali Saffira-Simpsona zakwalifikowało go do pierwszej kategorii huraganów. W czwartek "awansował" już do huraganu czwartej kategorii z ciągłym wiatrem o sile aż 222 km/h, a w piątek osiągnął piątą kategorię.
Według prognoz Joint Typhoon Warning Center w szczytowym momencie jego wiatr może osiągnąć prędkość 260 km/h, a nawet ją przekroczyć.
Ulewy na Filipinach
Nazwany supertajfunem Usagi wzbudził duże obawy na Filipinach, które w pierwszej kolejności znalazły się w pobliżu jego szlaku. W piątek ewakuowano tamtejsze nadbrzeżne wioski, zawieszono kursowanie promów i wezwano rybaków do powrotu do portów.
W 15 prowincjach głównej filipińskiej wyspy Luzon oraz na wyspie Batanes, gdzie znajdują się plantacje ryżu i kokosów, ogłoszono alarmy pogodowe.
Związane z tajfunem warunki pogodowe już zaczęły dawać się we znaki. Po nocnych ulewach w północnej prowincji Benguet doszło do osunięć ziemi. W regionie ze względów bezpieczeństwa odcięto zasilanie i zawieszono komunikację. W stan gotowości postawiono szpitale i wojsko.
Sunie na Chiny i Hongkong
W piątek żywioł przemieszczał się między Filipinami a Tajwanem, sunąc w kierunku południowego wybrzeża Chin i Hongkongu, w które ma uderzyć w niedzielę. Wtedy jednak może już nieco osłabnąć. Według chińskiej agencji informacyjnej Xinhua, na chińskim wybrzeżu trwają przygotowania do nadejścia żywiołu.
Autor: js/mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA Goddard MODIS Rapid Response Team