Przed nami wyjątkowe widowisko na niebie. Będziemy mogli podziwiać nie tylko Pełnię Robaczego Księżyca, ale jednocześnie superksiężyc. Będzie to największa i najjaśniejsza pełnia w tym roku.
Pełnia księżyca w marcu to tak zwany Robaczy Księżyc. W tym roku będzie to ostatnia zimowa pełnia, która przypada na poniedziałek, 9 marca. W Polsce kulminacyjny moment nastąpi wieczorem o godzinie 18.48.
Skąd taka nazwa? Oryginalne pochodzenie nazw nadawanych każdej pełni Księżyca sięga setek lat, do rdzennych Amerykanów. Zauważyli oni, że gdy robi się cieplej i znika mróz, spod rozmokniętej ziemi wydostają się różne robaki, w tym między innymi dżdżownice.
Inne nazwy Pełni Robaczego Księżyca to: Czysta Pełnia, Skrzypiąca Pełnia oraz Klonowa Pełnia.
Superksiężyc - czym jest?
Najbliższa pełnia księżyca będzie najjaśniejszą w tym roku, ponieważ dojdzie do bliskiego spotkania Księżyca z naszą planetą. Będziemy mieli więc do czynienia z superksiężycem.
Superksiężyc możemy oglądać wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wtedy w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.
Autor: ps / Źródło: Accu Weather, timeanddate.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Bill Ingalls