Spada stężenie pyłków traw, mimo to ich stężenie w powietrzu nadal jest wysokie, zwłaszcza na terenach podmiejskich i górskich. Natomiast w szczycie sezonu pylenia jest pokrzywa. Już kolejny miesiąc z rzędu mocno zarodnikują grzyby i pleśń. Stężenie ich zarodników jest wysokie w całym kraju.
Trawy o bardzo silnych właściwościach uczulających pylą coraz lżej. Jednak w okresach rozpogodzeń nadal przewidywane jest wysokie, a lokalnie na terenach podmiejskich oraz w pobliżu nieskoszonych trawników bardzo wysokie stężenie ich pyłku.
Natomiast w niższych partiach gór stężenie pyłku traw będzie bardzo wysokie, a w wysokich górach, powyżej 1000 m n.p.m. – bardzo niskie.
Bylica wzmaga pylenie
Mocno zaczyna pylić bylica, która podobnie jak trawy ma bardzo silne właściwości uczulające. W najbliższych dniach stężenie pyłku tych pospolitych chwastów będzie niskie na przeważającym obszarze kraju, a na Ziemi Lubuskiej już średnie.
Komosa o średnim i niskim stężeniu
Na początku sezonu pylenia jest komoso o słabych właściwościach uczulających. Stężenie jej pyłku na przeważającym obszarze Polski będzie średnie, a na Wybrzeżu, Suwalszczyźnie i w górach niskie.
Pokrzywa uczula słabo
Pokrzywa jest w szczycie sezonu pylenia. Stężenie jej pyłku w całym kraju będzie wysokie. Uspokajamy, pyłek pokrzywy wykazuje bardzo słabe właściwości uczulające i nie będzie stanowił większego zagrożenia dla alergików, pomimo bardzo wysokich stężeń.
Babka pyli mocno
W szczycie sezonu pylenia jest też babka. Stężenie jej pyłku w prawie całym kraju będzie bardzo niskie. Jedynie lokalnie w pobliżu nieskoszonych trawników porośniętych przez babkę lancetowatą i szerokolistną oraz na terenach podmiejskich wystąpić może niskie stężenie pyłku tych chwastów.
Szczaw kończy pylenie
W końcowej fazie pylenia jest szczaw. To roślina o słabych właściwościach uczulających. Na przeważającym obszarze kraju przewidywane jest bardzo niskie stężenie jego pyłku, jedynie na Pogórzu w pogodne dni będzie ono niskie.
Alternaria i Cladosporium
Wyróżniamy dwa rodzaje grzybów mikroskopowych: Cladosporium o słabych właściwościach uczulających i Alternaria o silnych właściwościach uczulających. Obydwa są w szczycie sezonu zarodnikowania. Stężenie ich zarodników jest wysokie i bardzo wysokie w całym kraju.
Nad morzem bezpiecznie
Na koniec dobra wiadomość dla alergików, którzy na miejsce wypoczynku wybierają morze. Według alergologów na plażach przy wietrze wiejącym od strony morza, powietrze jest wolne od pyłku roślin.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: TVN Meteo