Stany Zjednoczone: ósmy przypadek koronawirusa z Chin

[object Object]
"Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce"tvn24
wideo 2/19

W USA potwierdził się ósmy przypadek zakażenia nowym koronawirusem z Chin (2019-nCoV). Australia od soboty nie zezwala na wjazd na swoje terytorium obywatelom innych krajów, którzy przybywają z Chin kontynentalnych. Liczba zakażonych sięga prawie 12 tysięcy, zmarło - 259 osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym (PHEIC).

W sobotę w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ósmą osobę zakażoną koronawirusem z Chin (2019-nCoV). Jak poinformowała rzeczniczka amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), najnowszy przypadek pochodzi ze stanu Massachusetts. Osoba ta niedawno wróciła z prowincji Hubei, w której leży miasto Wuhan uznawane za epicentrum choroby.

Stan zagrożenia zdrowia publicznego w USA

W piątek rząd USA ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z koronawirusem, który z Chin rozprzestrzenia się na inne kraje. Ogłoszenie przez rząd prezydenta Donalda Trumpa stanu zagrożenia zdrowia publicznego oznacza, że od soboty obcokrajowcy, którzy mogą stanowić potencjalne ryzyko przeniesienia wirusa, nie będą tymczasowo wpuszczani na terytorium USA.

Obywatele USA, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali w chińskiej prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, muszą przejść 14-dniową kwarantannę, zaś ci Amerykanie, którzy przybywali w innych chińskich prowincjach, po powrocie do USA przez dwa tygodnie powinni unikać kontaktów z innymi ludźmi.

W sobotę amerykański Departament Obrony poinformował, że zatwierdził wniosek Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, i pomoże zapewnić miejsce dla tysiąca osób, które będą musiały być poddane kwarantannie po powrocie z zagranicy.

Australia podnosi alert

Australijski rząd podniósł alert dotyczący podróży do Chin do najwyższego poziomu i odradza swoim obywatelom wszelkie wizyty w tym kraju.

- W rzeczywistości działamy z dużą dozą ostrożności w tych warunkach (…) tak, by Australijczycy mogli kontynuować życie codzienne z ufnością - powiedział premier.

Zakaz wstępu do Australii osobom, które były w Chinach kontynentalnych od 1 lutego, dotyczy zarówno podróżnych przybywających bezpośrednio, jak i tych lecących przez inne kraje.

Zakaz nie odnosi się natomiast do wracających do kraju obywateli Australii i podróżnych posiadających wizy uprawniające do stałego pobytu w tym państwie, jak również ich małżonków, dzieci i prawowitych opiekunów - poinformował Morrison. Osoby te będą jednak musiały samodzielnie izolować się od społeczeństwa przez 14 dni po przybyciu.

Unia Europejska wysyła pomoc

Państwa unijne zebrały 12 ton sprzętu ochronnego, który został wysłany do Chin, by pomóc temu krajowi w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa - ogłosił w sobotę unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

"Po informacjach z Chin o potrzebie wyposażenia ochronnego unijne centrum koordynacji reagowania kryzysowego kontaktuje się ze wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, aby ułatwić dostawę potrzebnego osobistego wyposażenia ochronnego" - podała Komisja Europejska.

Niemcy z Chin wrócili do kraju

Niemiecki samolot wojskowy zabrał w sobotę z ogarniętego epidemią miasta Wuhan w środkowych Chinach ponad 120 osób, głównie obywateli Niemiec. Maszyna miała zatrzymać się w Moskwie, jednak jak poinformowała minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer, samolot nie dostał pozwolenia na zatrzymanie się w moskiewskim porcie lotniczym. Został przekierowany do Helsinek. Rosyjskie władze poinformowały, że powodem dla którego samolot nie mógł wylądować w Moskwie, był brak miejsca na lotnisku. Ewakuowani wylądowali w sobotę wieczorem we Frankfurcie. Żadna z osób nie ma objaw koronawirusa.

Minister zdrowia Jens Spahn ostrzegł przed histerią i traktowaniem przybyłych z wrogością.

- Wszyscy powracający są obecnie zdrowi, ale by ochronić ich, ich otoczenie i całe społeczeństwo, ważne jest, by upewnić się, że nikt nie jest zakażony - powiedział Spahn. - Najbardziej niepokoją mnie wszelkiego rodzaju teorie spiskowe rozpowszechniane w mediach społecznościowych, które mają tylko jeden cel, a mianowicie rozpowszechnianie wątpliwości - ubolewał.

Rosja

Jak poinformował w sobotę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, prezydent Władimir Putin polecił użycie samolotów sił powietrzno-kosmicznych armii Rosji do ewakuacji obywateli tego kraju z rejonów Chin najbardziej dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Samoloty wojskowe w sobotę zaczynają wykonywać rejsy do Chin, by zabrać stamtąd Rosjan. Wszyscy ewakuowani będą musieli po powrocie przejść dwutygodniową kwarantannę. Ambasada Rosji w Chinach poinformowała, że układa listy osób chcących pilnie wyjechać z prowincji Hubei, której głównym miastem jest Wuhan. Rząd rosyjski zapowiedział, że do 4 lutego ewakuuje z Wuhanu i Hubei wszystkich Rosjan - ponad 600 osób.

Korea Południowa, Indonezja, Wielka Brytania

Indonezja ewakuuje z Wuhanu około 250 obywateli, którzy mają przejść kwarantannę w bazie wojskowej na wyspie Natuna Besar – przekazała agencja Reutera, cytując indonezyjskich urzędników. Nie podano, jak dług będzie trwać kwarantanna. Ewakuację swoich obywateli z Wuhanu zakończyła Korea Południowa. Na pokładzie dwóch samolotów w piątek i sobotę do kraju powróciło w sumie ponad 700 Koreańczyków. U 25 spośród ewakuowanych stwierdzono niepokojące objawy. Osoby te skierowano do szpitali. Testy na obecność koronawirusa wyszły negatywnie w przypadku 11 osób, a pozostałe oczekują jeszcze na ostateczne wyniki. Rząd Wielkiej Brytanii poinformował w sobotę, że wycofuje część pracowników ambasady w Pekinie i konsulatów w innych miastach Chin. Na miejscu pozostanie na razie personel niezbędny do wykonywania kluczowych zadań. Ostrzeżono jednak, że jeśli sytuacja się pogorszy, zdolność placówek dyplomatycznych do pomocy obywatelom w Chinach może być ograniczona.

Zobacz poniższą grafikę w powiększeniu

Cykl reprodukcyjny koronawirusa (Adam Ziemienowicz/PAP/Reuters)Adam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Pierwszy przypadek w Hiszpanii

W piątek wieczorem potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Hiszpanii - u niemieckiego turysty przebywającego na La Gomerze. Według służb sanitarnych wkrótce mogą zostać potwierdzone kolejne przypadki zakażeń koronawirusem, gdyż u czterech innych obywateli Niemiec, z którymi zakażony przybył na La Gomerę, również występują "lekkie objawy" choroby.

Z informacji władz medycznych regionalnego rządu Wysp Kanaryjskich wynika, że mężczyzna, u którego badanie dało wynik pozytywny, podobnie jak oczekujący na rezultaty czterej inni Niemcy, mieli wcześniej kontakt z zainfekowaną osobą.

Wszyscy niemieccy turyści, którzy przebywają w szpitalu Virgen de Guadalupe na wyspie La Gomera, w odizolowanej od innych oddziałów części tej placówki, są według dyrekcji w "dobrej formie".

Objawy i przyczyny zakażenia koronawirusem (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Pierwszy przypadek w Szwecji

Koronawirus w piątek pojawił się w Szwecji. Publiczna Agencja Zdrowia poinformowała o pierwszej zdiagnozowanej infekcji u kobiety, która wcześniej była w Wuhanie. Obecnie przebywa w izolatce w mieście Joenkoeping, a jej stan określany jest jako dobry.

Początkowo kobieta nie odczuwała żadnych dolegliwości. Podejrzenie choroby zgłosiła przez telefon i następnie została przewieziona do szpitala.

Według szwedzkich służb medycznych kobieta po przybyciu do Szwecji nie spotykała się z nikim. Dotychczas zbadano 20 osób

- Przyjmujemy, że nikt inny nie został zakażony. Traktujemy to jako pojedynczy przypadek. Prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa jest niskie - oświadczyła na konferencji w szpitalu w Joenkoepingu lekarz epidemiolog Malin Bengner.

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego podał w piątek, że dotychczas przeprowadzono analizy 20 próbek na obecność koronawirusa u osób, które wróciły z Chin. Kobieta z Joenkoeping jest na razie jedynym potwierdzonym przypadkiem zakażenia.

W chińskim mieście Wuhan przebywa obecnie 15 szwedzkich obywateli. Służby dyplomatyczne Szwecji starają się umożliwić im powrót do kraju.

"Choroba niebezpieczna dla społeczeństwa"

Szwedzki rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w sobotę uznał koronawirus za chorobę niebezpieczną dla społeczeństwa. Taki status daje m.in. możliwość stosowania przymusowej kwarantanny i zamykania większych obszarów.

- Chcemy mieć wszystkie możliwe narzędzia do radzenia sobie z epidemią, choć jej rozwój w Szwecji uznajemy za mało prawdopodobny - twierdzi dyrektor Szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Zgodnie z ustawą o ochronie przed chorobami zakaźnymi kategoria choroby niebezpiecznej dla społeczeństwa pozwala na przymusowe badanie ludzi, ich izolację oraz leczenie bez ich zgody. W razie potrzeby możliwe będzie także zamykanie większych obszarów zamieszkałych przez ludność.

Jedz bezpiecznie (tvnmeteo.pl za WHO)tvnmeteo.pl za WHO

Wielka Brytania kolejna

Szef brytyjskiej służby zdrowia Chris Whitty poinformował w piątek o dwóch pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie Królestwa. Dodał, że pacjenci są poddani intensywnej diagnostyce i leczeniu. Whitty podkreślił, że służby intensywnie pracują "nad rozpoznaniem wszelkich kontaktów, jakie mieli pacjenci, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa".

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina o zaleceniach, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia się.

Bądź zdrowy w podróży (tvnmeteo.pl za WHO)tvnmeteo.pl za WHO

Izolacja w Rosji

Jak podała w piątek agencja Reutera, potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa w Rosji. Pacjenci to dwójka turystów z Chin, która podróżowała do Rosji przez Mongolię. Pacjenci są izolowani.

Bilans ofiar i zakażonych

Chińskie służby medyczne podają, że liczba zgonów wywołanych nowym koronawirusem (2019-nCoV) wzrosła do 259. Łącznie na świecie potwierdzono 11 791 przypadków zakażenia.

Kraje, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, to Chiny - 11 221 przypadków, Tajlandia - 19, Japonia - 17, Singapur - 16, Hongkong - 13, Korea Południowa - 11, Tajwan - 10, Australia - 9, Stany Zjednoczone, Niemcy i Makau - 8, Francja - 6, Zjednoczone Emiraty Arabskie - 4 Kanada - 3, Wielka Brytania, Włochy, Rosja i Wietnam - po 2, Nepal, Kambodża, Finlandia, Sri Lanka, Szwecja, Filipiny, Indie, Hiszpania - po 1.

Liczba zakażonych nowym koronawirusem przewyższa przypadki infekcji wirusem SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej) w latach 2002-2003. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wtedy podczas epidemii na całym świecie odnotowano 8096 przypadków zakażenia. Z powodu SARS w tamtym czasie w Chinach kontynentalnych zmarło 349 osób, a na całym świecie 774 osoby.

Potwierdzone przypadki koronawirusa na świecie (tvnmeteo.pl)tvnmeteo.pl
Chroń innych przed chorobą (tvnmeteotvnmeteo.pl za WHO

Prace nad szczepionką

Niemiecka minister edukacji i badań naukowych Anja Karliczek przekazała, że szczepionka na koronawirusa 2019-nCoV powinna zostać wynaleziona w ciągu najbliższych miesięcy.

- Aby zwalczyć tę chorobę, szczepionka powinna powstać w krótkim czasie. Oceniamy, że potrwa to kilka miesięcy - powiedziała Karliczek.

Wcześniej niemiecka firma biofarmaceutyczna CureVac AG i Koalicja na Rzecz Innowacji i Przygotowania do Epidemii (CEPI) ogłosiły, że wspólnie pracują nad szczepionką.

W piątek francuski Instytut Pasteura także ogłosił, że pracuje nad stworzeniem szczepionki. Miałaby ona być dostępna w ciągu 20 miesięcy.

Również w piątek rosyjski konsulat w Kantonie poinformował, że "eksperci z Rosji i Chin" zaczęli prace nad szczepionką. Dodał, że strona chińska przekazała rosyjskiej genom wirusa, dzięki czemu rosyjscy badacze stworzyli "ekspresowy test", dzięki któremu "można zidentyfikować wirusa w organizmie człowieka w ciągu dwóch godzin". Nie jest jasne, czy naukowcy z obu krajów prowadzą badania wspólnie.

W środę o prowadzeniu badań nad szczepionką informował amerykański międzynarodowy koncern Johnson & Johnson.

Także w środę grupa australijskich naukowców przekazała, że udało jej się wyhodować wirusa w warunkach laboratoryjnych, co może przyczynić się do szybszego stworzenia szczepionki. Naukowcy zapowiedzieli, że próbkami podzielą się ze Światową Organizacją Zdrowia i laboratoriami na całym świecie.

Amerykańska instytucja rządowa Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) też pracuje nad stworzeniem szczepionki. Przypuszcza, że pierwsze testy będzie mogła przeprowadzić za około trzy miesiące, ale na gotową do użycia szczepionkę trzeba będzie poczekać dużo dłużej.

Stan "światowego pogotowia"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła w czwartek Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym (PHEIC).

Główny powód, dla którego ogłaszamy deklarację, to to, co dzieje nie w samych Chinach, a raczej w innych krajach świata - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Jedynym sposobem na to, by zwalczyć tę epidemię, jest wspólna praca w duchu solidarności i kooperacji. Jesteśmy w tym wszyscy razem i tylko razem możemy to zatrzymać - mówił.

Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym (PHEIC) oznacza nadzwyczajne zdarzenie, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez rozprzestrzenianie się choroby na skalę międzynarodową lub ewentualnie wymagające skoordynowanej interwencji międzynarodowej.

Takie zdarzenia muszą być "poważne, nagłe, niezwykłe i niespotykane".

Ogłoszenie PHEIC jest bardzo rzadkie, do tej pory dokonano tego pięć razy:

w 2009 roku, kiedy w Afryce wybuchła epidemia grypy, wywołanej wirusem H1;

dwukrotnie w 2014 roku podczas epidemii wirusa Ebola i polio;

w 2016 przy wirusie Zika;

w 2016 roku, kiedy w Demokratycznej Republice Konga panowała epidemia wirusa Ebola

Autor: anw,ps,dd / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 07.04. Noc w prawie całym kraju będzie mroźna - tylko na północnym zachodzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Lokalnie może prószyć śnieg. Również dzień przyniesie nam niskie wartości na termometrach, pochmurne niebo i opady.

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całej Polsce nadchodzące noce będą mroźne - przy gruncie temperatura może spadać nawet do -6 stopni Celsjusza. Lokalnie alarmy będą w mocy aż do czwartku.

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters