Jak uniknąć zagrożenia, jakie niesie za sobą silny wiatr? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i TVN Meteo radzą, co zrobić, by gwałtowna pogoda nie skrzywdziła nas i naszych bliskich. Przeczytaj, jak przygotować się na nadchodzącą nawałnicę i jak zabezpieczyć swój dom przed przyszłymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.
Silny wiatr to ogromne niebezpieczeństwo. Przy pewnej prędkości bez trudu wyrywa nawet wiekowe drzewa z korzeniami. Oto kilka rad, jak uniknąć zagrożenia, jakie ze sobą niesie.
Szanuj potęgę natury
Najważniejsze jest śledzenie komunikatów pogodowych w środkach masowego przekazu. Serwisy internetowe, telewizja i radio to źródło informacji o aktualnej sytuacji za oknem. Eksperci zalecają, by w miarę możliwości podczas takiej pogody pozostać w domu. W pogotowiu powinniśmy mieć działającą latarkę, naładowany telefon komórkę i podstawowy zapas żywności.
Pamiętajmy, że rozpędzony wiatr to potężna siła. Jest w stanie przewrócić drzewo, a doniczki ozdabiające parapety i balkon nie są dla niego żadnych wyzwaniem. Wszystkie przedmioty należy usunąć na czas wichury. W innym przypadku mógłby je strącić wiatr. Zazwyczaj nie są to lekkie przedmioty - mogą wyrządzić poważną krzywdę innym.
Zamknij okno i nie podchodź
Gdy oczyścimy parapety i balkon, należy dokładnie zamknąć drzwi i okna. Nie można zostawić ich uchylonych - wiatr mógłby je wyłamać. Jak podkreśla MSW, w miarę możliwości powinniśmy odłączyć także urządzenia gazowe i elektryczne.
Gdy za oknem szaleje wichura, powinniśmy trzymać się z daleka od okien i drzwi, zaś jak najbliżej ścian nośnych. Jeśli mamy taką możliwość - warto przeczekać wichurę w piwnicy.
Gdy będziesz na zewnątrz
Jeśli gwałtowna pogoda zastanie nas poza domem, unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni. Nie powinniśmy zbliżać się do drzew, słupów i linii energetycznych. Unikajmy także lekkich konstrukcji, takich jak wiaty autobusowe czy tramwajowe.
Jeśli nie mamy możliwości schronienia się w budynku, poszukajmy naturalnego zagłębia terenu - rowu lub głębokiego dołu. Ochroni nas, jeśli zapamiętamy by kucać, zamiast siadać czy kłaść się. Podczas burzy, na zewnątrz unikajmy dotykania metalowych przedmiotów i nie używajmy telefonów komórkowych.
Żelazne zasady podczas śnieżycy
Jeśli musimy wyjść, a za oknem szaleje śnieżyca, należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Po pierwsze, nasz ubiór powinien składać się z kilku warstw. Po drugie, nie powinniśmy na mróz wychodzić głodni. Po trzecie - skórę twarzy należy zabezpieczyć tłustym kremem.
Najważniejszą zasadą jest poinformowanie bliskich o wyjściu. Podczas śnieżycy poruszamy się znacznie wolniej, i łatwo zgubić drogę. Uwzględnijmy to, określając ile nas nie będzie.
Autor: mb/mj//kdj / Źródło: TVN Meteo, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych