Prognoza pogody na szesnaście dni dla Polski podtrzymuje wcześniejszą wersję o ociepleniu i odwilży w pierwszej połowie lutego. Spadnie ciśnienie i nastąpi wzrost temperatury, a Polska znajdzie się między wschodnim wyżem z Rosji a atlantyckim niżem.
Wprawdzie wschodni wyż, zad Rosji, ma się dobrze, ciśnienie w jego centrum przekracza 1040 hPa, to jednak silny mróz z nim związany pozostaję głęboko w Rosji, a sięga jedynie po wschodnią Ukrainę, gdzie temperatura spada poniżej -20 st.
Wyż ma swój słaby punkt i jedyny jego wpływ na pogodę w Polsce sprowadza się do rozpogodzeń i spadku temperatury na wschodzie kraju poniżej 0st. Potężne deszczowe i wietrzne niże atlantyckie mają się dobrze i decydują o pogodzie w zachodniej, północnej i środkowej części Europy.
Spadnie ciśnienie, wzrośnie temperatura
W nadchodzących dniach ciśnienie w Polsce nieco spadnie. Kraj pozostanie pomiędzy wyżem rosyjskim i niżami znad Atlantyku. Dominować będzie cyrkulacja południowa i południowo-zachodnia.
Tym samym temperatura maksymalna, ta w najcieplejszym momencie dnia, konsekwentnie będzie wzrastać, od -2 st. na Podlasiu i 6 st. na Śląsku dnia 3 lutego do 3 st. na Podlasiu i 11 st. na południu kraju około 11 lutego. W miejscowościach podgórskich w związku z wpływem wiatru fenowego, wartości temperatury mogą być wyższe. Najwyższa temperatura odnotowana w lutym to prawie 21 st. w Tarnowie w roku 1990.
Nocami na wschodzie kraju temperatura będzie spadać poniżej 0 st. Około 4 i 5 lutego na Suwalszczyźnie możliwy mróz do -15 st., ale w kolejnych dnia spadki będą mniejsze, do -6 st., -2 st.
Pogoda w kratkę
Do czwartku 6 lutego sporo słońca w Polsce, później pogoda w kratkę z deszczem i deszczem ze śniegiem. Pogorszą się pewnie warunki narciarskie w miejscowościach górskich niżej położonych i w dolnych częściach stoków. Wysoko w górach śnieg się utrzyma, chociaż pokrywie śnieżnej może nieco zaszkodzić halny, ale i świeżego śniegu dopadać może do 30cm.
Do 18 lutego temperatura maksymalna w Polsce dodatnia i pogoda przypominająca przedwiośnie, nie zimę.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24 / Nessime