9 i 8 marca na półkuli południowej wystąpiło zaćmienie Słońca. W Indonezji było ono całkowite, czyli nasza centralna gwiazda została zupełnie zakryta przez Księżyc. Niebo stało się wtedy zupełnie czarne.
Zaćmienie Słońca od zawsze kojarzyło się z czymś złym. W przeszłości było brane za złą wróżbę i zapowiadało nadejście nieszczęścia. Próbowano się przed nim uchronić. W Chinach np. odprawiano specjalne rytuały z użyciem bębnów i sztucznych ogni.
Strach przed klęską i nieurodzajem
W starożytnym Egipcie zjawisko to budziło niepokój i lęk. Było zapowiedzią nadchodzących klęsk i nieurodzaju, a także oznaką gniewu Boga.
W starożytnych Chinach uważano, że podczas zaćmienia Słońce jest połykane przez smoka. 4 tys. lat temu cesarz Zhong Kang miał ściąć dwóch astronomów, którzy zaniedbali swoje obowiązki i nie przewidzieli zjawiska. Władca przestraszył się, że przez to smok zje Słońce już na zawsze.
Zaćmienie zostało odnotowane po raz pierwszy w kronikach starożytnych Chin w 763 roku p.n.e.
Zaćmienia od zawsze były brane za zły omen. Przekonanie to było tak silne, że np. w starożytnej Grecji sprawiało, iż podczas bitew obie strony z obawy składały broń.
Słońce zasłonięte przez Księżyc
Obecnie wiemy czym spowodowane jest zaćmienie Słońca. Wiadomo, że Księżyc znajduje się wtedy na linii Ziemia-Słońce i przesłania światło naszej gwiazdy centralnej. Zdjęcia, czy nagrania z przebiegu zjawiska najczęściej przedstawiają cienki krąg światła, które świeci zza Księżyca.
Ale co się dzieje w momencie gdy Słońce zachodzi? Przez ten jeden krótki moment, gdy jest ono całkowicie zasłonięte przez naszego satelitę, robi się zupełnie ciemno. W ciągu dnia nagle zapada noc. Dobrze widać to na nagraniu, które na swoim Twitterze zamieścił prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.
W mieście Palembang na zachodzie Sumatry zjawisku towarzyszyły gęste chmury, przez co obraz zdawał się być jeszcze bardziej złowieszczy i dramatyczny.
Noc w dzień! Całkowite zaćmienie Słońca kilka godzin temu w Palembang/Indonezja #Eclipse2016 (via @KeraunosObs) pic.twitter.com/qzNYqciCCj— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) marzec 9, 2016
Rzadkie zjawisko
Całkowite zaćmienie zdarza się dość rzadko. Choć średnio występuje gdzieś na Ziemi co 18 miesięcy, w danym miejscu ponownie pojawia się co 360-410 lat.
Ostatni raz w Polsce całkowite zaćmienie można było podziwiać w 1954 roku. Kolejne ma wystąpić u nas dopiero w 2135 roku.
Tak wyglądało zaćmienie Słońca na półkuli południowej.
Autor: zupi/rp / Źródło: Twitter, Reuters, wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @WasilewskiTomek