"Smog zabija". Lekarz o związku między zanieczyszczeniami a nagłą śmiercią

[object Object]
To czym palimy w piecu ma znaczenietvn24
wideo 2/35

Gdy wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wzrasta liczba hospitalizacji i zgonów - stwierdził profesor Tadeusz Zielonka, pulmonolog i internista. Był jednym z ekspertów podczas zorganizowanej w Krakowie konferencji naukowej "Zieleń dla czystego powietrza".

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

- Smog zabija - powiedział profesor Tadeusz Zielonka.

- Jest bardzo silny związek pomiędzy stężeniem zanieczyszczenia powietrza, a nagłą, niespodziewaną śmiercią z powodu zawału, udaru. Gdy wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wzrasta liczba hospitalizacji i zgonów - powiedział.

Śmiertelna statystyka

Przywołał dane Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 7 milionów osób rocznie. Pył PM2,5 przyczynia się rocznie do 470 tys. zgonów w Unii Europejskiej, z czego około 10 procent (48 tys., a z pyłami innymi niż PM2,5 - ponad 50 tys.) przypada na Polskę. Dla porównania, na nowotwory w Polsce umiera 100 tys. osób rocznie.

- Kanadyjczycy udowodnili, że osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach szybciej zapadają na zespoły otępienia i alzheimera - wyliczał lekarz. Dodał, że w Krakowie, który szczególnie często boryka się ze smogiem, jest więcej dzieci chorych na astmę niż w reszcie kraju.

"Żaden organ nie jest wolny i bezpieczny"

Zielonka zwrócił uwagę, że z wielu związków, składających się na smog, szczególnie niebezpieczne są pyły PM2,5 i PM10 - dostają się do pęcherzyków płucnych i mają zdolność przedostawania się do krwiobiegu.

- Jak dostaną się do krwiobiegu, to żaden organ nie jest wolny i bezpieczny – podkreślił lekarz.

Zauważył, że smog powoduje przede wszystkim choroby krążenia, a dopiero potem dróg oddechowych. Zanieczyszczone powietrze prowadzi głównie do zawałów i udarów. Nieobojętne na zanieczyszczenia pozostają także inne układy, w tym nerwowy.

Podkreślił, że ciąża w okresie grzewczym (szczególnie pierwszy trymestr) szczególnie często kończy się przedwczesnym porodem, a dziecko może mieć niską masę urodzeniową.

- To przekłada się na problemy zdrowotne na całe życie. Dziecko wielokrotnie częściej zapada na infekcje, na astmę, niż dziecko o normalnej wadze urodzeniowej - mówił ekspert.

Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Sposoby na smog

Na pytanie jak chronić się przed smogiem, lekarz odparł, że nie ma jednej recepty. Zadania mają do spełniania rząd, jak i samorządy. Ważne są też – wymieniał profesor - edukacja, świadomość społeczna, respektowanie przepisów.

Doraźnie przed smogiem chronią maski, jednak i tu nie każdy model będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Masek - mówił ekspert - nie powinniśmy zamawiać przez internet, ponieważ muszą być dobrze dopasowane i szczelne.

- Maski nie są dla mężczyzn z zarostem - przestrzegł. Jak zaznaczył filtry w maskach muszą być i pyłowe, i gazowe.

Oczyszczacze powietrza – mówił profesor – w 99 proc. mogą oczyścić z pyłu wnętrza. Jak wskazał, ważna jest też szczelność okien. Zgodnie z badaniami, przy nieszczelnych oknach do wnętrza pomieszczenia może się przedostać z zewnątrz 70 proc. zanieczyszczeń.

Kiedy powietrze jest dobrej jakości?

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5 to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Jak się chronić?

W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza normy przebywanie na dworze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Narażamy na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Autor: amm//rzw / Źródło: PAP, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterctock

Pozostałe wiadomości