Ustroń słynie z basenów solankowych. Można tutaj kupić także naturalne kosmetyki. Warto poznać miejscową kulturę i rękodzieło.
Ustroń leży w województwie śląskim. Miasto słynie z uzdrowiska. Ewa Rybicka jest kierownikiem Instytutu Zdrowia w Ustroniu, w którym są wykonywano różne zabiegi.
- Ustroń stał się bardzo nowoczesnym centrum rehabilitacji - powiedziała Rybicka.
Złoża solanki
Ustroń od XIX wieku jest znany jako miejsce uzdrowiskowe. 50 lat temu odkryto tutaj duże złoża solanki.
Solanka jest wykorzystywana do kąpieli. W marcu zakończono modernizację basenów solankowych. Są to największe takie obiekty w Europie. Baseny są wypełnione naturalną solanką, która jest wydobywana w okolicy, 1700 metrów pod poziomem ziemi.
- Oprócz solanki wykorzystujemy drugi, bardzo ważny surowiec naturalny, jakim jest borowina - powiedziała kierownik Instytutu Zdrowia.
Do Ustronia przyjeżdżają osoby mające problem z układem krążenia i narządami ruchu. Przyjmowani są także pacjenci na rehabilitację po chorobie onkologicznej.
- Właśnie uruchomiliśmy linię produkcyjną kosmetyków na bazie tych właśnie surowców naturalnych, są to tak zwane pelokosmetyki - powiedziała Rybicka.
Dostępna jest szeroka gama takich kosmetyków, do ciała i twarzy.
Sztuka regionalna w Ustroniu
Ustroń słynie także z rękodzieła. Andrzej Malec to regionalny artysta, rękodziełem zajmuje się od ponad 30 lat. Wykonuje różnego rodzaju przedmioty z kości bydlęcej.
- Jest to jakaś forma recyklingu - powiedział Malec.
Kość bydlęca zazwyczaj jest materiałem odpadowym. Artysta najpierw zaczynał od wisiorków, potem zaczął robić także inne rzeczy z kości.
Taniec i śpiew
Częścią kultury Ustronia jest taniec i śpiew. Zbigniew Tyra jest prezesem Estrady Ludowej Czantoria, która reprezentuje górę Czantoria.
- Mamy w swoim repertuarze wszystkie piosenki, które reprezentują dany region, czyli Ziemię Cieszyńską, góry - powiedział Tyra.
Znana pieśń regionalna to "Szumi Jawor", a regionalny taniec to "trojak".
Autor: AP / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo