Ponad 312 tys. osób odwiedziło w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku zabytki jednego z najstarszych polskich miast - Sandomierza. To o 100 tys. więcej niż w 2010 roku.
W ubiegłym roku sandomierska turystyka przeżyła trudne chwile po tym, jak miasto zostało zalane w majowej powodzi. Potencjalnych gości od odwiedzenia miasta odwodziły dramatyczne zdjęcia okolicznych miejscowości przykrytych przez wodę i doniesienia o długotrwałej, trudnej obronie huty szkła przed falą.
100 tys. więcej, niż przed rokiem
W tym roku miasto odetchnęło z ulgą. Z danych sandomierskiego magistratu wynika, że od stycznia do września, najbardziej popularne zabytki: Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Muzeum Okręgowe i Muzeum Diecezjalne odwiedziło niemal 100 tys. więcej turystów, niż przez cały 2010 rok.
Popularnością wśród gości cieszyły się organizowane w sezonie w mieście imprezy muzyczne. Wiele osób korzystało z wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych przy wyremontowanym, nadwiślańskim Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego.
Władze Sandomierza chcą wprowadzić więcej ułatwień dla odwiedzających miasto, zadbać m.in. o nowe miejsca parkingowe. Trwają prace nad projektem oznakowania obiektów turystycznych tablicami informacyjnymi i kierunkowymi.
Prawdopodobnie w przyszłym roku na starówce będzie funkcjonowała wypożyczalnia rowerów. Osoby mające problemy z poruszaniem się będą mogły objeżdżać miasto drugim elektrycznym meleksem - pierwszy funkcjonował już w tym sezonie.
Historyczny gród na wzgórzach
Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, lokowanym w pierwszej połowie XIII wieku. Tamtejsza starówka, obejmująca ponad sto zabytkowych obiektów najwyższej klasy, uznawana jest - ze względu na wysoką wartość historyczną i architektoniczną, a także urzekające położenie na stromej skarpie nadwiślańskiej i inne niepowtarzalne walory krajobrazowe - za największy skarb miasta.
Najcenniejsze zabytki to m.in. średniowieczny układ urbanistyczny, kościół św. Jakuba - jeden z najstarszych obiektów ceglanych w kraju, oraz gotycka katedra.
Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi znajdują się malownicze lessowe wąwozy. W granicach Sandomierza znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy Góry Pieprzowe, stanowiący wschodnie zwieńczenie Gór Świętokrzyskich. Doskonałym miejscem do rodzinnego wypoczynku jest odnowiony Park Piszczele, w którym zlokalizowano m.in. ścieżki spacerowe i rowerowe, skate-park oraz park linowy.
Autor: xyz//ŁUD / Źródło: PAP