Rok 2015 okazuje się bardzo aktywny jeśli chodzi o sezon huraganów. Dotychczas na północnej półkuli stwierdzono już 20 huraganów i tajfunów, które uzyskały co najmniej czwartą kategorię według skali Saffira-Simpsona. Nigdy przedtem nie było ich aż tak dużo.
Wcześniejszy rekord w ilości huraganów powyżej czwartej kategorii na północnej półkuli należał do roku 2004. Wtedy zrodziło się 18 takich cyklonów. W 2015 roku dziewiętnastym groźnym niżem stał się Koppu, który uderzył w Filipiny. W sobotę został tajfunem czwartej kategorii i tym samym pobił rekord sprzed 11 lat. Żeby tego było mało, następnego dnia tajfun Champi również stał się supertajfunem.
Sezon rozpoczął się w marcu
Pierwszym niżem tropikalnym, który zapisał się na liście został supertajfun Maysak, który powstał pod koniec marca. Całą listę tworzy 20 nazwanych huraganów: 1) Supertajfun Maysak: przełom marca i kwietnia 2) Supertajfun Noul: połowa maja 3) Super Tyhoon Dolphin: połowa maja 4) Huragan Andres: przełom maja I czerwca 5) Huragan Blanca: pierwsza połowa czerwca 6)Tajfun Chan-hom: pierwsza połowa lipca 7)Huragan Dolores: połowa lipca 8)Supertajfun Nangka: pierwsza połowa lipca 9) Supertajfun Soudelor: pierwsza połowa sierpnia 10) Huragan Hilda: pierwsza połowa sierpnia 11) Tajfun Goni: połowa sierpnia 12) Superttajfun Atsani: połowa sierpnia 13) Huragan Jimena: późny sierpień 14) Huragan Ignacio: późny sierpień 15)Huragan/Tajfun Kilo: późny sierpień-wrzesień 16)Supertajfun Dujuan: późny wrzesień 17) Huragan Joaquin: pierwsza połowa października 18) Tajfun Mujigae: pierwsza połowa października 19) Tajfun Koppu: połowa października 10) Supertajfun Champi: połowa października
Aktywny Pacyfik
W 2015 roku większość groźnych cyklonów pojawiło się w zachodnim, centralnym lub wschodnim Pacyfiku. Na Atlantyku jedynym huraganem, który uzyskał co najmniej czwartą kategorię był Joaquin. Uderzył on w Bahamy na początku października.
Winne El-Nino
Eksperci z weather.com podają, że istotną rolę mogło odegrać zjawisko El-Nino, które wpłynęło na podwyższenie się temperatury powierzchni oceanu Spokojnego średnio o 2 stopnie.
Autor: AD/rp / Źródło: weather.com
Źródło zdjęcia głównego: NOAA