Dwie odrębne analizy Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) oraz Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) wykazały, że rok 2014 był najcieplejszy od 1880 roku.
Od roku 2000 trwa wzrastający trend długoterminowego globalnego ocieplenia.
2014 rok najcieplejszy w historii pomiarów
Eksperci informują, że od 2000 roku odnotowano dziewięć najcieplejszych lat w historii pomiarów. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze 1998 rok. Według analizy temperatury dokonanej przez naukowców z Instytutu Nauk Kosmicznych NASA w Nowym Jorku jest to trend długoterminowego globalnego ocieplenia.
W niezależnych badaniach naukowcy z NOAA poinformowali, że rok 2014 był najcieplejszy w historii pomiarów prowadzonych od 1880 roku.
Szybki wzrost temperatury w trzech ostatnich dekadach
Od 1880 roku średnia temperatura powietrza wzrosła o 0,8 st. C. Trend ten napędzany jest głównie wzrostem stężenia w powietrzu dwutlenku węgla oraz innych gazów, które powstają na skutek działalności ludzi. Temperatura najszybciej wzrosła w ostatnich trzech dekadach.
- Ostatni rok był najcieplejszy w serii najcieplejszych lat, w serii najcieplejszych dekad. Wzrostowe trendy długoterminowe świadczą o zmianach klimatu, które w największym stopniu wystąpiły na skutek emisji gazów cieplarnianych - powiedział Gavin Schmidt, dyrektor Misji Naukowych NASA.
El Nino nie miało wpływu na rekord
Naukowcy oczekują, że w najbliższych latach dojdzie do wahań w średniej temperaturze globalnej, które spowodowane będą El Nino i La Nina. Zjawiska te wpływają na temperaturę Pacyfiku. El Nino mógł mieć wpływ na długoterminowy trend wzrostu temperatury w ciągu ostatnich piętnastu lat. Jednak rekordowo ciepły rok 2014 wystąpił w czasie, kiedy El Nino ani La Nina nie występowały.
Regionalna różnica w temperaturze ma większy wpływ na gwałtowne zjawiska pogodowe niż różnica temperatury w skali globalnej. Na przykład w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku, w części Środkowego Zachodu i na Wschodnim Wybrzeżu było wyjątkowo zimno, a w Kalifornii, w Arizonie oraz w Nevadzie niezwykle sucho i gorąco.
Analiza danych z 6300 stacji meteorologicznych
Analiza ekspertów z NASA oparta jest na pomiarach temperatury z 6300 stacji meteorologicznych, statków, boi na powierzchni morza oraz z antarktycznych stacji badawczych. Surowe dane analizowane są przy użyciu algorytmu, który bierze pod uwagę zróżnicowane rozmieszczenie stanowisk pomiarowych oraz efektu miejskiej wyspy ciepła. Wynikiem analizy jest oszacowanie średniej globalnej różnicy temperatury między rokiem 2014 a średnią w bazowym okresie 1951-1980.
Naukowcy z NOAA do analizy wykorzystali te same dane, ale przyjęli inny okres bazowy. Użyli również własnych metod do oszacowania średniej globalnej temperatury.
Rekord padł na wielu obszarach
Rekordowa temperatura odnotowana była w wielu miejscach na świecie, miedzy innymi we wschodniej Rosji, na wschodniej Alasce, w zachodnich Stanach Zjednoczonych, w prawie całej Europie, w północnej Afryce, we wschodniej i w zachodniej Australii, nad północnym Pacyfikiem, nad południowym Atlantykiem, nad Morzem Norweskim oraz nad centralnymi i południowymi regionami Oceanu Indyjskiego.
Autor: mab/mk / Źródło: NASA, NOAA
Źródło zdjęcia głównego: NASA