Na Grenlandii padł rekord ciepła dla maja - we wtorek termometry na południu wyspy wskazały aż 24,8 st. Celsjusza. Temperatura zbliżyła się do rekordu wszech czasów z lipca 1990 roku, kiedy było 25,5 st. C.
Tak wysoką wartość wskazały termometry w Narsarsuaq na południowym wybrzeżu.
Zdaniem Maximiliano Herrery, badacza pogodowych rekordów, 24,8 st. C to najwyższa temperatura odnotowana na Grenlandii w maju.
- Dotąd za najwyższą majową temperaturę uważaliśmy 22,4 st. C z 31 maja 1991 roku - powiedział Herrera, podkreślając równocześnie, że od rekordu ciepła, jaki padł tu 26 lipca 1990 roku, dzieli ją tylko 0,7 st. C.
Przyniósł ją wyż
- To wyjątkowe ciepło południe Grenlandii zawdzięcza mieszance wyżu i wiatru fenowego, czyli ciepłego i suchego, wiejącego z gór w doliny powietrza - tłumaczą przedstawiciele Duńskiego Instytutu Meteorologicznego. - Takie warunki utrzymają się tu jeszcze przez kilka dni, dzięki czemu temperatury będą się utrzymywać na poziomie przekraczającym 20 st. C - dodają.
Lato może być rekordowe
W tym roku szans na pogodowe rekordy na Grenlandii może być więcej. Zdaniem badaczy z International Research Institute for Climate and Society działającego przy amerykańskim Columbia University szanse, że południe wyspy doświadczy latem temperatur wyższych niż przeciętne wynoszą aż 60 proc. Prawdopodobieństwo, że będą niższe od średnich to tylko 15 proc.
Tragiczne w skutkach topnienie
- Takie ocieplenie każe liczyć się z tym, że pokrywa lodowa na Grenlandii może zacząć topnieć - uważają badacze z Columbii. Niewykluczone, że do roku 2100 ubędzie jej tak dużo, że poziom wód światowych wzrośnie o 2-3 m.
Skutki będą tragiczne - m.in. znikną wtedy niektóre wyspy, zalane zostaną wybrzeża, które są kluczowymi obszarami dla wielu gospodarek.
Autor: map/rs / Źródło: wunderground.com