Człowiek często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo podobny jest do zwierząt. Brytyjscy naukowcy z The Imperial College of Science, Technology and Medicine dowiedli na przykład, że ludzki mózg ma wiele wspólnych cech z mózgiem ptaka.
Zespół badaczy opracował "mapę" ptasiego mózgu, wykorzystując do tego analizę 34 badań anatomicznych tego organu u gołębi. To, jak działa ptasi mózg porównano z tym, jak działają mózgi ssaków, zwłaszcza ludzi i małp.
Szczególną uwagę zwrócono na obszary będące głównymi ośrodkami przetwarzania informacji, funkcji poznawczych; ośrodka odpowiedzialnego za nawigację i pamięć długoteminową. Okazało się, że połączenia w tych centrach były bardzo gęste i u ptaków, i u ssaków. Zasugerowało to, że działają w podobny sposób.
Podobnie wypadło porównanie kory przedczołowej u człowieka i ośrodka odpowiedzialnego za skomplikowane myślenie u ptaków. Po raz kolejny okazało się, że sposób spojenia jest porównywalny.
Osobna ścieżka ewolucji
Zadziwiło to naukowców, ponieważ organy ludzi i ptaków ewoluowały na osobnych ścieżkach przez setki milionów lat.
- Ptaki i ssaki ewoluowały oddzielnie przez około 300 mln lat, więc trudno się dziwić, że pod mikroskopem bardzo się od siebie różnią. Jednak zwierzęta te okazują się niezwykle inteligentne, tak jak ssaki - powiedział prof. Murray Shanahan z Departamentu Informatyki w Imperial College w Londynie.
Autor: kt/map / Źródło: science daily