Przełomowy projekt młodego Polaka. Potrafi przewidzieć trąby powietrzne

System opracowany przez młodego naukowca przewidział największą od lat trąbę powietrzną
System opracowany przez młodego naukowca przewidział największą od lat trąbę powietrzną
TVN Meteo
System opracowany przez młodego naukowca przewidział największą od lat trąbę powietrznąTVN Meteo

Młody polski naukowiec jest o krok od stworzenia systemu, który pozwoli przewidywać powstawanie trąb powietrznych. Jak sam twierdzi, sprawdzalność jego metody sięga już 59 proc. W rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Taszarek zdradza, że jego algorytm przewidział katastrofalną trąbę powietrzną z lipca 2012 roku, która w Borach Tucholskich zrujnowała hektary lasu i zabiła człowieka.

14 lipca 2012 roku nad Borami Tucholskimi przeszła potężna trąba powietrzna. Pozostawiła po sobie szeroki na 300 metrów i długi na 8-9 km pas zniszczeń. Zniszczyła setki hektarów starego lasu, zerwała dachy z domów i doprowadziła do śmierci jednej osoby. Przed jej pojawieniem się nikt oficjalnie ludzi nie ostrzegł.

Obecnie w naszym kraju powstają jedynie ogólne prognozy, w których uwzględnia się możliwość wystąpienia trąb powietrznych. Tworzone są przez pracowników Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwanych pieszczotliwie "burzynkami" oraz pasjonatów meteorologii, np. głośnych Łowców Burz. Oficjalnie jednak nikt nie wydaje ostrzeżeń, bo Polska nie posiada systemu, który pozwoliłby skutecznie przewidzieć i poinformować o niebezpieczeństwie powstania trąby powietrznej.

Przewidział trąbę z lipca 2012

Aby w przyszłości nie dochodziło do sytuacji podobnych jak w lipcu 2012 roku Mateusz Taszarek, doktorant w Instytucie Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracuje nad stworzeniem systemu ostrzeżeń przed trąbami powietrznymi w Polsce. Choć jego projekt wciąż jest w fazie testów, Taszarek odnotował już znaczący sukces. W lipcu 2012 roku dzięki stworzonej przez niego metodzie udało się przewidzieć powstanie silnych trąb powietrznych w Polsce. Wtedy właśnie pojawiły się w okolicach Starogardu Gdańskiego, Kwidzyna, Sztumu, Świecia, a wreszcie Borów Tucholskich.

TRĄBY POWIETRZNE W PÓŁNOCNEJ POLSCE W LIPCU 2012

- System wydał ostrzeżenie, że w północnej części Polski występuje ryzyko powstania trąby powietrznej, która rzeczywiście się później utworzyła. Była to trąba powietrzna o sile F2/F3 (180-300 km/h) w skali Fujity. Indeks przewidział również słabsze trąby - mówi tvnmeteo.pl Mateusz Taszarek. - Niektórych trąb nie udało się jednak ująć w prognozach, dlatego ważne jest, by cały czas pracować nad algorytmem, minimalizować ilość fałszywych alarmów i zwiększać stopień wykrywalności tak, by działał jak najlepiej - dodaje meteorolog.

CZYM JEST SKALA FUJITY?

Eksperci zgodnie twierdzą, że system ostrzeżeń przed trąbami powietrznymi jest kluczowy dla chronienia ludzkiego życia. - Choć trąby powietrzne nie zdarzają się często, system jest potrzebny. Las co prawda się nie uchroni, jednak można oszczędzić życie ludzkie - tłumaczy Szymon Walczakiewicz, meteorolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Trąba zniszczyła 400 ha Borów Tucholskich (TVN24)
Trąba zniszczyła 400 ha Borów Tucholskich (TVN24)

Tysiące danych, setki analiz

W jaki sposób powstaje system prognozowania przed trąbami powietrznymi, nad którym pracuje Taszarek? Pracę nad nim podzielono na kilka etapów. Pierwszym z nich było opracowanie algorytmu opisującego masę powietrza, w której może utworzyć się to zjawisko. Ma to kluczowe znaczenie dla trafności przewidywań, bo trąby powietrzne i tornada w różnych częściach świata powstają w nieco odmiennych warunkach. Dlatego na polskim gruncie inne systemy nie sprawdziłyby się w odpowiedni sposób.

W kolejnej fazie stworzone wcześniej równanie musiało zostać przetestowane. Okazało się wówczas, że jeśli algorytm zostanie odpowiednio wykorzystany, to pozwala przewidywać nawet 59 proc. przypadków. To bardzo wysoki wynik przy tak gwałtownych zjawiskach.

W czasie testów badane były również fałszywe alarmy, czyli przypadki, kiedy według prognozy powinna wystąpić trąba powietrzna, ale się nie pojawiła. Oscylowały one w granicach 49 proc. Pamiętać jednak należy, że część zjawisk, które mogły wystąpić w tych warunkach, niekoniecznie rozwinęły się w postać trąby powietrznej, ale wciąż mogły stwarzać istotne zagrożenie.

W jakim stopniu prognozy trąb powietrznych się sprawdzają?
W jakim stopniu prognozy trąb powietrznych się sprawdzają?TVN Meteo

Obecnie, młody naukowiec skupia się na ostatniej fazie projektu, czyli na finalnym systemie ostrzeżeń, który będzie w stanie przekazywać ostrzeżenia mieszkańcom zagrożonych terenów. Chce połączyć swój algorytm z aktualnymi danymi pochodzącymi z radarów meteorologicznych i detektorów wyładowań, czyli tzw. wykrywaczy burz. Proces ten jest czasochłonny, bo wymaga co najmniej kilku lat testów. Potem system mógłby automatycznie wysyłać alarmy do zagrożonych ludzi przez dostępne kanały komunikacji.

- Praca Mateusza Taszarka idzie w dobrym kierunku. Stworzył wskaźnik, który - jeśli zaistnieje potrzeba - będzie można modyfikować. Stopień jego sprawdzalności już jest wysoki, a co do fałszywych alarmów - zawsze będą się zdarzać. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to będzie to pierwszy system, który uda się wdrożyć. Ułatwi on podejmowanie decyzji służbom zarządzania kryzysowego - dodał Szymon Walczakiewicz.

ZNISZCZENIA WYWOŁANE PRZEZ TRĄBY POWIETRZNE - RELACJE W KONTAKCIE 24

Jak wygląda praca nad prognozowaniem trąb powietrznych?
Jak wygląda praca nad prognozowaniem trąb powietrznych?TVN Meteo

Autor: Katarzyna Tomczak / ŁUD / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju we wtorek rano spodziewane są dalsze opady śniegu - lokalnie może spaść nawet 10 centymetrów śniegu. Nocami wciąż czekają nas natomiast przymrozki.

IMGW ostrzega. Dosypie nawet 10 centymetrów śniegu

IMGW ostrzega. Dosypie nawet 10 centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

Pogoda na dziś. Wtorek 08.04 miejscami przyniesie rozpogodzenia, a opady będą zaledwie śladowe. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 08.04. Pochmurny dzień, do 12 stopni na termometrach

Pogoda na dziś - wtorek 08.04. Pochmurny dzień, do 12 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News