Prawie połowa matek za mocno tyje w czasie ciąży. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet borykających się z nadwagą i otyłością przed poczęciem dziecka. A nadprogramowe kilogramy to szereg problemów zdrowotnych dla matki, jak i dziecka, alarmują eksperci.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓWBadanie zostało przeprowadzone na zlecenie amerykańskiego rządu. Wzięły w nim udział trzy miliony ciężarnych w latach 2012 i 2013.
Okazało się, że tylko 1/3 kobiet uzyskało zlecaną masę ciała, 1/5 przybrała na wadze za mało, a prawie połowa za dużo.
Zdrowa nadwyżka
Ciężarne potrzebują dodatkowych kalorii, ale w cale nie jest to duża liczba. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie nie wzrasta, a w drugim i trzecim urasta do ok. 350-450 kcal.
- Nie chodzi o to, żeby jeść za dwoje, ale o to, żeby jeść dwa razy bardziej zdrowo niż przed ciążą - tłumaczy dr Andrea Sharma, jedna z autorek badania.
To ile matka powinna przytyć w czasie ciąży zleży od tego, ile ważyła przed nią. Uważa się, że kobiety o normalnej wadze powinny przybrać od 11 do 15 kg. Te z nadwagą mogą nabrać jedynie 5-10 kg, a te z niedowagą nawet 13-18 kg.
Konsekwencje nadprogramowych kilogramów
Zbyt mała waga w czasie ciąży zwiększa ryzyko, że dziecko urodzi się za małe, natomiast zbyt duża waga prowadzi do otyłości i innych problemów zdrowotnych u mamy np . nadciśnienia tętniczego. Zbyt duża waga może też prowadzić do niebezpiecznych powikłań podczas porodu. Natomiast u dziecka grozi otyłością, cukrzycą i wynikających z nich problemami zdrowotnymi w późniejszym życiu.
Jak zatem powinny odżywiać się kobiety w czasie ciąży? Ekspert podpowiada:
Autor: mar/rp / Źródło: Huffington Post