"Pożary nie zgasną dzisiaj. Nie chciałbym, aby ktokolwiek miał złudną nadzieję"


Strażacy z Nowej Południowej Walii przez niemal całą noc walczyli z megapożarem szalejącym w regionie Gór Śnieżnych. Płonął obszar o powierzchni prawie 550 tysięcy hektarów. W kilku australijskich i nie tylko miastach odbyły się protesty przeciwko polityce rządu Scotta Morissona.

Od kilku miesięcy trwa walka ze śmiercionośnymi pożarami w Australii, a strażacy ciągle mają pełne ręce roboty. Noc z piątku na sobotę lokalnego czasu była wyjątkowo długa dla strażaków z Nowej Południowej Walii - w rejonie Gór Śnieżnych trzy pożary połączyły się w jeden wielki megapożar.

Poprawa warunków

Pożar Green Valley o powierzchni 233 tysięcy hektarów połączył się z tym usytuowanym w East Ournie Creek oraz ogromnym, sięgającym 312 tysięcy hektarów pożarem Dunns Road.

Premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian poinformowała, że skalę zniszczeń będzie można ocenić dopiero rano. Obniżono stopień alarmów przeciwpożarowych obowiązujących niedaleko miasta Bundanoon oraz w okolicach Gór Śnieżnych. Jak mówią strażacy, aktywność tamtejszych pożarów się zmniejszyła.

Z pożarami walczą też strażacy ze stanu Australia Południowa.

- Zmieniające się warunki pogodowe powinny pozwolić załogom skutecznie zmniejszyć rozprzestrzenianie się i kontrolowanie pożarów. One jednak nie zgasną dzisiaj, nie chciałbym, aby ktokolwiek miał złudną nadzieję. To ciągła i długa operacja - powiedział Mark Jones, szef straży pożarnej stanu Australia Południowa.

Protesty w Londynie i australijskich miastach

W piątek pod Ambasadą Australii w Londynie zebrały się dziesiątki ludzi, którzy protestowali przeciwko nieudolności australijskiego rządu związanej z kryzysem spowodowanym przez pożary.

Około 30 tys. protestujących przeciwko polityce rządu zgromadziło się w czwartek w dzielnicy bankowej Sydney. Domagają się dymisji premiera Scotta Morrisona, który wbrew oficjalnemu stanowisku australijskiego Urzędu Meteorologicznego w swych wypowiedziach neguje wszelki związek między kryzysem klimatycznym a eksploatacją na wielką skalę australijskich złóż węgla.

Protestowano też w Melbourne.

- Protestujemy, ponieważ trwające od września pożary, wskutek których straciło życie 26 osób, spłonęło ponad dwa tysiące domów i zginęło w ogniu bądź utraciło schronienie około miliarda zwierząt, przybrały bezprecedensowe rozmiary - ogłosiła w Melbourne podczas demonstracji Anneke De Manuel ze studenckiego ruchu ekologicznego.

ZOBACZ ZDJĘCIA, NA KTÓRYCH WIDAĆ ROZMIARY TRAGEDII

"Wciąż będziemy doświadczać pożarów"

W obliczu pogorszenia warunków pogodowych w piątek władze kraju wezwały prawie ćwierć miliona mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Otrzymali SMS-y z informacją o ewakuacji. Ostrzeżeni zostali również mieszkańcy stanów Nowa Południowa Walia i Australia Południowa. Służby nie podały jednak liczby objętych nimi osób.

Premier kraju, Scott Morrison, nalegał w piątek, aby mieszkańcy pozostali w pogotowiu i w przypadku zagrożenia jak najszybciej opuścili swoje domy.

- Przy tak dużej ilości ognia przez kolejne tygodnie wciąż będziemy doświadczać pożarów - powiedział Daniel Andrews, premier Wiktorii. Jak dodał, nawet Melbourne, w którym w przyszłym tygodniu prognozowane są opady deszczu, czeka jeszcze długa droga, zanim sytuacja wróci do normy.

Chronią ośrodki narciarskie

W największym ośrodku narciarskim na półkuli południowej, Perisher, nieustannie pracują urządzenia naśnieżające. Jednak zamiast śniegu wyrzucają z siebie hektolitry wody. W ten sposób ośrodek przygotowuje się na nadejście pożarów.

Taką samą taktykę obrał ośrodek narciarski w Thredbo. - Włączyliśmy wszystkie urządzenia naśnieżające, aby powstrzymać ataki płomieni - powiedział właściciel ośrodka Stephen Turner.

Wilgotna ziemia

Nad Perisherem i okolicami latały samoloty przeciwpożarowe. Mieszkańcy obawiają się powtórzenia historii ośrodka Selwyn Snow Resort, położonego około 50 kilometrów na północ od Thredbo. Tydzień temu płomienie zniszczyły zabudowania ośrodka i uszkodziły sprzęt.

Zwykle umiarkowany pogodowo region Gór Śnieżnych jest popularnym miejscem turystycznym nawet latem. Szacuje się, że w okresie bezśnieżnym odwiedza go prawie 500 tysięcy osób. W tym roku turyści są rzadkością.

Mieszkańcy, którzy pozostali, starają się ochronić swój dobytek wszystkimi siłami.

- Mamy zbiorniki na wodę na wzgórzu, zamierzamy umieścić zraszacze i będziemy podlewać całą roślinność wokół budynku. Następnie chcemy nawadniać ziemię, aby utrzymać ją wilgotną - powiedział Mark Glover, współwłaściciel ośrodka Thredbo i strażak-ochotnik.

Działają jak mogą

Z powodu zagrożenia pożarowego w ubiegłym tygodniu władze zamknęły Park Narodowy Góry Kościuszko. Na początku tygodnia pracownicy parku owinęli folią ognioodporną niektóre z zabytków dziedzictwa narodowego, w tym drewniane budynki.

Burmistrz regionu Peter Beer, powiedział, że wszystkie możliwe środki zostały podjęte, a losy położonych wyżej miast są teraz w rękach natury.

CZYTAJ TAKŻE: "PONAD MILIARD ZWIERZĄT ZGINĘŁO W POŻARACH"

10,3 miliona hektarów

W piątek w dziewięciu miastach kraju mają odbyć się marsze zorganizowane przez studentów, którzy chcą zaprotestować przeciwko, jak podkreślają, bezczynności premiera Scotta Morrisona w obliczu pogłębiającego się kryzysu pożarowego.

Pożary w Australii zabiły do tej pory 27 osób. Jak szacuje Chris Dickman z Uniwersytetu w Sydney, zginęło nawet miliard zwierząt, a ogień strawił ponad 10,3 miliona hektarów terenu. To więcej niż obszar zajmowany przez wszystkie lasy w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: W AUSTRALII POŻARY DOTKNĘŁY WIĘKSZY OBSZAR, NIŻ ZAJMUJĄ WSZYSTKIE LASY W POLSCE

Pożary aktywne w ciągu ostatnich 12 godziny (myfirewatch.landgate.wa.gov.au)myfirewatch.landgate.wa.gov.au

Autor: kw,dd/aw / Źródło: Reuters, news.com.au, PAP

Pozostałe wiadomości

18,2 stopnia Celsjusza - nawet tyle w poniedziałkowy poranek pokazywały termometry na przedgórzu sudeckim. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmetro.pl Tomasz Wasilewski, tak wysokie wartości związane są z występowaniem efektu fenowego. Aby jednak doszło do takiego wzrostu, musi zostać spełnione kilka warunków.

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odór niewiadomego pochodzenia wydostawał się z rosyjskiego modułu transportowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak przekazała NASA, kosmonauci natychmiast odcięli maszynę od reszty stacji i przeprowadzili procedury oczyszczania.

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Źródło:
NASA, Ars Technica

Powodzie i lawiny błotne nawiedziły w weekend stolicę Boliwii. Na skutek ulewnych opadów deszczu wielu mieszkańców zostało uwięzionych w domach. Wzburzony nurt rzeki Pasajahuira porwał jedno dziecko.

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Źródło:
Reuters, Globovision

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Poniedziałek przyniesie w części kraju silne podmuchy wiatru osiągające prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

IMGW ostrzega. Początek tygodnia będzie wietrzny

IMGW ostrzega. Początek tygodnia będzie wietrzny

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 25.11 będzie pogodny, a w niektórych regionach nawet ciepły - termometry pokażą nawet 13 stopni Celsjusza. Miejscami zagrożenie może stanowić silny wiatr. Warunki biometeorologiczne okażą się korzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek 25.11. Ciepło, pogodnie, korzystny biomet

Pogoda na dziś - poniedziałek 25.11. Ciepło, pogodnie, korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ponad 40 procent gatunków koralowców rafotwórczych jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Odkrycie zostało zaprezentowane przez ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Naukowcy wyjaśnili, że utrata tych organizmów może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla morskich ekosystemów, ale i gospodarki.

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Źródło:
University of Derby

Burza Bert przechodzi nad Francją. W większości kraju w niedzielę obowiązywały ostrzeżenia przed silnym wiatrem. W poniedziałek sytuacja ma być jeszcze groźniejsza, co skłoniło operatora połączeń kolejowych do zawieszenia części porannych kursów.

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Źródło:
Meteo-France, France Bleu, France24

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA