Mieszkańcy wschodniej Australii zmagają się z powodziami. Władze zamknęły plaże i apelują do ludzi, aby ci zostali w domach i nie podróżowali po zalanych drogach.
Po ulewnych opadach deszczu australijska narodowa agencja meteorologiczna Bureau of Meteorology (BOM) wydała ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą dla obszaru położonego między stanami Nowa Południowa Walia a Queensland. Miejscami spadło aż 475 litrów wody na metr kwadratowy.
- To nie jest czas, by ryzykować i przedzierać się przez wody powodziowe - przestrzegała Carlene York, komisarz służb ratunkowych z New South Wales State Emergency Service.
"Należy się spodziewać niespodziewanego"
Uratowano cztery osoby, niektóre z nich były uwięzione w samochodach na zalanych drogach. York dodała, że służby otrzymały do tej pory 700 wezwań o pomoc.
- To są dynamiczne systemy pogodowe i zawsze należy się spodziewać niespodziewanego - przekazał na konferencji prasowej starszy specjalista BOM ds. hydrologii powodziowej Justin Robinson.
Zaledwie tydzień wcześniej mieszkańcy pobliskiej Wielkiej Wyspy Piaszczystej zostali ewakuowani z powodu pożarów buszu. Zdaniem naukowców, tak zmienna pogoda związana jest ze zjawiskiem La Nina, które charakteryzuje się ulewnymi deszczami.
Czym jest La Nina?
Zjawisko La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.
Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.
La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.
Autor: anw/dd / Źródło: Reuters