Łazik Perseverance już ponad dwa tygodnie znajduje się na Marsie. Naukowcy z NASA otrzymali kilka fotografii z jego pierwszej, króciutkiej przejażdżki po powierzchni Czerwonej Planety.
Łazik Perseverance Amerykańskiej Agencji Kosmicznej poruszył kołami i rozpoczął swoją pierwszą podróż po powierzchni Marsa.
Minęły ponad dwa tygodnie odkąd Perseverance wylądował na powierzchni Czerwonej Planety. Na zdjęciach, które NASA otrzymała w piątek widać, że przejażdżka nie była szczególnie długa, ale bardzo ważna dla rozwoju misji. Inżynierowie utwierdzili się przekonaniu, że proces uruchamiania pojazdu i działanie wielu systemów, a także kamer, przebiega zgodnie z planem.
Misją Perseverance jest zbadanie krateru Jezero, aby znaleźć potencjalne dowody na istnienie życia.
15 kilometrów trasy
Przez najbliższy marsjański rok (czyli dla Ziemi około dwóch lat) łazik pokona około 15 kilometrów, dotrze do skał, które mogą zachowywać ważne informacje biologiczne i pobierze próbki, które następnie zostaną dostarczone na Ziemię.
Dzięki dokładnym zdjęciom satelitarnym naukowcy zaobserwowali prawdopodobną deltę - strukturę zbudowaną z mułu i piasku, wyglądającą na opuszczoną rzekę, która wpływa do szerszego akwenu. W przypadku Jezero szersza pozostałość mogła być w przeszłości jeziorem o szerokości całego krateru.
Wypuści drona
Ale zanim Perseverance zacznie przyglądać się skałom, będzie musiał przeprowadzić powietrzny eksperyment. Robot wypuści niewielkiego drona, by zbadać Marsa z lotu ptaka.
Przez kilka następnych tygodni łazik będzie podążał ze swojej obecnej lokalizacji do odpowiedniego odcinka terenu, w którym będzie mógł bezpiecznie wypuścić Ingenuity. Obecnie dron jest zawieszony pod "brzuchem" łazika.
Autor: kw/dd / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech