Na kominie zakładów chemicznych w zachodniopomorskich Policach osiedliły się dwa sokoły. Ich rodzina niedługo się powiększy. To dobra wiadomość, zważywszy na to, że to gatunek ściśle chroniony.
Na kominie Zakładów Chemicznych "Police" S.A. koło Szczecina zamieszkała para sokół wędrownych. W ich gnieździe, które znajduje się 80 metrów nad ziemią, zamontowano dwie kamery. Dzięki nim możemy oglądać transmisję na żywo i podglądać drapieżniki.
Oczekują potomstwa
Każdy internauta może obserwować zachowanie ptaków, które zaczynają właśnie okres lęgowy - czego efekt już mamy, ponieważ w gnieździe oprócz dwóch sokołów pojawiło się jajo. W ubiegłym roku na świat przyszły cztery sokoły, a ogółem z gniazda na kominie zakładu chemicznego w świat wyfrunęło ich już 10.
- To się zaczęło w 2006 roku. Wtedy sokoły jajka znosiły, ale nic się nie wylęgało, ale w 2011 roku były pierwsze młode. W 2016 mieliśmy cztery młode. W tym roku się okaże jeszcze, ile ich będzie - powiedział Jerzy Matyjasik, opiekun sokołów, emerytowany pracownik Zakładów Chemicznych "Police" S.A. - Samiczka zniosła jajo w poniedziałek, a następne (zniesie - red.) już w najbliższych dniach - dodał.
Gatunek na wymarciu
Wysokość komina umożliwia ptakom - które są znane ze swojego doskonałego wzroku - obserwowanie okolicy, co ułatwia im zdobywanie pożywienia.
- Za kominem znajdują się pola uprawne, które stanowią tereny łowne - powiedział Matyjasik.
Sokoły wędrowne były już gatunkiem na wymarciu. Obecnie, po ponad 40 latach starań, mamy w Polsce już kilkanaście gniazd tych ptaków. W Grupie Azoty Police osiedliły się one za sprawą Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. To jego członkowie kilkanaście lat temu zauważyli pierwszego sokoła wędrownego na terenie Polic.
Autor: AD/map / Źródło: TVN24, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A