Pajęczaki w naszej skórze. Według badań ma je 100 procent dorosłych

Nużeniec krótki (demodex brevis)

Według najnowszych badań na naszych ciałach żyje znacznie więcej organizmów, niż do tej pory sądzono. Przebadano grupę osób, spośród której wszystkie dorosłe osoby miały na ciele roztocza.

Większość osób jest świadomych tego, że nasze ciała są zamieszkiwane przez mikroorganizmy. Najczęściej jednak myślimy wtedy o bakteriach w naszym układzie pokarmowym lub tych, które znajdują się na naszej skórze, w tym w pępku.

Niewielu ludzi zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nasza skóra jest także domem dla różnych gatunków roztoczy. Np. D. folliculorum, nazywane nużeńcem ludzkim, zamieszkują mieszki włosowe, a D. brevis (nużeniec krótki) - gruczoły łojowe.

Jest ich więcej niż myślano

Choć roztocza nie są owadami, tylko pajęczakami, dla wielu osób może nie być to wielkim pocieszeniem. Świadomość tego, że te maleńkie organizmy o budowie podobnej do pająka czy kleszcza są obecne na naszych ciałach, nie jest niczym przyjemnym.

Choć według wcześniejszych badań jedynie 10-20 proc. dorosłych ma roztocza, najnowsze opracowanie ujawniło, że wszystkie z badanych osób miały ślady DNA chociaż jednego gatunku z rodzaju nużeńców (Demodex). Badania prowadzone przez Megan Thoemmes z Uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej zostały ostatnio opublikowane w portalu PLOS ONE.

Występowanie i anatomia

Roztocza mają długość około 0,3-0,4 mm. Przez to, że są tak niewielkie, z łatwością mieszczą się w porach. W okolicach mieszka włosowego mieści się jeden przedstawiciel gatunku nużeńca ludzkiego, a w gruczołach łojowych kilka roztoczy nużeńca krótkiego. Dorosły człowiek ma średnio 5 mln mieszków włosowych, co może dać pogląd na to, jak dużo roztoczy żyje na naszym ciele.

Najczęściej są one jednak dla nas zupełnie nieszkodliwe. Mogą nam zaszkodzić jedynie w przypadku, gdy np. nasz układ immunologiczny jest stłumiony, przez co może dojść do przeludnienia roztoczy. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się stanów zapalnych i swędzenia. W niektórych przypadkach roztocza wiąże się także z chorobami takimi jak przewlekłe zapalenie brzegów powiek czy trądzik, np. różowaty. Jednak większość osób nigdy nawet nie zauważy obecności roztoczy na swoim ciele, a odpowiednia higiena pozwala utrzymać pajęczaki w ryzach.

Metody badań

Naukowcy, zbierając roztocza ze skóry badanych, zazwyczaj robią to za pomocą taśmy klejącej (zwyczajnie przyklejając ją i odklejając), z której następnie usuwa się włosy. Innym sposobem pobierania materiału do próbek jest zdrapywanie niewielkiej ilości naskórka. Jednak podczas najnowszych badań zastosowano zupełnie inną metodę - wyciskano sebum z porów na nosie po czym zbierano je do analizy. Próbki były następnie umieszczane w oleju mineralnym aż do momentu, w którym można było wyodrębnić DNA.

Zaskakujące wyniki

Wyniki badań były zaskakujące i zupełnie inne od dotychczasowych. Według najnowszego opracowania z przebadanych 29 osób wszystkie powyżej 18 roku życia miały na sobie DNA roztoczy. Posiadało je także 70 procent badanych nastolatków. Choć mieszki włosowe znajdują się na całym ciele, roztocza mogą nie być na nich równomiernie rozmieszczone. Być może w poprzednich badaniach próbki pobierane były ze złych miejsc na ciele badanych. Ponadto metoda pobierania próbek może nie być miarodajna i potrzebnych jest więcej metod inwazyjnych.

Naukowcy mają nadzieję na dalsze badania. Analiza roztoczy na poziomie genetycznym mogłaby dostarczyć informacji na temat ich różnorodności i tego, gdzie i kiedy roztocza po raz pierwszy znalazły się na ludziach. Badacze chcieliby także sprawdzić jak występowanie roztoczy na poszczególnych ludziach różni się w danych regionach geograficznych.

Na ludzkim ciele mieszka wiele mikroorganizmów, nie tylko roztocza. Zbyt częste kąpiele i używanie nadmiernej ilości kosmetyków nie służy nie tylko naszej skórze, ale także układowi odpornościowemu.

Internista Paweł Grzesiowski o skutkach kosmetycznej nadgorliwości
Internista Paweł Grzesiowski o skutkach kosmetycznej nadgorliwościDzień Dobry TVN

Autor: zupi/map / Źródło: IFL Science, journals.plos.org, wikipedia

Pozostałe wiadomości

W środę przez Polskę przechodzą burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. W czasie nawałnicy na Podhalu zalane zostały posesje i piwnice.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. W powiecie tatrzańskim w Małopolsce podniesiono ostrzeżenie do najwyższego, trzeciego stopnia. Synoptycy wydają kolejne alarmy przed groźną pogodą. Zjawiskom będą towarzyszyć silne opady deszczu, a lokalnie sypnie gradem.

Uwaga, tutaj może być szczególnie niebezpiecznie. Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Uwaga, tutaj może być szczególnie niebezpiecznie. Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Silnie pada, porywiście wieje

Gdzie jest burza? Silnie pada, porywiście wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąc aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem oraz przelotne opady deszczu.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni 

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W środę 24.07 do osób przebywających na terenie południowych powiatów województwa małopolskiego został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący wyładowaniom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś, czyli środę 24.07. W wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo. Lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP