Owady to świetni aktorzy. Sprawdź, jakich sztuczek używają, by przeżyć


Jak wynika z najnowszych badań, niektóre owady zrobią wiele, by zadbać o własne bezpieczeństwo. Mają w zanadrzu wiele sztuczek, które im w tym pomagają. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Owady są inteligentniejsze, niż może nam się zdawać. Niektóre z nich potrafią udawać groźne, choć wcale takie nie są. Robią to, by uchronić się przed niebezpieczeństwem. W tym celu robią wszystko, by jak najbardziej upodobnić się do innych, groźniejszych owadów. Proces ten nosi nazwę mimikra. Polega na upodobnieniu się zwierząt bezbronnych do tych, które są zdolne do obrony.

Atak na plac zabaw

W lecie 2011 roku mała społeczność w Gatineau (Kanada) doświadczyła dziwnego zjawiska. Wokół placu zabaw w jednym momencie pojawiły się setki małych owadów w paski. Plac ewakuowano, a mieszkańcy byli przerażeni. Bali się o swoje zdrowie, a przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Jak stwierdzili entomolodzy, owady nie były niebezpieczne. Okazało się, że plac zabaw nawiedziły insekty z rodziny bzygowatych. To właśnie ta grupa owadów ma największe predyspozycje do naśladowania innych, czyli mimikry. Jednak insekty tylko udają, a tak naprawdę nie są groźne. To nieszkodliwe gatunki much, które mają w zanadrzu cały arsenał sztuczek, przekonujących potencjalne drapieżniki, że są niebezpieczne.

Przydatne dla ludzi

Choć część ludzi obawia się ich fałszywych ataków, są to niezwykle przydatne owady. Jeszcze jako larwy poruszają się po roślinach, żywiąc się mszycami, co ma zbawienny wpływ na rośliny i kwiaty. Dorosłe osobniki, czyli prążkowane, latające owady, żywią się nektarem i pyłkiem, dzięki czemu cały dzień zapylają kwiaty. Niestety, ze względu na taki tryb życia, są narażone na ataki drapieżnikówi. Aby się przed nimi obronić, ewoluowały, by przypominać kłujące owady zapylające, takie jak pszczoły i osy, z którymi dzielą kwiaty.

Zdolność mimikry

W 2012 roku naukowcy odkryli potencjalne rozwiązanie tej zagadki. Przyjrzeli się charakterystyce naśladowania i nienaśladowania bzygowatych. Okazało się, że stopień mimikry zależy od tego, w jakim stopniu dany owad jest zagrożony w łańcuchu pokarmowym. Największe owady są najbardziej zagrożone, ponieważ to one są najbardziej pożądane przez drapieżniki, jako satysfakcjonujący posiłek.

Z tego względu to właśnie większe gatunki mają największe zdolności naśladowania. Potwierdzenie tej tezy można odnaleźć w ubarwieniu tych osobników. Największe z nich mają żółto-czarno-białe paski, przez co przypominają żądlące osy i pszczoły. Te najmniejsze gatunki cieszą się najniższym zainteresowaniem drapieżników, nie wykazują więc podobieństwa, ani żadnej zdolności do naśladowania.

Wspaniali aktorzy

Bzygowate są jednak nie tylko podobne do os, czy pszczół. Niektóre gatunki wykazują się prawdziwym talentem aktorskim. Potrafią nawet udawać, że mają żądła. Gdy są atakowane, udają, że żądlą. Dodatkowo, wyciągają przed sobą swoje ciemne przednie nogi, przez co potencjalnemu drapieżnikowi wydaje się, że owad ma długie czułki, jeszcze bardziej upodabniające go do osy.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że gatunki, które zachowywały się jak osy i pszczoły, są stosunkowo rzadkie. Podobnie jest z gatunkami, które przypominają je wyglądem. Ta behawioralna mimikra występuje tylko u tych gatunków, które już wykazały podobieństwo wizualne. Podsumowując: owady, które mają odpowiednie "kostiumy", mają również zdolności aktorskie.

Eksperyment z ciastem

Ostatnio został zbadany jeden z najbardziej fascynujących aspektów mimikry bzygowatych. Okazało się, że niektóre gatunki potrafią nie tylko wyglądać jak osy i pszczoły i zachowywać tak, jak one, ale są zdolne także do naśladowania wydawanych przez nie dźwięków. W ramach najnowszego projektu, badacze złapali owady z 13 gatunków bzygowatych oraz 9 os i pszczół. Umieszczono je w dźwiękoszczelnym studiu nagrań, po czym zarejestrowano tam odgłosy, jakie wydają owady. Nagrano dźwięki słyszalne podczas zwykłego lotu oraz wtedy, gdy owady były zaatakowane (atak został symulowany za pomocą małych szczypiec).

Aby zbadać wydawany przez owady dźwięk w środowisku naturalnym, naukowcy użyli ciasta. Ulepili z niego modele owadów i zaprezentowali dzikim ptakom razem z różnymi dźwiękami. Ciasto ma w przybliżeniu taką sama wartość odżywczą jak owady, a do tego można je było starannie pomalować tak, by przypominało insekty.

Choć bzygowate w analizie komputerowej brzmią identycznie, jak pszczoły, ku zaskoczeniu naukowców, okazało się że ptaki unikały tylko dźwięku pszczół.

Zwierzęta inteligentniejsze niż technologia?

To sytuacja, w której mózg zwierzęcia prześciga umysły naukowców i specjalistyczną aparaturę. To bardzo zaskakujące odkrycie. Ptaki ewoluowały wraz z wieloma swoimi potencjalnymi ofiarami. Rozwinęły zdolność do znalezienia bezpiecznej zdobyczy, unikając kłujących zwierząt. Choć owady bzygowate mają złożony i fascynujący zestaw działań i umiejętności do zniechęcenia potencjalnych drapieżników, nadal są częścią ewolucyjnego "wyścigu zbrojeń", gdzie drapieżniki albo będą za nimi nadążać lub głodować.

Następnym razem, gdy zobaczysz lub usłyszysz owada, którego będziesz chciał potraktować zwiniętą gazetą - zastanów się chwilę. Być może to jeden z najlepszych aktorów w świecie natury.

Zobacz także, jak wygląda pierwszy w Polsce hotel dla pszczół i bzygów. Owady mogą się tam rozmnażać, schronić przed złą pogodą i przetrwać zimę.

Hotel dla pszczół
Hotel dla pszczółtvn24

Autor: mg/zupi / Źródło: iflscience.com

Pozostałe wiadomości

Ogień trawi chorwacką Dalmację. We wtorek strażacy walczyli z płomieniami w trzech miejscach, lokalnie wspierani przez siły wojskowe. Akcję gaśniczą utrudniał silny, porywisty wiatr wiejący ze zmiennych kierunków. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ogień, wybuchy i deszcz popiołów w pobliżu chorwackich kurortów

Ogień, wybuchy i deszcz popiołów w pobliżu chorwackich kurortów

Źródło:
PAP, index.hr, HVZ

IMGW ostrzega przed upałami. Od środy szczególne gorąco spodziewane jest w południowej Polsce, gdzie termometry mogą pokazać ponad 30 stopni. Jak długo pozostanie z nami skwar?

Uwaga na upały. IMGW wydał ostrzeżenia

Uwaga na upały. IMGW wydał ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado porwało w powietrze przyczepę w stanie Tennessee. Trąba przeszła w poniedziałek nad miastem Murfreesboro. To pierwsze lipcowe tornado zarejestrowane w tym regionie od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters, NWS Nashville

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych osuwisk, które we wtorek zeszły w południowo-zachodnich Indiach po "niespotykanych" ulewach. W dystrykcie Wayanad nadal trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Prawie 100 osób uznaje się za zaginione.

Ulewa zabiła 150 osób. Los setki pozostaje nieznany

Ulewa zabiła 150 osób. Los setki pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. Jak podały media, w ciągu ostatniego tygodnia do szpitali trafiło ponad 12 tysięcy osób z podejrzeniem udaru cieplnego. 23 pacjentów zmarło. Gorąco ma nadal utrzymywać się w kraju.

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

Źródło:
PAP, NHK

W najbliższych dniach słoneczna pogoda będzie przeplatać się z opadami deszczu, a nawet burzami. Burze mogą pojawić się w czwartek i piątek. Będzie bardzo ciepło. Termometry wskażą od 23 do 30 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, środa 31.07. Ostatni dzień lipca będzie ciepły i słoneczny. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - środa 31.07. Na termometrach nawet 30 stopni

Pogoda na dziś - środa 31.07. Na termometrach nawet 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł we wtorek w popularnym czarnogórskim kurorcie w gminie Bar. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające unoszący się nad wzgórzem dym.

Dym nad popularnym czarnogórskim kurortem. "Słychać syreny służb ratunkowych"

Dym nad popularnym czarnogórskim kurortem. "Słychać syreny służb ratunkowych"

Źródło:
Kontakt 24

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow. To pierwsza ofiara śmiertelna pożarów w tym roku.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Pomimo protestów organizacji ochrony praw zwierząt, władze włoskiej prowincji Trydent uśmierciły niedźwiedzicę, która w połowie lipca raniła jednego z turystów. Samica osierociła trzy młode, które zdaniem ekologów "mają teraz niewielkie szanse na przetrwanie".

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Źródło:
Reuters, ANSA, ABC News, OIPA

Fala upałów objęła niemal całą Francję, w tym i Paryż, gdzie trwają igrzyska olimpijskie. We wtorek alarmy przed wysoką temperaturą wydano dla ponad połowy departamentów, bo dla aż 56.

Francja w szponach upału. Alarmy w ponad połowie departamentów

Francja w szponach upału. Alarmy w ponad połowie departamentów

Źródło:
ENEX, PAP

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Ogień szaleje na greckiej wyspie Eubea. Od poniedziałku trwa walka z żywiołem, a mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji. Według strażaków to jeden z najniebezpieczniejszych pożarów tego lata w Grecji.

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP