Owady to świetni aktorzy. Sprawdź, jakich sztuczek używają, by przeżyć


Jak wynika z najnowszych badań, niektóre owady zrobią wiele, by zadbać o własne bezpieczeństwo. Mają w zanadrzu wiele sztuczek, które im w tym pomagają. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Owady są inteligentniejsze, niż może nam się zdawać. Niektóre z nich potrafią udawać groźne, choć wcale takie nie są. Robią to, by uchronić się przed niebezpieczeństwem. W tym celu robią wszystko, by jak najbardziej upodobnić się do innych, groźniejszych owadów. Proces ten nosi nazwę mimikra. Polega na upodobnieniu się zwierząt bezbronnych do tych, które są zdolne do obrony.

Atak na plac zabaw

W lecie 2011 roku mała społeczność w Gatineau (Kanada) doświadczyła dziwnego zjawiska. Wokół placu zabaw w jednym momencie pojawiły się setki małych owadów w paski. Plac ewakuowano, a mieszkańcy byli przerażeni. Bali się o swoje zdrowie, a przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Jak stwierdzili entomolodzy, owady nie były niebezpieczne. Okazało się, że plac zabaw nawiedziły insekty z rodziny bzygowatych. To właśnie ta grupa owadów ma największe predyspozycje do naśladowania innych, czyli mimikry. Jednak insekty tylko udają, a tak naprawdę nie są groźne. To nieszkodliwe gatunki much, które mają w zanadrzu cały arsenał sztuczek, przekonujących potencjalne drapieżniki, że są niebezpieczne.

Przydatne dla ludzi

Choć część ludzi obawia się ich fałszywych ataków, są to niezwykle przydatne owady. Jeszcze jako larwy poruszają się po roślinach, żywiąc się mszycami, co ma zbawienny wpływ na rośliny i kwiaty. Dorosłe osobniki, czyli prążkowane, latające owady, żywią się nektarem i pyłkiem, dzięki czemu cały dzień zapylają kwiaty. Niestety, ze względu na taki tryb życia, są narażone na ataki drapieżnikówi. Aby się przed nimi obronić, ewoluowały, by przypominać kłujące owady zapylające, takie jak pszczoły i osy, z którymi dzielą kwiaty.

Zdolność mimikry

W 2012 roku naukowcy odkryli potencjalne rozwiązanie tej zagadki. Przyjrzeli się charakterystyce naśladowania i nienaśladowania bzygowatych. Okazało się, że stopień mimikry zależy od tego, w jakim stopniu dany owad jest zagrożony w łańcuchu pokarmowym. Największe owady są najbardziej zagrożone, ponieważ to one są najbardziej pożądane przez drapieżniki, jako satysfakcjonujący posiłek.

Z tego względu to właśnie większe gatunki mają największe zdolności naśladowania. Potwierdzenie tej tezy można odnaleźć w ubarwieniu tych osobników. Największe z nich mają żółto-czarno-białe paski, przez co przypominają żądlące osy i pszczoły. Te najmniejsze gatunki cieszą się najniższym zainteresowaniem drapieżników, nie wykazują więc podobieństwa, ani żadnej zdolności do naśladowania.

Wspaniali aktorzy

Bzygowate są jednak nie tylko podobne do os, czy pszczół. Niektóre gatunki wykazują się prawdziwym talentem aktorskim. Potrafią nawet udawać, że mają żądła. Gdy są atakowane, udają, że żądlą. Dodatkowo, wyciągają przed sobą swoje ciemne przednie nogi, przez co potencjalnemu drapieżnikowi wydaje się, że owad ma długie czułki, jeszcze bardziej upodabniające go do osy.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że gatunki, które zachowywały się jak osy i pszczoły, są stosunkowo rzadkie. Podobnie jest z gatunkami, które przypominają je wyglądem. Ta behawioralna mimikra występuje tylko u tych gatunków, które już wykazały podobieństwo wizualne. Podsumowując: owady, które mają odpowiednie "kostiumy", mają również zdolności aktorskie.

Eksperyment z ciastem

Ostatnio został zbadany jeden z najbardziej fascynujących aspektów mimikry bzygowatych. Okazało się, że niektóre gatunki potrafią nie tylko wyglądać jak osy i pszczoły i zachowywać tak, jak one, ale są zdolne także do naśladowania wydawanych przez nie dźwięków. W ramach najnowszego projektu, badacze złapali owady z 13 gatunków bzygowatych oraz 9 os i pszczół. Umieszczono je w dźwiękoszczelnym studiu nagrań, po czym zarejestrowano tam odgłosy, jakie wydają owady. Nagrano dźwięki słyszalne podczas zwykłego lotu oraz wtedy, gdy owady były zaatakowane (atak został symulowany za pomocą małych szczypiec).

Aby zbadać wydawany przez owady dźwięk w środowisku naturalnym, naukowcy użyli ciasta. Ulepili z niego modele owadów i zaprezentowali dzikim ptakom razem z różnymi dźwiękami. Ciasto ma w przybliżeniu taką sama wartość odżywczą jak owady, a do tego można je było starannie pomalować tak, by przypominało insekty.

Choć bzygowate w analizie komputerowej brzmią identycznie, jak pszczoły, ku zaskoczeniu naukowców, okazało się że ptaki unikały tylko dźwięku pszczół.

Zwierzęta inteligentniejsze niż technologia?

To sytuacja, w której mózg zwierzęcia prześciga umysły naukowców i specjalistyczną aparaturę. To bardzo zaskakujące odkrycie. Ptaki ewoluowały wraz z wieloma swoimi potencjalnymi ofiarami. Rozwinęły zdolność do znalezienia bezpiecznej zdobyczy, unikając kłujących zwierząt. Choć owady bzygowate mają złożony i fascynujący zestaw działań i umiejętności do zniechęcenia potencjalnych drapieżników, nadal są częścią ewolucyjnego "wyścigu zbrojeń", gdzie drapieżniki albo będą za nimi nadążać lub głodować.

Następnym razem, gdy zobaczysz lub usłyszysz owada, którego będziesz chciał potraktować zwiniętą gazetą - zastanów się chwilę. Być może to jeden z najlepszych aktorów w świecie natury.

Zobacz także, jak wygląda pierwszy w Polsce hotel dla pszczół i bzygów. Owady mogą się tam rozmnażać, schronić przed złą pogodą i przetrwać zimę.

Hotel dla pszczół
Hotel dla pszczółtvn24

Autor: mg/zupi / Źródło: iflscience.com

Pozostałe wiadomości

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. O poranku miejscami panują także przymrozki. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela w całym kraju zapowiada się pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 20 do 24 stopni. Lokalnie może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters