Amazonka, zatoka Halong, wodospady Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa. To nowe siedem cudów natury wybrane przez ludzi z całego świata. Zobacz i zdecyduj, czy miejsca te rzeczywiście zasłużyły na honorowy tytuł "cudu świata".
Finalistów konkursu szwajcarskiej fundacji New7Wonders poznaliśmy w piątek o godzinie 20:07. Do walki o tytuł najpiękniejszego miejsca świata stanęło 440 miejsc. Do finały weszło 28, w tym polskie Mazury.
Amazonka
Amazonka to nazwa wspólna dla dżungli i jednej z największych rzek świata, położonych w Ameryce Południowej. Dziewicze tereny zielone obejmują siedem milionów kilometrów kwadratowych i położone są na terenie dziewięciu państw. Amazonia stanowi ponad połowę lasów naszej planety i kryje największe bogactwo fauny i flory lasów deszczowych świata.
Z kolei Amazonka posiada największe na świecie dorzecze o powierzchni ok. 7 mln km kwadratowych i największe zasoby wodne. Nie przecina jej ani jeden most.
Zatoka Halong
Zatoka Halong znajduje się w prowincji Quang Ninh w Wietnamie. Ma 120 km długości linii brzegowej i kryje prawie 2 tys. wysp i wysepek.
Niektóre z nich są niezamieszkałe z ogromnymi jaskiniami lub jeziorami. Inne zajmują pływające wioski rybaków, których mieszkańcy przeszukują warstwy płytkiej wody w poszukiwaniu 200 gatunków ryb i 450 różnego rodzaju mięczaków.
Wodospady Iguazu
Wodospady Iguazu, na rzece o tej samej nazwie są jednymi z największych na świecie. Rozciągają się na ponad 2700 metrach i mają charakterystyczny półkolisty kształt.
Znajdują się na granicy brazylijskiego stanu Parana i argentyńskiej prowincji Misiones. Otoczone są przez dwa parki narodowe. Oba obejmują subtropikalne lasy deszczowe, które gromadzą setki rzadkich i zagrożonych gatunków flory i fauny.
Spośród 275 tamtejszych wodospadów, najwyższy jest "Czarci Gardziel". Ma 80 metrów wysokości.
Wyspa Jeju
Jeju to wyspa wulkaniczna, położona w odległości 130 km od południowych wybrzeży Korei. Jej powierzchnia to 1846 km kwadratowych. Centralnym elementem Jeju jest Hallasan, najwyższy szczyt w górach Korei Południowej i uśpiony wulkan, który wznosi się 1950 m nad poziomem morza. Wokół głównego wulkanu znajduje się 360 mniejszych wulkanów, tzw. satelitek.
Park Narodowy Komodo
Park Narodowy Komodo obejmuje trzy największe wyspy Indonezji: Komodo, Rinca i Padar, a także liczne mniejsze, na łącznej powierzchni 1817 kilometrów kwadratowych. Są to wyspy pochodzenia wulkanicznego.
Park Narodowy został założony w 1980 roku w celu ochrony waranów z Komodo, zwanych także "smokami z Komodo". Później ochroną zostały objęte także inne gatunki, w tym zwierząt morskich.
Podziemna rzeka Puerto Princessa
Park Narodowy podziemnej rzeki Puerto Princesa położony jest na Filipinach. Cechuje go krajobraz górski z krasowych wapieni, z długą na 8.2 km podziemną rzeką.
Jej podziemny krajobraz obejmuje przede wszystkim formacje stalaktytów i stalagmitów, oraz kilka dużych komór.
Podziemna rzeka cieszy się reputacją najdłuższej na świecie. Jaskinia u wylotu rzeki otoczona jest jasną laguną, na której brzegu rosną starożytne drzewa. Na plaży w pobliżu jaskini znajdują schronienie duże warany, małpy i wiewiórki.
Góra Stołowa
Góra Stołowa to znak rozpoznawczy Republiki Południowej Afryki. To jedyne miejsce ns świecie, które ma gwiezdną konstelację nazwaną na swoją cześć – Mensa, co oznacza „stół”. Charakterystyczny płaski szczyt znajduje się na wysokości 1 086 m n.p.m.
Góra o płaskim szczycie przetrwała 6 milionów lat erozji i gości najbogatsze, liczące 1470 gatunków kwiatowe królestwo.
Mazury przegrały
Niestety, do grona zwycięzców nie dołączyły Mazury. Kraina Tysiąca Jezior znalazła się tylko w pierwszej czternastce.
Mazury, a także Pustynię Błędowską i Puszczę Białowieską, do udziału w konkursie pod koniec 2008 roku zgłosiła Polska Organizacja Turystyczna. Pustynia Błędowska odpadła z udziału w głosowaniu już na początku 2009 roku, a Białowieża dotarła do półfinałów. W lipcu 2009 roku okazało się jednak, że Puszcza Białowieska dostała zbyt mało głosów, by wejść do finału i tym samym w plebiscycie jako jedyny polski kandydat znalazły się Wielkie Jeziora Mazurskie.
Promocja Mazur w tym konkursie przebiegała pod hasłem "Mazury Cud Natury". Ogólnoświatowy konkurs na 7 Nowych Cudów Natury zorganizowany został w 2007 roku przez szwajcarską fundację New7Wonders. Do konkursu zgłoszono ponad 400 miejsc z całego świata, z czego do konkursu zakwalifikowano 261.
Autor: mm//aq / Źródło: TVN Meteo, new7wonders.com