Oto najbardziej rozkoszni zabójcy ludzi. Lepiej nie wchodzić im w drogę


Są puszyste, kolorowe i mięciutkie. Na ich widok większość z nas piszczy z zachwytu. Jednak dla nich nasz widok już nie jest przyjemnością. Oto najsłodsze zwierzęta, które mogą zabić człowieka.

Dzikie koty

Mimo że przypominają nasze ukochane domowe zwierzaki, nie są zwierzętami do przytulania. Potrafią być wielkim zagrożeniem dla ludzi. Człowiek znajduje się jako "danie główne" w menu tych drapieżników. W Ameryce Północnej zdarza się, że puma atakuje samotnych turystów i dzieci. Ale nie tylko te dzikie koty mogą polować ludzi. Zagrożeniem są lwy, tygrysy, lamparty, jaguary.

Jednak to właśnie w USA tysiące dzikich kotów są zmuszane do mieszkania w towarzystwie człowieka. Amerykańskie prawo nie ogranicza możliwości posiadania tych gatunków zwierząt. I tak pod wpływem impulsu do domów trafiają niebezpieczne zwierzęta m.in. pumy i lwy. Tylko w USA w niewoli żyje 15 tys. przedstawicieli dzikich kotów.

Kazuary

Te przypominające strusia nieloty zamieszkują lasy Nowej Gwinei i Australii. Zazwyczaj zachowują dystans. Żywią się pokarmem roślinnym i małymi zwierzętami. Jednak jeśli wejdziesz na ich terytorium, mogą stać się Twoim wrogiem. W sytuacji zagrożenia ptaki te potrafią rozpędzić się do znacznych prędkości i wbić szpony w swoją ofiarę. Mogą wyrwać wnętrzności dorosłemu człowiekowi.

Zdarzały się przypadki, kiedy zabijały ludzi. Australijskie władze co jakiś czas ostrzegają przez kazuarami. Uważane są za najbardziej niebezpieczne ptaki na świecie.

Hapalochlaena

To gatunek niewielkiej ośmiornicy zamieszkującej Ocean Spokojny w pobliżu Australii i Japonii.

Jeśli ją sprowokujesz lub na nią nadepniesz, to nie pozostanie Ci dłużna. Ośmiornica wydziela tetrodotoksynę, czyli wielofunkcyjny związek chemiczny, który jest niebezpieczny dla ludzi. Po ugryzieniu mięśnie człowieka zostają sparaliżowane. Jeśli nie uda się odtruć organizmu, śmierć następuje nawet po 4 godzinach. Japońscy naukowcy wciąż pracują nad antidotum.

Niedźwiedzie

To jedne z najbardziej "słodkich" ssaków na Ziemi. Jako pluszowe misie są towarzyszami dzieci i bohaterami wielu bajek. Wydają się być leniwe, przyjazne i niestraszne. Jednak są to prawdziwe bestie. Jeśli je sprowokujesz, mogą być bardzo agresywne.

Nietrudno jest doszukać się informacji o tragicznych przypadkach spotkania człowieka z niedźwiedziem. Naukowcy podkreślają, że niemal każdy gatunek może być niebezpieczny dla człowieka, nawet panda.

Drzewołazowate

Te kolorowe "żaby" zamieszkują deszczowe lasy równikowe, zwrotnikowe i podzwrotnikowe oraz mokre tereny górskie, zbiorniki wodne w Ameryce Środkowej i Południowej. W większości posiadają jaskrawe ubarwienie. Wszystkie wytwarzają toksyny w postaci lipofilowe alkaloidy, lecz ich poziom różni się znacznie od siebie. Najbardziej niebezpieczny jest liściołaz żółty, który posiada sobie tyle toksyn, że mógłby zabić 20 ludzi i około 10 000 myszy. Jest najjadowitszym płazem na świcie. Lepiej nie wchodzić mu z drogę.

Mrówkojad wielki

Na co dzień żywią się mrówkami i termitami. Nie pogardzą również pszczołami, larwami, owocami czy strusimi jajami. Natura pozbawiła je ostrych zębów, ale obdarowała niezwykle długim lepkim językiem oraz dużymi szponami.

Zwykle jest spokojny. Jeśli jednak porządnie go rozwścieczysz, może cię rozszarpać.

Rosomak

To dopiero wredny przedstawiciel łasicowatych. Jest znany ze swojego niezwykle agresywnego temperamentu. Natura uzbroiła go w potężną szczękę, ostre pazury i grubą skórę. Może kruszyć zębami duże kości i zamarznięte mięso. Jest wszystkożerny. Często zadziera z większymi od siebie. Atakuje łosie, jelenie i renifery.

Metasepia pfefferi

To niezwykle widowiskowy gatunek mątwy zamieszkujący wody północnej Australii i Nowej Gwinei, ale można ją zobaczyć również w pobliżu Indonezji, Malezji i Filipin. Piękna prawda? Jednak te barwy na jej ciele powinny być dla nas ostrzeżeniem. Tkanka mięśniowa tego głowonoga jest wysoce toksyczna. Metasepia pfefferi może być równie zabójcza, co Hapalochlaena.

Lampart morski

Swoją nazwę zawdzięcza cętkom na ciele. Lampart morski jest na szczycie łańcucha pokarmowego w strefie lodu dryfującego na Antarktyce oraz południowej części Oceanu Indyjskiego. Zazwyczaj poluje na pingwiny.

Jednak jak pokazuje historia, ludzi również nie oszczędza. W 1985 roku przedstawiciel tego morskiego drapieżnika zaatakował szkockiego naukowca Garetha Wooda. Ugryzł go dwa razy w nogę. W 2003 roku zapolował na biolog Kristy Brown podczas nurkowania. Niestety 28-letnia kobieta zginęła.

Heloderma arizońska (Gila monster)

Oto przedstawiciel jednej z nielicznych jadowitych jaszczurek na świecie. Ciało tego gada jest pokryte różowymi lub pomarańczowymi pasami. Dorosły osobnik może osiągać długość do 60 cm. Prowadzi samotny, nocny tryb życia. Jest mięsożerny.

Zwykle nie jest zagrożeniem dla człowieka. Jeśli jednak nadepniesz na helodermę, może chcieć się zemścić. W ślinie helodermy arizońskiej znajduje się trujący eksenatyd. Do najczęstszych ugryzień dochodzi podczas łapania lub drażnienia zwierząt, które mają trafić do niewoli.

Naukowcy uspokajają, że jej jad nie jest tak niebezpieczny jak w przypadku innych jadowitych zwierząt, ale lepiej ich nie łapać.

Słoń

Słoń wydaje się być kolejnym przyjaznym olbrzymim zwierzęciem. Wytresowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jeśli jednak spotkasz go w naturalnym środowisku, a w dodatku rozwścieczysz, lepiej nie zostawaj długo w jego pobliżu. Może być wyjątkowo mściwy.

Przez złe traktowanie tych zwierząt giną w Indiach setki ludzi.

Małpy

To najbardziej podobne do ludzi zwierzęta na Ziemi. Jednak dla człowieka mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Przenoszą groźne choroby, w tym śmiertelnego wirusa zapalenia wątroby typu C. Do zakażenia może dojść przez ugryzienie.

Większe małpy, takie jak szympansy czy goryle, w sytuacji zagrożenia mogą uderzyć człowieka.

Fugu (Rozdymka tygrysia)

Rozdymkowate zamieszkują ciepłe i gorące wody oceaniczne. Ryby z tej rodziny (promiennopłetwne) wystraszone lub zaatakowane potrafią zwiększyć rozmiary swojego ciała, pompując je wodą lub powietrzem.

Niektóre z nich potrafią być bardzo groźne. Najbardziej niebezpieczna jest rozdymka tygrysia lub potocznie fugu (z ang. pufferfish). Naukowcy dają jej drugie miejsce w kategorii najbardziej trującego kręgowca na Ziemi. W ciele fugu znajduje śmiertelna trucizna, która jest tysiąckrotnie silniejsza od cyjanku.

Otruta osoba zostaje sparaliżowana. Nie jest w stanie się ruszyć, ani mówić. Jednak do końca ma świadomość tego co się dzieje. Umiera poprzez uduszenie.

Co ciekawe ryba często trafia na stoły Japończyków. Co roku giną setki kulinarnych koneserów, którzy spożywają źle przyrządzoną rybę.

Aby uniknąć kontaktu z trucizną, rybacy zalecają stosowanie specjalnych rękawiczek, które mają chronić dłonie podczas zdejmowania złowionych ryb z haka.

Małpiatka lori (Lorisowate)

Jej rozkoszny wygląd zachwyca każdego. Ma miękkie futerko i piękne okrągłe oczy. "Doceniają to" kłusownicy, którzy polują na te zwierzęta. Małpiatki stały się popularne i coraz więcej ludzi pragnie zaadaptować lori do życia w domu. One jednak nie są tak "milusińskie" jak mogłoby się wydawać.

Prowadzą nocny tryb życia. Cierpią z powodu sztucznego oświetlenia i przede wszystkim nie lubią głaskania pod pachami. Jeśli zaczniesz je drażnić, zaczną wydzielać niebezpieczne toksyny.

W łokciach małpiatek znajdują się gruczoły, w których powstaje trucizna mająca odstraszać wroga. Za pomocą śliny rozprowadza wydzielinę na futrze. Toksyna może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który grozi śmiercią.

Łoś

To największy żyjący obecnie gatunek ssaka parzystokopytnego z gatunku jeleniowatych. Zamieszkuje rozległe obszary na półkuli północnej. Chodzi wolno, ospale. Zaliczany jest do zwierząt roślinożernych.

Jeśli człowiek wejdzie im w drogę, stają się wyjątkowo agresywne. Odnotowano więcej przypadków ataku łosia niż niedźwiedzia na ludzi. Zwykle bronią swoich młodych.

Autor: PW/mk / Źródło: mnn.com, BBC

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni w pogodzie zapowiadają się upalnie. Temperatura może przekroczyć 36 stopni Celsjusza. Przed weekendem aura stanie się gwałtowna - pojawią się burze z ulewami. Po nich zrobi się trochę chłodniej.

Kiedy nastąpi kulminacja upału i co potem. Będzie się działo

Kiedy nastąpi kulminacja upału i co potem. Będzie się działo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Źródło:
TVN24+

Fala upałów zmierza do Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla części kraju. Zgodnie z prognozą zagrożeń na kolejne dni alarmów przed spiekotą będzie przybywać, mogą objąć nawet całą Polskę. Niebezpieczne mogą być też burze.

Pierwsze alarmy przed spiekotą. W kolejnych dniach będzie ich więcej

Pierwsze alarmy przed spiekotą. W kolejnych dniach będzie ich więcej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, gazeteoksijen.com

Pogoda na jutro. Nocą w całym kraju będzie pogodnie, chmury nie pojawią się także w ciągu dnia. We wtorek 1.07 termometry pokażą do 29 stopni Celsjusza. Słaby i umiarkowany wiatr lekko obniży odczuwalną temperaturę.

Pogoda na jutro - wtorek 1.07. Noc chłodna, ale dzień nam to wynagrodzi

Pogoda na jutro - wtorek 1.07. Noc chłodna, ale dzień nam to wynagrodzi

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę temperatura powierzchni Morza Śródziemnego wyniosła 26,01 stopnia Celsjusza. To aż o trzy stopnie więcej niż średnio o tej porze roku.

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Źródło:
PAP, AFP

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na północy Indii zawalił się budynek mieszkalny. Zdarzenie zostało wywołane osunięciem się ziemi, które było konsekwencją ulewnego deszczu.

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Źródło:
Reuters

Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

Źródło:
Reuters

W poniedziałek we Włoszech w rejonie Pól Flegrejskich zanotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. Wstrząs był wyraźnie odczuwalny w Neapolu.

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Źródło:
PAP, ANSA

Podróżowanie z alergią wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba nie tylko wziąć pod uwagę alergeny w miejscu docelowym, lecz także dostosować plan podróży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji.

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Źródło:
anaphylaxis.org.uk

Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów objęła Chorwację. W niedzielę w Rijece, do której dojeżdża pociąg z Warszawy, termometry pokazały 37 stopni Celsjusza. Przed spiekotą ostrzegają meteorolodzy i lekarze.

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Źródło:
ENEX, vecernji.hr, nacional.hr, PAP

Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Źródło:
PAP, El Periodico, IPMA, AEMET, tvnmeteo.pl

W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Źródło:
PAP, dailynewsegypt.com

Trzeciego dnia pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad dwoma polskimi eksperymentami i przygotowywał materiały promocyjne.

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Źródło:
PAP, CBS News

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w której obecnie przebywa polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, była widoczna na polskim niebie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt24

Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

Źródło:
PAP, El Pais, RTVE

Sławosz Uznański-Wiśniewski podzielił się w mediach społecznościowych wyjątkowym nagraniem, na którym widać Ziemię z kosmosu. Polski astronauta od kilku dni bierze udział w misji kosmicznej Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Źródło:
Reuters, PAP

Mieszkaniec Staten Island, Noel Colon, przeżył bliskie spotkanie z dzikim indykiem. Ptak ruszył jego samochodu. Cała sytuacja wyglądała jak scena z kreskówki i szybko podbiła internet.

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Źródło:
CNN

Rekin miał pogryźć 20-latkę przy brzegu popularnej plaży na wyspie Long Island w Nowym Jorku. Kobieta doznała niewielkich obrażeń, została zabrana do szpitala. Według służb, sprawcą zdarzenia miał być tawrosz piaskowy.

Kobieta pogryziona u brzegu popularnej plaży. Podejrzewają rekina

Kobieta pogryziona u brzegu popularnej plaży. Podejrzewają rekina

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Amerykański resort obrony ogłosił zakończenie ponad 40-letniej praktyki udostępniania meteorologom kluczowych satelitarnych informacji pogodowych. Decyzja, która wejdzie w życie 30 czerwca, stwarza znaczące ryzyko dla prognozowania przebiegu huraganów oraz monitorowania lodu morskiego.

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Źródło:
PAP

Część regionów Wenezueli zmaga się ze skutkami katastrofalnych powodzi. W kilku stanach z powodu kataklizmu ewakuowano ponad osiem tysięcy osób. Uszkodzone zostały mosty oraz domy.

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

Źródło:
Reuters, Anadolu Agency

Amerykańska linia lotnicza Delta musi skontrolować ponad 100 samolotów, zanim maszyny będą mogły ponownie wznieść się powietrze. Wszystko przez gradobicie, które przeszło przez lotnisko w Atlancie.

Ponad 100 samolotów do kontroli po potężnym gradobiciu

Ponad 100 samolotów do kontroli po potężnym gradobiciu

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com

Pakistan zmaga się w ostatnich dniach ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Jak poinformowały w sobotę władze, w kraju co najmniej 32 osoby, z czego połowa to dzieci, zginęły w wyniku gwałtownych powodzi lub zawalenia się domów.

Woda porywała całe rodziny. Nie żyje ponad 30 osób

Woda porywała całe rodziny. Nie żyje ponad 30 osób

Źródło:
PAP, AFP

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci. Są jednak sposoby, aby uchronić się przed zachorowaniem. O tym, jak to robić zwłaszcza latem, kiedy słońce towarzyszy nam najczęściej, odpowiadał na antenie TVN24 profesor doktor habilitowany Piotr Rutkowski.

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

Źródło:
TVN24

Francja zmaga się z falą upałów, która objęła w piątek południową część kraju. Temperatura w najbliższych dniach może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. W niektórych regionach z uwagi na zagrożenie pożarowe zabroniono wstępu do lasów. W Marsylii baseny miejskie od weekendu będą darmowe.

Zakaz wstępu do lasów, darmowe butelki z wodą

Zakaz wstępu do lasów, darmowe butelki z wodą

Źródło:
PAP, vigilance.meteofrance.fr, lemonde.fr

Najsuchsza pustynia świata - Atakama, położona w północnej części Chile, została pokryta śniegiem. "Niesamowite" - poinformowało w mediach społecznościowych Obserwatorium ALMA, zlokalizowane na jej terenie.

Śnieg na najsuchszej pustyni świata. "Niesamowite"

Śnieg na najsuchszej pustyni świata. "Niesamowite"

Źródło:
PAP, AFP

Pakistańska rodzina zorganizowała piknik nad brzegiem rzeki. Gdy dzieci bawiły się w wodzie, nagle nadeszła powódź. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej dziewięć osób - podała agencja Reuters.

Byli na pikniku, dzieci porwała powódź. Są ofiary śmiertelne

Byli na pikniku, dzieci porwała powódź. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters, independent.co.uk