W ostatnich dniach w Belgii znaleziono ciała dwóch bezdomnych kobiet. Obie zmarły z powodu wychłodzenia organizmu.
Do śmierci kobiet przyczyniła się niska temperatura. W poniedziałek w Brukseli odnotowano zaledwie jeden stopień powyżej zera. We wtorek temperatura wzrosła do trzech stopni.
Pierwsze ciało znaleziono w poniedziałkowy poranek w Schaerbeek - w gminie położonej na północ od centrum Brukseli. Przyczyną śmierci 41-letniej kobiety była hipotermia.
Kolejnego dnia, we wtorek około godziny 6 rano, na placu Varkensmarkt w sercu Brukseli, przechodnie znaleźli nieprzytomną kobietę. Ratownicy podjęli próbę reanimacji, jednak nie udało się jej uratować.
Jak poinformowały lokalne media, kobieta miała około 50-60 lat i od miesiąca sypiała w pobliżu. Właściciel baru znajdującego się na placu przekazał, że kobieta była bezdomna. W tym przypadku prokuratura również potwierdziła, że przyczyną zgonu było wychłodzenie.
Czym jest wychłodzenie?
Jak czytamy w poradniku przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wychłodzenie (hipotermia) jest stanem organizmu, kiedy temperatura ciała spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza. Silne wychłodzenie (poniżej 28 stopni Celsjusza) grozi śmiercią.
Pierwszymi objawami wychłodzenia są dreszcze. Kiedy je poczujemy, powinniśmy ubrać się cieplej lub poszukać miejsca, w którym możemy się ogrzać. Jeżeli dreszczom towarzyszy drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja, mamy do czynienia z łagodną hipotermią. W takim stanie pod żadnym pozorem nie można pić alkoholu.
Co robić w przypadku wychłodzenia?
Jeżeli zobaczymy wychłodzoną osobę, trzeba ją przede wszystkim rozgrzać. Należy to robić stopniowo i powoli, ponieważ zbyt szybkie ogrzewanie może doprowadzić do przyspieszenia krążenia, dotarcia zimnej krwi do serca, a w efekcie do zatrzymania krążenia. Z tego powodu nie należy także rozcierać ciała.
"Najlepiej osobę wychłodzoną rozebrać z zimnego ubrania, otulić kocami i podawać ciepłe płyny, ale tylko wtedy, gdy jest przytomna. Należy też przykładać do głowy, szyi, pleców i ud coś ciepłego. Gdy osoba jest nieprzytomna, należy zacząć ją ogrzewać i niezwłocznie wezwać pomoc. Gdy nie oddycha i jej puls jest niewyczuwalny, trzeba rozpocząć akcję reanimacyjną i prowadzić ją aż do przyjazdu lekarza" - czytamy w poradniku RCB.
Autor: sc/aw / Źródło: ENEX, hln.be