Naukowcy odkryli monstrualnie wielką dziurę i wyjątkowo jasny kwazar, który świeci 420 bilionów jaśniej niż Słońce. To absolutni rekordziści w swoich kategoriach.
Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Chile, Australii i USA pod kierunkiem profesora Xue-Bing Wu z Uniwersytetu Pekińskiego zauważył rekordowo wielką czarną dziurę. Znajduje się ona w kwazarze o osobliwej nazwie SDSS J010013.02+280225.8, oddalonym o 12,8 mld lat świetlnych od Ziemi. Badacze szacują, że cały obiekt (czyli kwazar wraz z czarną dziurą) powstał, gdy Wszechświat liczył sobie zaledwie 875 mln lat.
Wyjątkowo jasny
Kwazary to najjaśniejsze obiekty we Wszechświecie, stale emitujące promieniowanie elektromagnetyczne o ogromnej mocy. W XIX wieku podejrzewano, że są to po prostu gwiazdy. Jednak w połowie XX wieku, kiedy obserwowano niebo za pomocą teleskopów, naukowcy zauważyli emisję radiową.
Kwazar SDSS J010013.02+280225.8 został zauważony za pomocą 2-metrowego Teleskopu Lijiang w Yunnan (Chiny). Okazało się, że jest 12 mld razy większy od Słońca i świeci 420 bilionów razy jaśniej niż nasza dzienna gwiazda.
- To jedyny tak odległy kwazar dostrzeżony przez 2-metrowy teleskop. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni - mówił współautor badań Feige Wang.
Wielkie nadzieje
Badacze mają nadzieję, że dalsze obserwacja kwazara przy użyciu Teleskopu Hubble'a i Chandra X-Ray rzucą nowe światło na powstawanie czarnych dziur i galaktyk we Wszechświecie.
- Ten kwazar jest bardzo wyjątkowy - mówił dr Wu Xue-Bing. - To pomoże nam zagłębić wiedzę o wczesnym etapie Wszechświata - dodał.
Wyniki obserwacji opublikowano w naukowym magazynie "Nature".
Autor: PW/kt / Źródło: space.com