Tłusty czwartek w TVN Meteo Active jest tłusty tylko z nazwy - pączki według przepisu autorki bloga Jadłonomia są bowiem nie tylko wegetariańskie, ale także o wiele lżejsze i zdrowsze. Natomiast wypiek autorki bloga "Feed Me Better" znakomicie sprawdzają się w roli gwiazdy leniwego śniadania.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Katarzyna Ptak, dietetyk z bloga udietetykow.pl wyjaśnia, że to, czy pączek ma 250 czy 400 kilokalorii, zależy od jego wielkości, nadzienia, dodatków oraz sposobu smażenia. Współautorka bloga ujawnia także, jak przedstawiają się wartości odżywcze tych tradycyjnych wyrobów cukierniczych.
Skład podstawowego pączka to przeważnie: mąka, cukier, mleko, jaja, masło drożdże plus nadzienie i tłuszcz do smażenia. Niby skład nie jest alarmujący, jednak ilość cukru i zawartość tłuszczu w produkcie końcowym, czyli usmażonym pączku, zdecydowanie powinna odstraszać.
Według Tabeli wartości odżywczej 100 g pączka tradycyjnego ma 414 kilokalorii, 7,6 g białka, 15,5 g tłuszczu i 62,1 g węglowodanów, z czego 23 g to cukier. Pączki mini w 100 gramach mają około 415 kilokalorii, 3 g białka, 18 g cukru i około 60 g tłuszczu. Pączek waży przeważnie 70-80 g, czyli ma około 300 kcal i 12 g tłuszczu.
Zjeść pączka bez wyrzutów sumienia
Skoro zaglądasz na naszą stronę to z pewnością żyjesz zdrowo i aktywnie lub poszukujesz wskazówek, bo dopiero w taki sposób żyć (wreszcie) zaczynasz. A 4 lutego wypada Tłusty Czwartek - dzień, w którym niezjedzenie pączka może położyć się cieniem na resztę roku, przynosząc pecha i odbierając szanse na powodzenie w życiu.
W takowe przesądy można wierzyć lub nie. Nie zmienia to jednak faktu, że pysznego pączka każdy chętnie by zjadł. Ale co w momencie, gdy jesteśmy od dłuższego czasu na diecie lub po prostu unikamy takich bomb kalorycznych?
Pyszne, zdrowe i lekkie
Marta prowadząca kulinarnego bloga jadlonomia.com podzieliła się z TVN Meteo Active przepisami na trzy rodzaje pączków: ziemniaczane z czekoladą, wegańskie i na wersję light, czyli pączki pieczone. Z kolei pączki z przepisu Marty Ziarno, prowadzącej bloga "Feed Me Better" znakomicie sprawdzą się w roli gwiazd leniwych śniadań.
Pączki wegańskie
Czas przygotowania: 1 h 45 minut + 2 godziny wyrastania
Przygotowanie:
W niedużej miseczce należy połączyć ciepłe mleko z rozkruszonymi drożdżami, cukrem i mąką. Odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce, aby drożdże porządnie się spieniły.
W międzyczasie przy pomocy ręcznego blendera należy rozdrobnić tofu z mlekiem roślinnym i cukrem ucierając przez chwilę, aż do połączenia się składników w gładki krem.
Do dużej miski przesiać mąkę, dodać do niej wyrośnięte drożdże wraz z tofu. Zagnieść gładkie ciasto, które nie będzie kleić się do rąk. Kiedy ciasto będzie elastyczne dodać spirytus oraz po jednej łyżce oleju kokosowego cały czas zagniatając.
Na koniec ciasto powinno być śliskie i elastyczne. Odstawić do wyrastania na 1 i 1/2 godziny.
Stolnicę lub matę silikonową należy lekko oprószyć mąką, a dłonie delikatnie posmarować olejem i dopiero wówczas wyjąć z miski ciasto, które należy przez minutę mocno wygniatać na stolnicy do czasu, aż na powierzchni przestaną pokazywać się bąble powietrza.
Z takiego ciasta rozciągnij placek o grubości 1-2 cm i przy pomocy małej szklanki wytnij z niego kółka. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 30 minut.
- Jeśli planujecie nadziewać pączki, przed smażeniem na środek każdego placuszka wyłóżcie łyżeczkę marmolady i zlepiajcie je w kulkę - radziła blogerka. - Jeśli pączki chcecie nadziewać po smażeniu, możecie zostawić je w formie placuszków - dodała.
W dużym, szerokim rondlu rozgrzać olej do temperatury 180 stopni. Do gorącego oleju wkładaj partiami po 4-5 pączków wyrośniętą stroną skierowaną w stronę oleju, smażąc z każdej strony przez 2-3 minuty na złoto. Gotowe najwygodniej jest wyławiać łyżką cedzakową i odkładać na papierowy ręcznik.
Ostudzone pączki można nadziać przy pomocy ostrej szprycy marmoladą, następnie maczać w lukrze lub ostudzić i obsypać cukrem pudrem. Lukrowane można dodatkowo obsypać płatkami migdałowymi lub skórką pomarańczową.
Pączki ziemniaczane z czekoladą
Czas przygotowania: powyżej godziny
Przygotowanie:
W niedużym garnuszku wymieszaj mleko z cukrem i mąką i wkrusz do środka drożdże. Odstaw na bok na 10-15 minut do czasu, aż drożdże porządnie się spienią.
W międzyczasie w dużej misce odmierz wszystkie pozostałe składniki poza olejem kokosowym. Wyrabiaj robotem z końcówką do ciasta drożdżowego przez 2-3 minuty lub ręcznie, aby ziemniaki połączyły się z mąką bez żadnych grudek.
Do miski z ziemniakami i mąką dodaj wyrośnięte drożdże i wyrabiaj przez kolejne 5 minut mikserem lub 10 minut ręcznie. Kiedy ciasto będzie elastyczne (oraz nie będzie się kleić do dłoni) wlewaj po łyżce oleju i wyrabiaj przez kolejne 2-3 minuty. Gotowe włóż do dużej miski lub garnka, przykryj ściereczką i zostaw na 1 i 1/2 godziny.
Po upływie tego czasu wyłóż ciasto na lekko obsypaną mąką stolnicę, kilka razy zagnieć (aby pozbyć się bąbli) i rozciągnij na koło o grubości 2 cm. Przy pomocy małej, ostrej szklanki wytnij krążki i poukładaj je na wyłożonej papierem do pieczenia desce lub na silikonowej macie. Czynność powtarzaj aż do wyczerpania się ciasta, zagniatając je co rundę.
Gotowe krążki ciasta przykryj ściereczką i zostaw na 15 minut.
Po upływie tego czasu do garnka wlej olej i powoli rozgrzewaj go do temperatury 180 st. C.
- Jeżeli nie macie termometru możecie temperaturę sprawdzić wrzucając mały kawałek ciasta - podpowiadała blogerka. - Olej będzie odpowiednio rozgrzany jeżeli kawałek otoczy dużo bąbelków i będzie unosił się na powierzchni - wyjaśniła.
Do gorącego oleju wkładaj po 2-5 pączków i smaż po 2-3 minuty z każdej strony, wyławiając łyżką cedzakową na papierowy ręcznik. Powtarzać czynność, aż do wyczerpania pączków. Przestudzone pączki nadziewać czekoladą z daktyli lub inną, gęstą marmoladą, obsypując cukrem pudrem na koniec.
Pączki pieczone
Czas przygotowania: powyżej godziny
Przygotowanie:
Wszystkie składniki - poza purée z batatów i olejem kokosowym - odmierzyć, włożyć do miski i zagnieść ręcznie lub przy pomocy miksera z końcówką do ciasta drożdżowego przez 1-2 minuty.
Następnie należy dodawać po łyżce purée z batatów, zagniatając przez 3-5 minuty do czasu, aż ciasto stanie się elastyczne i przestanie kleić się do dłoni.
Wtedy należy dodawać po jednej łyżce oleju i zagniatać ciasto przez kolejne 3 do 5 minut. Gdy będzie odchodziło od dłoni, przełóż jw do delikatnie oprószonej mąką miski i odstaw na 1 godzinę do wyrośnięcia.
Po upływie tego czasu ciasto rozwałkuj na placek grubości 0,5-1 cm i wykrój szklanką kółka. Do środka każdego włóż łyżeczkę marmolady i sklej, starają się uformować w kuleczkę. Odkładaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i kiedy wszystkie będą gotowe, przykryj ściereczką zostawiając na 1/2 godziny do wyrośnięcia.
W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Wyrośnięte pączki wstaw do gorącego piekarnika na około 1-18 minut. Następnie wystudź, przygotowując z cukru pudru i wody lukier by oblać pączki, gdy będą jeszcze lekko ciepłe. Można udekorować je dodatkowo skórką pomarańczową.
Pączki śniadaniowe
Czas przygotowania: około godziny + 2 i 1/2 godziny na wyrastanie
Przygotowanie:
Najpierw przygotuj zaczyn, mieszając w misce szklankę mąki, pokruszone drożdże, pół szklanki lekko ciepłego mleka i łyżkę cukru. Przykryj miskę folią spożywczą lub bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na około 15-20 minut.
Po tym czasie zaczyn mieszamy z resztą składników i wyrabiamy ciasto do momentu, aż stanie się gładkie i elastyczne. Ponownie przykrywamy i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto rozwałkowuj na grubość około 3 centymetrów i wytnij szklanką kółka, które poukładaj na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Znowu odstawiamy pod przykryciem na godzinę. W międzyczasie nagrzej piekarnik do temperatury 180 st. C i piecz w trybie góra-dół przez około 20 minut.
Autor: stella/rp / Źródło: www.jadlonomia.com, www.feed-me-better.blogspot.com
Źródło zdjęcia głównego: jadlonomia.com; feed-me-better.blogspot.com