Odchudzamy tłusty czwartek. Pączki, które zjesz bez wyrzutów sumienia

Idealne pączki na Tłusty Czwartek. Lżejsze i wegańskie
Idealne pączki na Tłusty Czwartek. Lżejsze i wegańskie
www.jadlonomia.com
Idealne pączki na Tłusty Czwartek. Lżejsze i wegańskiewww.jadlonomia.com

Tłusty czwartek w TVN Meteo Active jest tłusty tylko z nazwy - pączki według przepisu autorki bloga Jadłonomia są bowiem nie tylko wegetariańskie, ale także o wiele lżejsze i zdrowsze. Natomiast wypiek autorki bloga "Feed Me Better" znakomicie sprawdzają się w roli gwiazdy leniwego śniadania.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Katarzyna Ptak, dietetyk z bloga udietetykow.pl wyjaśnia, że to, czy pączek ma 250 czy 400 kilokalorii, zależy od jego wielkości, nadzienia, dodatków oraz sposobu smażenia. Współautorka bloga ujawnia także, jak przedstawiają się wartości odżywcze tych tradycyjnych wyrobów cukierniczych.

Skład podstawowego pączka to przeważnie: mąka, cukier, mleko, jaja, masło drożdże plus nadzienie i tłuszcz do smażenia. Niby skład nie jest alarmujący, jednak ilość cukru i zawartość tłuszczu w produkcie końcowym, czyli usmażonym pączku, zdecydowanie powinna odstraszać.

Według Tabeli wartości odżywczej 100 g pączka tradycyjnego ma 414 kilokalorii, 7,6 g białka, 15,5 g tłuszczu i 62,1 g węglowodanów, z czego 23 g to cukier. Pączki mini w 100 gramach mają około 415 kilokalorii, 3 g białka, 18 g cukru i około 60 g tłuszczu. Pączek waży przeważnie 70-80 g, czyli ma około 300 kcal i 12 g tłuszczu.

Zjeść pączka bez wyrzutów sumienia

Skoro zaglądasz na naszą stronę to z pewnością żyjesz zdrowo i aktywnie lub poszukujesz wskazówek, bo dopiero w taki sposób żyć (wreszcie) zaczynasz. A 4 lutego wypada Tłusty Czwartek - dzień, w którym niezjedzenie pączka może położyć się cieniem na resztę roku, przynosząc pecha i odbierając szanse na powodzenie w życiu.

W takowe przesądy można wierzyć lub nie. Nie zmienia to jednak faktu, że pysznego pączka każdy chętnie by zjadł. Ale co w momencie, gdy jesteśmy od dłuższego czasu na diecie lub po prostu unikamy takich bomb kalorycznych?

Pyszne, zdrowe i lekkie

Marta prowadząca kulinarnego bloga jadlonomia.com podzieliła się z TVN Meteo Active przepisami na trzy rodzaje pączków: ziemniaczane z czekoladą, wegańskie i na wersję light, czyli pączki pieczone. Z kolei pączki z przepisu Marty Ziarno, prowadzącej bloga "Feed Me Better" znakomicie sprawdzą się w roli gwiazd leniwych śniadań.

Pączki wegańskie

Lista składników na pączki wegańskiejadlonomia.com

Czas przygotowania: 1 h 45 minut + 2 godziny wyrastania

Przygotowanie:

W nie­du­żej mi­secz­ce należy po­łą­czyć cie­płe mleko z roz­kru­szo­ny­mi droż­dża­mi, cu­krem i mąką. Od­sta­wić na 15 minut w cie­płe miej­sce, aby droż­dże po­rząd­nie się spie­ni­ły.

W mię­dzy­cza­sie przy po­mo­cy ręcz­ne­go blen­de­ra należy rozdrob­nić tofu z mle­kiem ro­ślin­nym i cu­krem ucierając przez chwi­lę, aż do po­łą­cze­nia się składników w gład­ki krem.

Do dużej miski prze­siać mąkę, dodać do niej wy­ro­śnię­te droż­dże wraz z tofu. Za­gnieść gład­kie cia­sto, które nie będzie kleić się do rąk. Kiedy cia­sto bę­dzie ela­stycz­ne dodać spi­ry­tus oraz po jed­nej łyżce oleju ko­ko­so­we­go cały czas za­gnia­ta­jąc.

Na ko­niec cia­sto po­win­no być śli­skie i ela­stycz­ne. Od­sta­wić do wy­ra­sta­nia na 1 i 1/2 go­dzi­ny.

Stol­ni­cę lub matę si­li­ko­no­wą należy lekko opró­szyć mąką, a dłonie de­li­kat­nie po­sma­ro­wać ole­jem i dopiero wówczas wyjąć z miski ciasto, które należy przez minutę mocno wygniatać na stol­ni­cy do czasu, aż na po­wierzch­ni prze­sta­ną po­ka­zy­wać się bąble po­wie­trza.

Z takiego ciasta rozciągnij pla­cek o grubości 1-2 cm i przy po­mo­cy małej szklan­ki wytnij z niego kółka. Przy­kryć ście­recz­ką i zo­sta­wić do wyrośnięcia na 30 minut.

- Jeśli pla­nu­je­cie na­dzie­wać pącz­ki, przed sma­że­niem na śro­dek każ­de­go pla­cusz­ka wyłóżcie ły­żecz­kę mar­mo­la­dy i zle­piajcie je w kulkę - radziła blogerka. - Jeśli pącz­ki chce­cie na­dzie­wać po sma­że­niu, mo­że­cie zo­sta­wić je w for­mie pla­cusz­ków - dodała.

W dużym, sze­ro­kim ron­dlu roz­grzać olej do tem­pe­ra­tu­ry 180 stop­ni. Do go­rą­ce­go oleju wkładaj par­tia­mi po 4-5 pącz­ków wy­ro­śnię­tą stro­ną skie­ro­wa­ną w stro­nę oleju, smażąc z każ­dej stro­ny przez 2-3 mi­nu­ty na złoto. Gotowe najwygodniej jest wy­ła­wiać łyżką ce­dza­ko­wą i od­kła­dać na pa­pie­ro­wy ręcz­nik.

Ostu­dzo­ne pącz­ki można na­dziać przy po­mo­cy ostrej szpry­cy mar­mo­la­dą, na­stęp­nie ma­czać w lu­krze lub ostu­dzić i ob­sy­pać cu­krem pu­drem. Lu­kro­wa­ne można do­dat­ko­wo ob­sy­pać płat­ka­mi mig­da­ło­wy­mi lub skór­ką po­ma­rań­czo­wą.

Pączki ziemniaczane z czekoladą

Lista składników na pączki ziemniaczanejadlonomia.com

Czas przygotowania: powyżej godziny

Przygotowanie:

W nie­du­żym gar­nusz­ku wy­mie­szaj mleko z cu­krem i mąką i wkrusz do środ­ka droż­dże. Od­sta­w na bok na 10-15 minut do czasu, aż droż­dże po­rząd­nie się spie­nią.

W mię­dzy­cza­sie w dużej misce odmierz wszyst­kie po­zo­sta­łe skład­ni­ki poza ole­jem ko­ko­so­wym. Wy­ra­biaj robotem z koń­ców­ką do cia­sta droż­dżo­we­go przez 2-3 mi­nu­ty lub ręcz­nie, aby ziem­nia­ki po­łą­czy­ły się z mąką bez żad­nych gru­dek.

Do miski z ziem­nia­ka­mi i mąką dodaj wy­ro­śnię­te droż­dże i wy­ra­biaj przez ko­lej­ne 5 minut mik­se­rem lub 10 minut ręcz­nie. Kiedy cia­sto bę­dzie ela­stycz­ne (oraz nie bę­dzie się kleić do dłoni) wle­waj po łyżce oleju i wy­ra­biaj przez ko­lej­ne 2-3 mi­nu­ty. Go­to­we włóż do dużej miski lub garn­ka, przykryj ście­recz­ką i zo­sta­w na 1 i 1/2 go­dzi­ny.

Po upły­wie tego czasu wyłóż cia­sto na lekko ob­sy­pa­ną mąką stol­ni­cę, kilka razy zagnieć (aby po­zbyć się bąbli) i rozciągnij na koło o gru­bo­ści 2 cm. Przy po­mo­cy małej, ostrej szklan­ki wytnij krąż­ki i poukładaj je na wy­ło­żo­nej pa­pie­rem do pie­cze­nia desce lub na si­li­ko­no­wej macie. Czyn­ność po­wta­rzaj aż do wy­czer­pa­nia się cia­sta, zagniatając je co rundę.

Go­to­we krąż­ki cia­sta przy­kryj ście­recz­ką i zo­sta­w na 15 minut.

Po upły­wie tego czasu do garn­ka wlej olej i po­wo­li roz­grze­waj go do tem­pe­ra­tu­ry 180 st. C.

- Jeżeli nie macie ter­mo­me­tru mo­że­cie tem­pe­ra­tu­rę spraw­dzić wrzu­ca­jąc mały ka­wa­łek cia­sta - podpowiadała blogerka. - Olej będzie odpowiednio rozgrzany jeżeli kawałek oto­czy dużo bą­bel­ków i bę­dzie uno­sił się na po­wierzch­ni - wyjaśniła.

Do go­rą­ce­go oleju wkła­daj po 2-5 pącz­ków i sma­ż po 2-3 mi­nu­ty z każ­dej stro­ny, wy­ła­wiając łyżką ce­dza­ko­wą na pa­pie­ro­wy ręcz­nik. Po­wta­rzać czyn­ność, aż do wy­czer­pa­nia pącz­ków. Prze­stu­dzo­ne pącz­ki na­dzie­wać cze­ko­la­dą z dak­ty­li lub inną, gęstą mar­mo­la­dą, obsypując cukrem pudrem na koniec.

Pączki pieczone

Lista składników na pączki pieczonejadlonomia.com

Czas przygotowania: powyżej godziny

Przygotowanie:

Wszyst­kie skład­ni­ki - poza purée z ba­ta­tów i ole­jem ko­ko­so­wym - od­mie­rzyć, wło­żyć do miski i zagnieść ręcz­nie lub przy po­mo­cy mik­se­ra z koń­ców­ką do cia­sta droż­dżo­we­go przez 1-2 mi­nu­ty.

Na­stęp­nie należy do­da­wać po łyżce purée z ba­ta­tów, zagniatając przez 3-5 minuty do czasu, aż cia­sto stanie się ela­stycz­ne i przestanie kleić się do dłoni.

Wtedy należy do­da­wać po jed­nej łyżce oleju i za­gnia­tać ciasto przez ko­lej­ne 3 do 5 minut. Gdy bę­dzie od­cho­dziło od dłoni, prze­łóż jw do de­li­kat­nie opró­szo­nej mąką miski i odstaw na 1 go­dzi­nę do wyrośnięcia.

Po upły­wie tego czasu cia­sto roz­wał­kuj na pla­cek gru­bo­ści 0,5-1 cm i wykrój szklanką kółka. Do środ­ka każ­de­go włóż ły­żecz­kę mar­mo­la­dy i sklej, starają się ufor­mo­wać w ku­lecz­kę. Od­kła­daj na bla­chę wy­ło­żo­ną pa­pie­rem do pie­cze­nia i kiedy wszyst­kie będą go­to­we, przykryj ściereczką zostawiając na 1/2 go­dzi­ny do wyrośnięcia.

W międzyczasie roz­grzej piekarnik do 180 stop­ni. Wyrośnięte pączki wstaw do go­rą­ce­go pie­kar­ni­ka na około 1-18 minut. Na­stęp­nie wy­stu­dź, przygotowując z cukru pudru i wody lu­kier by oblać pączki, gdy będą jeszcze lekko cie­płe. Można udekorować je dodatkowo skórką pomarańczową.

Pączki pieczone. Porady autorkijadlonomia.com

Pączki śniadaniowe

Lista składników na pączki śniadaniowefeed-me-better.blogspot.com

Czas przygotowania: około godziny + 2 i 1/2 godziny na wyrastanie

Przygotowanie:

Najpierw przygotuj zaczyn, mieszając w misce szklankę mąki, pokruszone drożdże, pół szklanki lekko ciepłego mleka i łyżkę cukru. Przykryj miskę folią spożywczą lub bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na około 15-20 minut.

Po tym czasie zaczyn mieszamy z resztą składników i wyrabiamy ciasto do momentu, aż stanie się gładkie i elastyczne. Ponownie przykrywamy i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Po tym czasie ciasto rozwałkowuj na grubość około 3 centymetrów i wytnij szklanką kółka, które poukładaj na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Znowu odstawiamy pod przykryciem na godzinę. W międzyczasie nagrzej piekarnik do temperatury 180 st. C i piecz w trybie góra-dół przez około 20 minut.

Autor: stella/rp / Źródło: www.jadlonomia.com, www.feed-me-better.blogspot.com

Źródło zdjęcia głównego: jadlonomia.com; feed-me-better.blogspot.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2025. Nadchodzące święta, jak po raz kolejny pokazują modele meteorologiczne, zapowiadają się deszczowo w wielu regionach kraju. Lokalnie pojawią się burze. W Niedzielę Wielkanocną temperatura będzie zróżnicowana.

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle efektowna zorza polarna może pojawić się na polskim niebie. Według prognoz w najbliższych godzinach do Ziemi dotrze podwójny strumień słonecznej plazmy, co zwiastuje dobre warunki zorzowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy do burzy magnetycznej dojdzie najbliższej nocy, czy też tej kolejnej.

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

Źródło:
space.com, Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

IMGW ostrzega przed zagrożeniami pogodowymi. W kolejnych dniach w części kraju spodziewane są silne podmuchy wiatru, a miejscami może zagrzmieć. Sprawdź, gdzie i kiedy warto przygotować się na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

W prognozach widać burze i gwałtowne wichury

W prognozach widać burze i gwałtowne wichury

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Wtorek 15.04 przyniesie w części kraju kolejną porcję opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 24 stopnie Celsjusza. Utrudnieniem stanie się wiatr, który lokalnie może wiać dość silnie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP