Ludzie zasypują Ziemię plastikiem, a ostatnie dekady przyniosły w tym względzie drastyczny wzrost - twierdzi organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA). Według jej badań, wyprodukowaliśmy do tej pory co najmniej 10 miliardów ton tworzyw sztucznych, z czego większość pozostała nieprzetworzona. EIA domaga się zakazu eksportu śmieci. Komisja Europejska zapowiada własne propozycje w tej sprawie do listopada bieżącego roku.
Ludzie wyprodukowali już 10 miliardów ton plastiku, z których około sześć miliardów zalega na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko lądowe i wodne - takie dane podaje na podstawie swych badań organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA). Według niej w ciągu 65 lat produkcja plastiku wzrosła o 18 300 procent.
Eksport śmieci
EIA uważa, że częścią problemu zalegającego plastiku jest eksport śmieci. Jako największych eksporterów odpadów wymienia Niemcy, Francję, Belgię i Włochy. Przeciążają one system zarządzania odpadami krajów, które same nie są w stanie nadążyć z przerobieniem własnych odpadów - twierdzi organizacja.
Belgijska eurodeputowana z partii Zieloni-Wolny Sojusz Europejski Sara Matthieu poparła wprowadzenie zakazu eksportu śmieci.
- To dziś ogromny problem. Eksportujemy z Europy nasze plastikowe odpady do krajów trzecich, gdzie nie mamy kontroli nad tym, czy śmieci są tam poddane recyklingowi, czy po prostu składowane na wysypiskach - powiedziała Matthieu w telewizji Euronews. - Musimy wprowadzić zakaz eksportu plastiku, ponieważ nie możemy być pewni, że odpady w państwach, do których są eksportowane, są zarządzane w odpowiedni sposób - dodała.
Nowe zasady eksportu odpadów?
Pod manifestem do instytucji Unii Europejskiej o zajęcie się problemem podpisało się 35 europarlamentarzystów oraz 60 międzynarodowych organizacji działających na rzecz środowiska. Deklarację przekazano unijnemu komisarzowi ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusowi Sinkevicziusowi. Przyznał on, że kroki w tej sprawie są potrzebne.
- W najbliższych tygodniach zaproponujemy, w mojej opinii, najbardziej ambitne na świecie zasady eksportu odpadów i zarządzania nimi. Zakaz zakładałby, że państwo otrzymujące odpady musi dobrowolnie je zakupić i jest w rzeczywistości zdolne do ich przetworzenia w zrównoważony sposób - powiedział Sinkeviczius.
Komisja Europejska zakłada, że propozycji w sprawie zakazu eksportu plastiku będzie można się spodziewać do listopada.
EIA - co to jest i czym się zajmuje
Environmental Investigation Agency (EIA) jest międzynarodową organizacją pozarządową z biurami w Londynie i Waszyngtonie Założona została w 1984 roku przez Dave'a Curreya, Jennifer Lonsdale i Allana Thorntona, troje brytyjskich aktywistów ekologicznych.
EIA prowadzi badania i dochodzenia w dziedzinie ochrony środowiska oraz kampanie przeciwko związanym z tym przestępstwom i nadużyciom.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock