Na platformę Kontakt Meteo otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcie komety C/2013 R1 (Lovejoy). Lovejoy to ciało niebieskie, należące do komet muskających Słońce z grupy Kreutza. Została odkryta dwa lata temu przez australijskiego astronoma - amatora Terry'ego Lovejoya.
"Dysponując lornetką lub cyfrową lustrzanką z teleobiektywem w nadchodzących miesiącach na naszym niebie możemy zaobserwować aż cztery komety. Listę otwiera C/2013 R1 (Lovejoy), która aktualnie podróżuje na tle gwiazdozbioru Raka, a w połowie miesiąca wejdzie w gwiazdozbiór Lwa. Kometa ta posiada piękny warkocz pyłowy o rozpiętości niemal 4 średnic Księżyca w pełni. Od północy można ją podziwiać przez lornetkę nad wschodnim horyzontem. Około godziny 3.30 naszego czasu kometa góruje na wysokości prawie 50 stopni nad południowym horyzontem" - wyjaśnia PiotrDz, autor zdjęcia.
Czym starsza tym jaśniejsza
Trajektorią komety C/2013 R1 jest bardzo wydłużona orbita ekliptyczna, a jej obieg wokół Słońca wynosi ponad 310 lat. Od momentu odkrycia, jasność tej komety nadal wzrasta.
Internauta wyjaśnia, że obraz powstał przez złożenie 14 ekspozycji. Każda z nich trwała cztery minuty i była wykonana przez teleskop o średnicy 106 mm, za pomocą kamery astronomicznej firmy SBIG.
Autor: kt/mj / Źródło: TVN Meteo