Wieczorem 28 czerwca na niebie nad Lubelszczyzną pojawiły się rzadko spotykane obłoki srebrzyste. Uchwycili je mieszkańcy Lublina i Terespolu. Przegapiłeś? Jeszcze nie wszystko stracone. Sezon na chmury mezosferyczne w pełni, a prognozy pogody napawają optymizmem.
Na półkuli północnej trwa sezon na obłoki srebrzyste. Najczęściej zjawisko to pojawia się od maja do końca sierpnia. Bądźcie czujni, obserwujcie niebo po zmroku, a może tak jak i mieszkańcom Lubelszczyzny, uda się i Wam zobaczyć to rzadkie zjawisko. Według prognoz pogoda w nadchodzących dniach będzie sprzyjać łowcom obłoków mezosferycznych, ponieważ zachmurzenie ma być niewielkie.
Jeśli będziesz świadkiem tego rzadkiego zjawiska, chwyć za aparat, nagraj film, zrób zdjęcie i prześlij na Kontakt 24.
Bardzo wysokie chmury
Obłoki srebrzyste lub inaczej chmury mezosferyczne (z angielskiego noctilucent clouds – NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Znajdują się ponad 70 km wyżej od chmur, które obserwujemy nad naszymi głowami na co dzień. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.
Obserwuj po zmroku
Są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50 st. i 70 st. północnej i południowej szerokości geograficznej.
Lodowe obłoki
Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że obłoki mezosferyczne są to okruchy spalających się w ziemskiej atmosferze meteoroidów. Podobnie jak niektóre typowe chmury w naszej atmosferze na wysokości od 5 do 13 kilometrów, tak i obłoki mezosferyczne zbudowane są z drobnych kryształków lodu.
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo, Info Meteo LU - Biała Podlaska
Źródło zdjęcia głównego: Zybert Photography