O Słońcu wiemy coraz więcej. "Potrzebowaliśmy misji takiej jak ta"

[object Object]
Aktywność na SłońcuNASA
wideo 2/13

Naukowcy z NASA opublikowali badania, dzięki którym możemy poszerzyć swoją wiedzę na temat Słońca i zjawisk w kosmosie. Sonda Parker Solar Probe badała wiatr słoneczny i to, w jaki sposób uwalnia się on z gwiazdy. Dowiadujemy się też o pogodzie panującej w kosmosie. Naukowcy wyjaśniają wpływ tych zjawisk na naszą planetę.

Sonda słoneczna Parker Solar Probe wystartowała w kosmos w 2018 roku i osiągnęła najmniejszy w historii lotów kosmicznych dystans do Słońca - 24 miliony kilometrów. Dzięki najnowocześniejszym przyrządom wykonała trzy z 24 planowanych przejść przez nieznane dotąd części atmosfery wokół Słońca.

Procesy występujące na Słońcu mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia tego, jak kształtuje się przestrzeń wokół nas. Nowe odkrycia dostarczają informacji o zachowywaniu się różnych cząstek pochodzących ze Słońca i pozwalają odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące fizyki gwiazdy. Dane pomogą też badaczom zaktualizować modele, których używają do tej pory, aby lepiej przewidywać warunki panujące wokół Ziemi oraz zrozumieć procesy tworzone przez gwiazdy.

- Słońce fascynowało ludzkość zawsze - powiedział Nour E. Raouafi, naukowiec z Laboratorium w Maryland, który zaplanował misję i zarządza nią. - W ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele dowiedzieliśmy się o Słońcu, ale aby wejść w jego atmosferę, zdecydowanie potrzebowaliśmy misji takiej jak ta. Tylko w ten sposób możemy naprawdę poznać szczegóły złożonych procesów zachodzących wokół Słońca. A to, czego nauczyliśmy się tylko dzięki trzem orbitom, zmieniło wiele na temat tego, co wiemy o gwieździe - wyjaśnił.

Wiatr słoneczny

Niektóre pomiary sondy przybliżają naukowców do odpowiedzi na pytania zadawane od dekad. Jedno z nich dotyczy tego, jak dokładnie wiatr słoneczny uwalnia się ze Słońca.

Wiatr słoneczny jest częścią materiału wydzielanego przez Słońce, który rozchodzi się w całym Układzie Słonecznym. Podobnie jak Słońce składa się z plazmy, w której ujemnie naładowane elektrony oddzieliły się od dodatnio naładowanych, tworząc morze swobodnie unoszących się cząstek o indywidualnym ładunku elektrycznym.

Obserwowany w pobliżu Ziemi wiatr słoneczny jest stosunkowo równomiernym przepływem plazmy z nagłymi wahnięciami w niektórych momentach. Sonda, znajdując się blisko źródła wiatru, ukazała inny i skomplikowany system. Zaobserwowała wiatr w momencie, gdy się obracał.

Z odległości Ziemi widzimy wiatr przepływający prawie promieniowo. Oznacza to, że ​​uwalnia się bezpośrednio ze Słońca i płynie prosto we wszystkich kierunkach. Ale Słońce, uwalniając wiatr, obraca się, a wiatr zanim się uwolni, wiruje razem z nim. Przypomina to jazdę na karuzeli. Atmosfera krąży wraz ze Słońcem, podobnie jak zewnętrzna część karuzeli. Im dalej od centrum, tym porusza się szybciej.

"Prawdziwa niespodzianka"

- Duży przepływ obrotowy wiatru słonecznego obserwowany podczas pierwszych spotkań sondy ze Słońcem był prawdziwą niespodzianką - powiedział główny badacz Justin Kasper.

Stuart Bale, badacz z Uniwersytetu w Berkeley, przyznał, że zdążył już oswoić się z zaskakującymi pomiarami, ale gdy przedstawiał je innym, byli zszokowani. - Z obserwacji wynika, że wiatr słoneczny jest znacznie bardziej impulsywny i niestabilny niż to, co możemy obserwować z odległości naszej planety - podkreślił.

Wśród wielu promieni, które nieustannie uchodzą ze Słońca, znajduje się stała wiązka szybko poruszających się elektronów, które przemieszczają się wzdłuż linii pola magnetycznego Słońca w kierunku Układu Słonecznego. Sonda wykazała przepływ elektronów zmierzających w przeciwnym kierunku, co świadczy o zakłóceniach pola. Wynika z tego, że w związku z tymi zakłóceniami pole magnetyczne musi się wyginać.

Wyniki badań są kluczowe dla zrozumienia tego, w jaki sposób wiatr rozprasza energię, gdy uwalnia się ze Słońca i rozprzestrzenia w Układzie Słonecznym.

Zdjęcie pokazujące zakłócenia w trakcie uchodzenia wiatru słonecznego (NASA's Goddard Space Flight Center)NASA's Goddard Space Flight Center/Conceptual Image Lab/Adriana Manrique Gutierrez

Strefa wolna od pyłu

Kolejnym pytaniem, na które można odpowiedzieć, jest to dotyczące strefy wolnej od pyłu w kosmosie. Nasz Układ Słoneczny bogaty jest w pył pochodzący z wybuchów, dzięki którym powstały planety, asteroidy, komety i inne ciała niebieskie. Naukowcy od dawna podejrzewali, że Słońce podgrzewało pył znajdujący się w jego pobliżu do wysokich temperatur, zmieniając go w gaz i tworząc obszar pozbawiony pyłu. Nikt jednak wcześniej tego nie zauważył.

Autorzy misji sondy Parker jako pierwsi dostrzegli, że kosmiczny pył zaczyna się rozrzedzać. Przyrząd sondy, zwrócony w bok statku, jest w stanie zobaczyć obszary wokół Słońca. Obserwacje pokazują, że pył zaczyna się rozrzedzać nieco ponad 12 milionów kilometrów od Słońca.

Kosmiczna pogoda

Pomiary sondy dały wgląd na dwa rodzaje kosmicznych zjawisk pogodowych: burze cząstek energetycznych i wyrzuty masy koronalnej.

Aktywność małych cząsteczek - zarówno elektrony, jak i jony - przyspieszana jest przez aktywność słoneczną, która tworzy burze cząstek energetycznych. Wydarzenia na Słońcu mogą powodować wystrzeliwanie tych cząsteczek do Układu Słonecznego z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Według tych danych, ​​docierają one do Ziemi w niecałe pół godziny. Cząstki niosą ze sobą dużo energii mogącej uszkodzić elektronikę statku kosmicznego, a nawet zagrażać astronautom, ponieważ trudno ich uniknąć. Kolejnym zadaniem naukowców jest dociec, w jaki sposób cząstki przyspieszają do tak dużych prędkości.

Dane uzyskane dzięki sondzie Parker pozwalają oczekiwać, że przeprowadzone obserwacje będą dokładniejsze, gdy statek dotrze jeszcze bliżej Słońca. Następne badawcze spotkanie statku kosmicznego ze Słońcem, kiedy to zbliży się do niego na jeszcze mniejszą odległość, zaplanowane jest na 29 stycznia 2020 roku.

Autor: ps/rp / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

W weekend niż Lorenz nadal będzie kształtował pogodę w Polsce, przynosząc spore zachmurzenie i opady deszczu. Na termometrach ponownie zobaczymy niskie wartości. Kiedy będzie ciepło? Z prognoz wynika, że na temperaturę sięgającą 20 stopni trzeba jeszcze poczekać.

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Na północy kraju w nocy spodziewane są silne podmuchy wiatru. W południowej Polsce kolejne godziny przyniosą natomiast przymrozki.

Ostrzeżenia IMGW. Tam nocą będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia IMGW. Tam nocą będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Pogoda na jutro, czyli na piątek 16.05. W nocy niebo nad Polską będzie raczej pochmurne. Tylko w części kraju popada obfitszy deszcz i deszcz ze śniegiem. W dzień również będzie deszczowo, a lokalnie przydadzą się parasole.

Pogoda na jutro - piątek 16.05. Nocą może popadać deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - piątek 16.05. Nocą może popadać deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

W Tatrach w czwartek zrobiło się biało. Miejscami w ciągu doby dosypać może nawet 12 centymetrów. Zimowo-wiosenne krajobrazy zachęciły wiele osób do wyjścia w góry, ale jak ostrzegają ratownicy TOPR, do wędrówek wysokogórskich powinniśmy odpowiednio się przygotować.

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Źródło:
PAP, TVN24

Nowojorscy badacze odkryli, że należące do limfocytów T komórki Th2 mogą być odpowiedzialne za reakcje alergiczne u dzieci z miast. - Znaleźliśmy je u niemowląt z miast, u których później rozwinęły się alergie - powiedziała doktor Kirsi Jarvinen-Seppo, pediatrka i alergolożka, autorka badania.

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Źródło:
Science Daily, Eureka Alert

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl