- Im bardziej 艣rodowisko naukowe jakim艣 tematem 偶yje, im cz臋艣ciej czerpie z pracy danego naukowca, to okazuje si臋, 偶e on faktycznie ma coraz wi臋ksze szanse na Nobla - przyznaje Karol W贸jcicki z Centrum Nauki Kopernik. W艂a艣nie dlatego wed艂ug niego to Peter Higgs jest najmocniejszym tegorocznym faworytem w dziedzinie fizyki. Popularyzator nauki przypomina jednak, 偶e zdarzali si臋 ju偶 "pewniacy" do nagrody, kt贸rzy ostatecznie jej nie dostali, a spekulacje na ten temat nazywa "noblowsk膮 ruletk膮".
- Oni si臋 pewnie nie kieruj膮 medialnymi doniesieniami - m贸wi Karol W贸jcicki o Kr贸lewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk przyznaj膮cej Nagrod臋 Nobla z fizyki. Jak wyja艣nia, niekt贸re zagadnienia, nad jakimi pracuj膮 niekt贸rzy zg艂oszeni do nagrody kandydaci, nawet dla os贸b interesuj膮cych si臋 nauk膮 mog膮 by膰 do艣膰 hermetyczne.
- Bozon Higgsa by膰 mo偶e jest wielkim doniesieniem dla naukowc贸w, kt贸re pewnie troszk臋 trudniej jest zrozumie膰 przeci臋tnym ludziom, dla nich niewiele to znaczy - przyznaje.
Jedno odkrycie, kilku kandydat贸w
Je艣li to brytyjski uczony zostanie nagrodzony, b臋dzie w pewnym sensie reprezentantem ca艂ej grupy fizyk贸w pracuj膮cych przez lata - teoretycznie i eksperymentalnie - najpierw nad teori膮 istnienia cz膮stki bozonu, a potem przy pr贸bach jej do艣wiadczalnego wykrycia. Prace po艣wi臋cone cz膮steczce bozonu w 1964 roku opublikowa艂o a偶 sze艣ciu uczonych, za艣 tysi膮ce innych zaanga偶owa艂y si臋 w jej poszukiwania w o艣rodku CERN pod Genew膮.
Powszechnie uwa偶a si臋, 偶e nagroda powinna trafi膰 do fizyk贸w teoretycznych, kt贸rzy postulowali istnienie cz膮stki, a ich argumenty uda艂o si臋 obroni膰. Kiedy w 2011 r. zmar艂 jeden z nich, Belg Robert Brout, potencjalnych kandydat贸w do nagrody pozosta艂o pi臋ciu (Nobla nie przyznaje si臋 bowiem po艣miertnie).
- No i teraz pytanie: kto dostanie za to Nobla? - m贸wi W贸jcicki, ale przyznaje, 偶e to Higgs ma najwi臋ksze szanse. - Je艣li chodzi o fizyk臋, to on jest chyba tym najlepszym kandydatem - stwierdza.
Polski faworyt bez Nobla
Historia nagr贸d Nobla pokazuje jednak, 偶e spekulacje co do laureat贸w potrafi膮 si臋 czasem rozmin膮膰 z ostatecznym werdyktem. Niekt贸re nagrodzone badania s膮 ma艂e znane osobom spoza 艣rodowiska naukowego danej dziedziny. - Temat czasami w og贸le nie jest medialny - stwierdza W贸jcicki.
Jak dodaje, nie zawsze te偶 nagradzane s膮 odkrycia uwa偶ane powszechnie za prze艂omowe. Przypomina, 偶e kilkana艣cie lat temu za pewnego kandydata do Nagrody Nobla z fizyki by艂 uwa偶any Polak, prof. Aleksander Wolszczan, kt贸ry na pocz膮tku lat 90. odkry艂 pierwsze planety spoza naszego Uk艂adu S艂onecznego.
Astronomia bez szans?
- To w艂a艣ciwie nie by艂o rewolucj膮 i wielkim zaskoczeniem, bo wszyscy spodziewali si臋, 偶e te planety gdzie艣 musz膮 istnie膰, no ale w ko艅cu kto艣 je odkry艂, kto艣 je zaobserwowa艂 - wyja艣nia W贸jcicki. Przypomnia艂 te偶, 偶e r贸wnie偶 w艣r贸d tegorocznych pretendent贸w do nagrody w dziedzinie fizyki pojawia si臋 kandydatura astronomiczna - odkrywcy systemu planetarnego, kt贸ry jest bardzo podobny do Uk艂adu S艂onecznego.
- Ale te偶 je艣li Wolszczan do tej pory nie dosta艂 Nobla za jedno z najwi臋kszych odkry膰 astronomicznych ostatnich lat, trudno przypuszcza膰, 偶eby on dosta艂 - stwierdzi艂 W贸jcicki. - To s膮 w艂a艣nie hipotezy, to s膮 teorie, to jest ruletka, noblowska ruletka - podsumowuje.
Autor: js/mj / 殴r贸d艂o: tvn24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽CERN, Wikipedia/nobel Foundation