Wały szkwałowe, mammatusy - gwałtownym burzom w piątek towarzyszyły efektownie wyglądające chmury. Ich zdjęciami podzielili się z nami Reporterzy 24.
Zapowiedzią nadchodzącej burzy jest często wał szkwałowy, czyli ciemny pas na czole chmury. Takie zjawisko w piątek dało się zaobserwować w kilku miejscowościach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Poraja i Kłomnic na Śląsku.
Wały szkwałowe, inaczej chmury szelfowe, powstają na przednim skraju chmury burzowej w wyniku starcia się dwóch frontów atmosferycznych. Zazwyczaj towarzyszą cumulonimbusom, czyli kłębiastym chmurom deszczowym. Zwiastują nagłe opady atmosferyczne: zacinający deszcz, grad lub śnieg. Nadejście wału poprzedza porywisty i gwałtowny wiatr zwany szkwałem.
"Wyglądały spektakularnie"
Także w Poraju oraz w Starachowicach w województwie świętokrzyskim można było zaobserwować chmury nazywane mammatusami.
"Tuż po burzy która przetoczyła się przez nasz region znowu pięknie na niebie namalowały się mammatusy. Wyglądały spektakularnie" - napisał internauta ze Starachowic.
Chmury te najczęściej można zaobserwować przy okazji gwałtownych burz. Wyglądem przypominające krowie wymiona wypukłości znajdują się w dolnej części chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa lub stratocumulusa.
Autor: ps / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24